Pristatomas naujas projektas „Atminties sodas – Wittės vynuogynas”

Balandžio 20 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) miesto bendruomenė kviečiama į projekto „Atminties sodas – Wittės vynuogynas” pristatymą-diskusiją. Neformaliame susitikime dalyvaus Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius dr. Jonas Genys, muziejaus Istorijos skyriaus vedėja Zita Genienė, KU prof. biologinės medicinos dr. Algimantas Mečislovas Olšauskas, architektas Saulius Druskis, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro direktorius Ignas Kazakevičius.

Mazosios_Lietuvos_istorijos_muziejus_Astos_Gruselionienes_nuotr

Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus pastatas. Astos Grušelionienės nuotr.

Projekto „Atminties sodas – Wittės vynuogynas” idėja Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus ir Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro bendruomenėms kilo susidūrus su faktu, kad Klaipėdos senamiesčio gyventojai palyginti mažai žino apie teritoriją, kurioje gyvena, trūksta informacijos ir besilankantiems joje turistams. Kita vertus, senojoje miesto dalyje, šiuo atveju – Frydricho priemiestyje, stinga žalumos ir mažų jaukių rekreacinių zonų, galinčių tapti traukos tašku. Juolab kad istoriškai šioje senamiesčio dalyje būta gana didelių sklypų su želdynais. Pavyzdžiui, šalia dabartinio Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus pastato Didžiojoje Vandens gatvėje XVIII a. būta didelio sodo su egzotiškais augalais.

Šį namą 1773–1774 m. pasistatė pašto viršininkas Johannas Christianas Wittė (1722–1796). Sklype, besitęsusiame iki pat Daržų g., jis įkūrė sodą, kuris tapo XVIII a. klaipėdiečių ir miesto svečių traukos vieta. Apie puoselėjamą sodą bei šeimininko svetingumą sklandė daugybė legendų ir atsiminimų. 1777 m. žymus šveicarų astronomas, matematikas ir keliautojas Johannas Bernoullis (1744–1807), vykdamas iš Karaliaučiaus į Peterburgą, apsilankė Klaipėdoje ir savo įspūdžius aprašė dienoraščiuose, kurie 1779 m. buvo išleisti Leipcige. Įteikęs paštininkui Wittei rekomendacinį laišką mokslininkas buvo šeimininko svetingai priimtas, o jo prisiminimuose ilgam išliko sodas, kuriame augo vynuogės, figmedžiai ir kiti vaismedžiai.

koklis_121

Cokolinis koklis, puoštas grotesko ornamentu (delfinai abipus vazos) ir akanto lapų juosta. XVII a. Jolantos Mažeikaitės nuotr.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejus ir Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras, įvertinę turimą istorinę informaciją ir atsižvelgę į lankytojų poreikius, telkia bendruomenę projektui „Atminties sodas – Wittės vynuogynas” įgyvendinti. Projektu siekiama atgaivinti istorinę atmintį, priminti miesto istorijos faktus ir sukurti jaukią žaliąją erdvę įvairiems renginiams bei bendruomenės susibūrimams. Planuojama minimaliai keičiant esamą kiemo erdvę į jau suformuotą teritoriją integruoti naujus vertikaliosios kraštovaizdžio architektūros elementus. Tam bus panaudoti įvairūs dekoratyviniai augalai, tačiau pagrindiniu akcentu turėtų tapti vynuogės.

Projekto įgyvendinimo metu vyks atviri seminarai su kraštovaizdžio architektais, botanikais, įvairios meninės akcijos, edukaciniai užsiėmimai moksleiviams, skirti netradicine menine forma pristatyti kiemo ir viso kvartalo istoriją. Supažindinti lankytojus su projekto idėja padės ir videoinstaliacija „Vynuogė” – ji bus demonstruojama kiemelyje vykstant renginiams tamsiuoju paros metu. Projektą planuojama palaipsniui įgyvendinti iki 2022 metų.

Projekto rėmėja – Klaipėdos miesto savivaldybė.

Parašykite komentarą