Mados istorijos įrašai: „Teddy Boys“

 Viskas prasidėjo 6-ame dešimtmetyje, kai Elvis Presley metė vairuoti savo sunkvežimį ir nušlavė visus nuo scenos su visiškai nauja muzika – rokenrolu. Netrukus Londone moterys ir merginos ėmė kraustytis iš proto dėl „The Beatles“ su Johnu Lennonu priešakyje, o dar vėliau sceną sudrebino ekstravagantiškasis David Bowie, pademonstravęs ne tik unikalų balsą, bet ir kosminį įvaizdį Ziggy Stardust pavidalu. Žinote, kas vienijo visus šiuos vyrus? Naujas stilius, skambiu pavadinimu – „Teddy Boys“.

„Teddy Boys“ arba tedsai (čia tikrai nėra nieko bendro su TED konferencijosmis…), o dar kitaip – vadinamieji stiliagos, gatves užtvindė praėjus dešimtmečiui po Antrojo Pasaulinio karo. Jauni vaikinai nerūpestingai „šlifuojantys“ Londono, Mančesterio ir Liverpulio gatves, ieškojo naujos išraiškos ir netrukus ėmė mėgdžioti Anglijos karaliaus Edvardo VII-ojo stilistiką. Ilgi švarkai su velvetinėmis apykaklėmis, vėliau odinės striukės, o taip pat aptemptos ir apačioje užraitotos kelnės, ryškios kojinės, įspūdingi Oxford stiliaus surišami batai ir dar įspūdingesnės šukuosenos – tokia buvo naujosios kartos dendžių išvaizda.

Šiek tiek juokinga tai, kad bene pati populiariausia to meto šukuosena buvo vadinama „duck’s ass“ (angl. Anties užpakalis). Šie pasipūtę vaikinai truputį priminė įžūlius gansterius, vis įsiveliančius į gatvės muštynes, o taip pat jie važinėjo motociklais ir „kietais“ automobiliais, iš kurių populiariausi buvo „Ford Zephyr“, „Vauxhall Cresta“ , „Buick Skylark“. Ir, žinoma, neatsiejama tedsų gyvenimo dalis buvo pašėlę vakarėliai ir rokenrolas, o čia didelį vaidmenį suvaidino kultiniai muzikantai, pakeitę ne tik muzikos, bet ir mados istoriją.

Nuo ronkenrolo iki glam roko

Pirmasis tedsų įkvėpimas, aišku, buvo amerikietiškas dendis, sekso ir rokenrolo simbolis – Elvis Presley. Jo stilius ir gyvenimo būdas padarė nemažą įtaką „Teddy Boys“ vaikinams iš Didžiosios Britanijos. Jie klausė Elvio plokštelių, brazgino gitaromis, lakstė prabangiais automobiliais, viliojo merginas, vartojo alkoholį ir narkotikus, ir, be abejo, panašiai rengėsi ir šukavosi, o prie veidrodžio praleisdavo tikrai ne mažiau valandų, nei jų merginos…

Antrasis stabas buvo Johnas Lennonas. Dar prieš išpopuliarėjant „The Beatles“, Liverpulyje užaugęs vaikinukas tada atrodė visai kitaip nei esame įpratę jį matyti. Šeštajame dešimtmetyje, kai Johnas tebuvo paauglys, jo stilius buvo labai panašus į Elvio Presley ir jis puikiai iliustravo dar tik populiarėjančią „Teddy Boys“ madą. Geriausiai tą galima pamatyti 2009 m. britų režisieriaus Samo Tayloro-Woodo susuktame dramatiškame filme „Nowhere Boy“, pasakojančiame apie Johno Lennono jaunystę. Viskas čia labai tikroviška – nuo autentiškų to laikmečio interjerų iki paties Johno aprangos stiliaus ir muzikos.

Trečiu numeriu „Teddy Boys“ istorijoje pažymime dainininką Davidą Bowie. Visai kaip ir Johnas, jis būdamas vos 15 metų sukūrė savo rokenrolo grupę. Tiesa, tuo metu buvo jau 7-asis dešimtmetis, kai tedsus keitė hipiai ir pankai. Tačiau iki pat glam roko eros pradžios, buvo galima matyti Davido susižavėjimą dendišku tedsų įvaizdžiu. Vėliau Davidas savo įvaizdį keitė dar daugybę kartų, net tapo kosminiu personažu Ziggy Stardust, tačiau pop kultūros chameleonu vadinamas dainininkas „įbrėžė“ ryškų savo atvaizdą ir tedsų stiliaus istorijoje.

Tedsų sugrįžimas

Teko palaukti keletą dešimtmečių, kol tedsai vėl grįžo į gatves, tik šį kartą juos čia sugrąžino ne muzika, o šį stilių pamėgę hipsteriai bei įkvėpimo iš gatvės mados ir kostiumo istorijos besisemiantys mados dizaineriai, tarp kurių ir britė Stella McCartney, ir italas Frankie Morello, ir net sicilietišką stilistiką kultivuojantys „Dolce & Gabbana“, kurie netikėtai metėsi į visai kitą stilių. Visa 2011-2012-ųjų italų dizainerių „Dolce & Gabbana“ rudens/žiemos moteriškų drabužių kolekcija buvo dedikuota Davidui Bowie, rokenrolui ir tedsams! Be to, paaiškėjo, kad šis įvaizdis vaikinams jau nebepriklauso, nes jį iš jų pasiskolino merginos.

Merginas dizaineriai be vargo pavertė pasipūtusiais dendiškais berniukais, mados istorijoje dar vadinamais „Tomboys“. Nuo gyvūnų raštų ir žėrinčių žvaigždžių bei blizgančių žvynelių suknelių, primenančių Davido Bowie stardastišką laikotarpį, iki „Teddy Boys“ stiliui būdingų ilgų švarkų su apykaklėmis, siaurų, užraitotų kelnių, dendiškų skrybėlaičių ir, žinoma, Oxford stiliaus batų. Garsiojo amerikiečių mados fotografo Steveno Kleino padarytoje fotosesijoje, skirtoje 2011-2012-ųjų rudens/žiemos reklamos kampanijai – tai matosi kuo puikiausiai.

 

Parašykite komentarą