Paroda uosto perdavimo Lietuvai 100-mečio proga Klaipėdos uosto direkcijoje – „Jūros stichijos nugludinti…“

2023 metų rugsėjo 29 d., 14 val., Klaipėdos uosto direkcijoje (J. Janonio g. 24, Klaipėda), 1 aukšto fojė, bus pristatoma grupinė profesionalių Klaipėdos menininkų paroda „Jūros stichijos nugludinti…“, skirta palydėti jubiliejines 100-ąsias uosto perdavimo Lietuvai metines. Paroda veiks iki 2023 m. gruodžio mėn. pabaigos.

Simas Žaltauskas. „Konteinerinis laivas Kuršių mariose“ (drobė, aliejus, 120x150 cm, 2016 m.)
Simas Žaltauskas. Konteinerinis laivas Kuršių mariose (drobė, aliejus, 120×150 cm, 2016 m.)

1923 m. įvykęs kone reikšmingiausias mūsų tautos istorijoje Klaipėdos sukilimas lėmė neišvengiamą Lietuvos veido pasikeitimą – prijungtas Klaipėdos jūrų uostas suteikė milžinišką pridėtinę vertę šaliai bei atvėrė kelius į pasaulį. 2023-ieji metai žymi garbingą ne tik Klaipėdai, bet ir visai valstybei jubiliejų – 100 metų. Tiek laiko puoselėjame savo istorija, kultūriniu ir gamtiniu paveldu turtingą uostą, džiaugiamės jūros suteikiamu erdvės ir laisvės pojūčiu. Itin reikšmingas vandens ir vėjo stichijų poveikis menininkams, kurie neretai sielos užuovėją, ramybę ir kūrybinį polėkį atranda gyvendami prie jūros. Būtent tokie, alsuojantys jūros ritmu, yra jubiliejinėje parodoje, Klaipėdos uosto direkcijoje, pristatomi klaipėdiečiai dailininkai – Ernestas Žvaigždinas, Antanas Garjonas ir Simas Žaltauskas.

Klaipėdiečių kūryba išsiskiria iš kitų Lietuvos menininkų ne tik vietos dvasią atspindinčiais pajūrio regiono gamtiniais, urbanistiniais ir industriniais peizažais, charakteringomis uosto motyvų (laivai, burės, jūra, inkaras, kt.) variacijomis, bet ir jūros suformuotu meniniu temperamentu – lyrišku, drąsiu ir nuoširdžiu. Parodoje pristatomi autorių darbai reprezentuoja subjektyvų, autentišką santykį su uostu, atskleidžia jau kone reiškiniu tapusį klaipėdiečio menininko identitetą. Vienoje ekspozicijoje atsidūrę menininkai dalinasi neišsenkančia meile gimtajam miestui, o jų tapomi paveikslai yra dedikuojami pajūrio regionui. Neužšąlantis Klaipėdos jūrų uostas užtikrina nuolatinį įkvėpimą pastariesiems autoriams, prisotina jų kūrybą kintančių būsenų ir nuotaikų uosto motyvais.

Parodoje su savo kūryba dalyvaujantis Ernestas Žvaigždinas (g. 1956) yra vienas žinomiausių menininkų Klaipėdoje, ilgametis LDS narys. Pakeliavęs po pasaulį, surengęs parodas Danijoje, Vokietijoje, JAV, savo gyvenimo inkarą įtvirtino gimtajame uostamiestyje, kur, kaip teigia pats autorius, jaučiasi geriausiai. E. Žvaigždino kūriniuose žaižaruoja ryškus koloritas, drobės paviršiuose šėlsta dinamiški, pastoziški potėpiai, kuriuos atsveria abstrahuotos, nuosaikios, kai kada minimalistinės formos su nuorodomis į Klaipėdos miesto gamtinį ir urbanistinį peizažą. Turbūt kaip nieko kito, šio autoriaus abstrakčiai ekspresyvioje tapyboje jaučiamas vėjo, saulės ir vandens stichijų nugludintas uosto veidas, dinamiškas ir kintantis miesto pulsas.

Tvirtos, monumentalios, kone inžineriškai sukonstruotos kompozicijos, geometrizuotos, kubistinės formos būdingos kito parodoje pristatomo dailininko, Antano Garjono (g. 1950), industriniams uosto vaizdams. Įkvėpimo kūrybai autorius semiasi iš pamario vietų, urbanistinio Klaipėdos peizažo. Pastaruosius motyvus A. Garjonas apipina nuoširdžia ir betarpiška savo emocinio pasaulio reprezentacija. Drąsūs spalviniai proveržiai ir bekompromisis tapybinis šėlsmas yra meistriškai suvaldomas, sudėliojant reikiamus vizualinius ir idėjinius akcentus. Pastarųjų metų autoriaus kūryboje pastebima tendencija atsisakyti siužetiškumo ir susitelkti vien į spalvų ir formų improvizaciją. Kita vertus, autorius išlaiko ryšį su vietos dvasia – regime ne tik atpažįstamus industrinius uosto motyvus, bet ir galime pajusti inertišką, jausmingą ir stichišką menininko charakterį.

Jauniausias parodoje dalyvaujantis dailininkas Simas Žaltauskas (g. 1980) parodą reikšmingai papildo savo meninėmis įžvalgomis ir santykiu su dabarties miestu. Betarpiškai, jautriai išgyvendamas jūros stichiją, jos kaitą, autorius pasirenka impresionistišką kūrybos metodą – dažnai tapo natūroje, skirtingais metų laikais, pasinerdamas į dabarties momentą ir akimirkos įspūdį. Patyrimiškai išjausdamas miestą, S. Žaltauskas pateikia savitą, individualų ir gyvą santykį su tapoma vieta, perteikia ją netikėtu rakursu. Pasitelkdamas ryškų, sodrų koloritą, žaismingai varijuodamas abstrahuotais uosto simboliais, autorius laužo stereotipus apie Klaipėdą, skatina žiūrovą įprastas vietas pamatyti naujai.

Visi parodoje pristatomi profesionalūs dailininkai, Lietuvos dailininkų sąjungos nariai, ramybę ir įkvėpimą, užuovėją, užklupus egzistenciniam nerimui, atranda žvelgdami į jūros platybę ir tolimą horizontą. Klaipėdos uostas savo turtingu kultūriniu ir gamtiniu paveldu, laisvės pojūčiu prisodrinta atmosfera, nenustoja virpinti dailininkų vaizduotės. Parodoje „Jūros stichijos nugludinti..“ turėsime progą iš naujo įvertinti tai, ką turime geriausio ir atrasti savo santykį su miestu prie jūros.

Menotyrininkė Agota Bričkutė

Parašykite komentarą