Aktorius Valentinas Masalskis tapo Klaipėdos kultūros magistru

Režisieriui, scenos menų pedagogui, aktoriui Valentinui Masalskiui suteiktas Klaipėdos kultūros magistro vardas. Rugpjūčio 1-ąją, Klaipėdos miesto gimtadienio proga, aktoriui įteiktas išskirtinis apdovanojimas – tiksli Klaipėdos piliavietėje rasto renesansinio, brangakmeniais puošto auksinio žiedo replika.

Valentinas Masalskis – Klaipėdos kultūros magistras. Mato Mačiulskio nuotr.
Valentinas Masalskis – Klaipėdos kultūros magistras. Mato Mačiulskio nuotr.

Valentino Masalskio atsidavimas teatrui ir pedagoginei veiklai keičia kultūros gyvenimą Klaipėdoje. Tai pastebėjo ir įvertino Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) Klaipėdos fakultetas, pasiūlęs visoje šalyje žinomam kūrėjui suteikti Klaipėdos kultūros magistro vardą.

„Dėkoju žmonėms, kurių dėka atsidūriau šioje gražioje kultūros magistrų kompanijoje. Klaipėdai atidaviau tik penkioliką savo gyvenimo metų, tačiau visus tuos metus stengiausi, kad Klaipėdos miesto veidas atjaunėtų ir čia atvažiuotų gyventi ir kurti daugiau jaunų žmonių“, – atsiimdamas apdovanojimą kalbėjo V. Masalskis.

Lietuvos teatro ir kino aktorius, režisierius, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto Teatro katedros profesorius Valentinas Masalskis nuo 1976 m. Lietuvos teatre ir kine sukūrė dešimtis įsimintinų vaidmenų, kurių sąrašas dar nesibaigia. Pastaraisiais metais, net ir aktyviai dirbdamas pedagoginį darbą, V. Masalskis ir toliau kuria pagrindinius, didelių laiko ir energijos resursų reikalaujančius vaidmenis kine ir didelės apimties teatro spektakliuose.

Valentinas Masalskis – Klaipėdos kultūros magistras. Mato Mačiulskio nuotr.
Valentinas Masalskis – Klaipėdos kultūros magistras. Mato Mačiulskio nuotr.

Nuo to laiko, kai 2008 m. pradėjo dėstyti aktorinį meistriškumą LMTA Klaipėdos fakultete, V. Masalskis aktyviam ir savarankiškam teatro gyvenimui paruošė tris stiprias profesionalių aktorių kartas. Režisieriaus auklėtiniai, jaunieji teatro kūrėjai, suformavo autentiškus ir aktyvius teatrus, kurių pagrindą sudaro glaudus trupės bendradarbiavimas – tai „Klaipėdos jaunimo teatras“ (KJT), „Taško teatras“ ir teatro grupė „Aemotion“. Klaipėdoje išugdytų studentų trupėms pradėjus savarankišką, komandiniu darbu grįstą veiklą teatre, V. Masalskis ir toliau stebi savo mokinių savarankišką progresą ir skatina juos pačius kurti autentišką, jaunajai profesionalų kartai priimtiną teatro pasaulį. Ne kartą viešuose pasisakymuose su V. Masalskiu dirbantys jaunieji aktoriai yra apibūdinę savo mokytoją kaip jų kūrybiniame kelyje svarbų autoritetą, kuris ne tik moka patarti, bet sugeba suteikti ir autentiškos raiškos laisvę kiekvienam iš aktorių.

V. Masalskis ne tik visokeriopai palaiko bei globoja pradedančiuosius menininkus, bet yra ir ryškus viešasis intelektualas, jo pasisakymai ir mintys žiniasklaidoje visada sulaukia didelio auditorijos dėmesio. Jis aktyviai dalyvauja visuomeninėje meno ir kultūros veikloje, atvirai ir entuziastingai kalba apie kultūros gyvenimo puoselėjimą už didžiųjų miestų ribų, skatina ir kitus pamatyti mažesniuose miestuose slypintį kultūrinį, bendruomeninį potencialą. Stebėdamas ir investuodamas savo laiką ir kūrybinę energiją į meninio gyvenimo vystymą nutolus nuo didžiųjų kultūros centrų, V. Masalskis tuo pačiu metu sėkmingai skatina ir užmezga tarptautines kūrybines partnerystes su pripažintas Europos kūrėjais ir svetingai juos pasitinka Lietuvoje.

Valentinas Masalskis – Klaipėdos kultūros magistras. Mato Mačiulskio nuotr.
Valentinas Masalskis – Klaipėdos kultūros magistras. Mato Mačiulskio nuotr.

V. Masalskio dėka 2023 m. rudenį dirbti į LMTA Klaipėdos fakultetą atvyksta tarptautinėje arenoje pripažintas vengrų teatro režisierius, tarptautinių festivalių laureatas Arpadas Schillingas. Tai dar vienas pavyzdys, kad V. Masalskis yra vizionierius, kurio požiūris į Klaipėdos ir Lietuvos kultūros lauką yra ambicingas ir toliaregiškas.

Kartu su V. Masalskiu Klaipėdos kultūros magistrais tapo ilgametė Lietuvos jūrų muziejaus direktorė, Olga Žalienė ir šių metų pradžioje miręs menotyrininkas, pedagogas Petras Šmitas. Klaipėdos kultūros magistrai miesto savivaldybės iniciatyva renkami ir apdovanojami nuo 2003 metų. Šiuo apdovanojimu jau pagerbti 43 iškiliausi Klaipėdos kultūros ir meno kūrėjai.

Toma Liutikė

Parašykite komentarą