„Turangalila”: giesmė meilei

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, vadovaujamas ir diriguojamas Nacionalinės premijos laureato Gintaro Rinkevičiaus, vėl atvyksta į Klaipėdą. Sausio 31 d., trečiadienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje susirinkusius melomanus jis pradžiugins ypatinga muzika – prancūzų kompozitoriaus Olivier Messiaeno simfonija „Turangalila”.

Gintaras Rinkevičius Alexander Paley

Gintaras Rinkevičius, Aleksanderis Paley ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras. Vytauto Petriko nuotr.

Šiame įspūdingame 10 dalių ir daugiau nei valandą trunkančiame kūrinyje O. Messiaenas kuria religiją iš meilės. Čia tarpusavyje dera romantinis ir egzotinis pradas. Fatališka meilė, kuriai neįmanoma atsispirti, kūrinyje neatsiejama nuo mirties – tai tarsi kūno ir proto ribų peržengimas, susiliejimas su begaline kosmine erdve. Pavadinime supinti du sanskrito kalbos žodžiai: Turanga – tai bėgantis laikas, judesys ir ritmas; Lila – tai meilė, žaismas: dieviškosios kūrybos, gyvenimo ir mirties žaismas. Turangalila – tai himnas meilei ir džiaugsmui, judesiui ir ritmui, laikui, gyvenimui ir mirčiai.

Spalvingas, dekoratyvus skambesys, egzotiški tembrai (Marteno bangos, retai sutinkami mušamieji instrumentai, kuriais gros net 8 atlikėjai), gausybė sonoristinių skambesių apibūdina O. Messiaeno orkestruotės stilių. Šis vienas populiariausių ir sudėtingiausių garsaus kompozitoriaus kūrinių bus tikras iššūkis Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui, kurio meno vadovas pasirinko juo paminėti kolektyvo 29-ąjį gimtadienį.

LVSO kūrybinė veikla prasidėjo 1988-aisiais, Sąjūdžio metais ir klostėsi lygiagrečiai su atkurtos Lietuvos nepriklausomybės istorija. Maestro G. Rinkevičius ir jo orkestras tapo vienu iš jaunos valstybės atsinaujinimo simbolių. Orkestro parengtos programos buvo lyg repertuarinis sprogimas sostinės muzikiniame gyvenime. Ambicingasis dirigentas ėmėsi pristatyti Lietuvos publikai monumentalius simfoninius kūrinius, operas, oratorijas. Taip buvo pasiektas pripažinimas, pelnytos didelės publikos simpatijos. Susiklosčiusią LVSO repertuaro formavimo tradiciją tęsia ir būsimas O. Messiaeno „Turangalilos” atlikimas.

Šio įspūdingo opuso solinę fortepijono partiją gros fortepijono virtuozas Aleksanderis Paley. Tarp Paryžiaus ir Niujorko gyvenantis menininkas ne kartą yra prisipažinęs, kad Lietuva jo gyvenime tapo viena brangiausių šalių. Žymus pianistas yra ilgametis G. Rinkevičiaus ir LVSO kūrybinis partneris. Kartu jie dažnai pasirodo ir KKS scenoje. Savo repertuare turintis daugiau nei penkiasdešimt koncertų fortepijonui ir orkestrui A. Paley pasižymi išskirtine charizma, fenomenalia muzikine atmintimi, temperamentu ir muzikalumu.

Prancūzų pianistas Bruno Perrault atliks solinę O. Messiaeno kūrinio partiją unikaliu muzikos instrumentu – Marteno bangomis. Egzotiškas ir labai retai koncertuose skambantis elektroninis instrumentas bus specialiai atgabentas šiam projektui iš Prancūzijos.

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Loreta Narvilaitė

Parašykite komentarą