Klaipėdoje tarptautinę kelionę pradės projekto „Close Stranger“ paroda

Balandžio 25 d. 18 val. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2) atidaroma tarptautinio projekto „Close Stranger“ („Pažink svetimšalį“) to paties pavadinimo paroda. Savo darbus, sukurtus reziduojant Klaipėdoje, Gdanske (Lenkija) bei Kaliningrade (Rusija) pristatys 18-a šiuolaikinių menininkų iš trijų projekte dalyvaujančių šalių. 

Nerijaus Jankausko nuotr.

Nerijaus Jankausko nuotr.

Lietuvai parodoje atstovauja Laura Garbštienė, Remigijus Treigys, Marta Vosyliūtė, Nerijus Jankauskas, Jurga Barilaitė, Laura Zala, Rusijai – Jegoras Lučševas, Grigorijus Selskis, Aleksejus Čebykinas, Olegas Bliabliasas, Jurijus Vasiljevas, Aleksandras Liubinas, Lenkijai – Agata Nowosielska, Angelika Fojtuch, Piotras Wyrzykowskis, Jacekas Niegoda, Julita Wójcik bei Arturas Gogołkiewiczius. 

Kaip ir sufleruoja pavadinimas, kūriniuose nagrinėjami geografiškai artimų, bet ne itin gerai vienas kitam pažįstamų kraštų savitumai, atskleidžiant šiuos per socialinius, istorinius bei kitokius reiškinius, viešnagių inspiruotus asmeninius įspūdžius ir projektą lydinčio bendrystės pajautimo. 

Pažįstami seniai

Anot lenkų menininkės A. Fojtuch, sutikus rusą ar lietuvį jos neapleidžia įspūdis, kad su jais ji pažįstama jau seniai – nuo vaikystės, nors ir nedažnai tenka susitikti. „Tiek pat dalykų mus skiria, kiek ir vienija. Kolektyvinė pasąmonė“, – reziumuoja menininkė, savo performanse primenanti vieną iš populiariausių kelių kartų sovietinės vaikystės įvaizdžių – filmuką „Na, palauk!“ bei jo plėtojamą didelio ir stipraus simbiozinį santykis su mažu ir silpnu. 

Marta Vosyliūtė, „Taro kortos“

Marta Vosyliūtė, „Taro kortos“

Kai kurios darbų temos – konkrečios vietovės gyventojams įprastos kasdienybės dalis, kuri pasirodo esanti itin iškalbi, atsidūrusi kraštovaizdį apžvelgiančio menininko akiratyje. Memelio Šv. Jono bažnyčia, prūsiška tiltauninkių tradicija, šių dienų Kaliningrado srities gyventojų išvykos apsipirkti į Lenkiją bei Lietuvą, dingusio Karaliaučiaus nuojautos, suvenyrų kioskelio ties Gdansko laivų statykla pardavėja ponia Aleksandra, jau 20 metų puošianti nykstančio „Solidarumo“ judėjimo lopšio vartus gyvomis gėlėmis – daugybė istorijų bei pastebėjimų, derančių „Close Stranger“ mozaikoje. 

„2013 metų gegužės mėnesio dalį praleidau Gdanske, menininkų rezidencijoje. Kodėl? Nes trys protingi uostamiesčių meno centrai susijungė į bendrą projektą. Šio projekto detalės man nelabai įdomios. Man patinka uostai ir jūros. Taip, su visomis jų sudedamosiomis dalimis, tarp jų – su kontrabanda ir undinėlėmis“, – projekto suteiktas galimybes rezidencijos ataskaitoje šmaikščiai detalizuoja kita parodos dalyvė M. Vosyliūtė. 

„Ir mane tikrai nustebino tai, kaip vykusiai pavadinimas „Pažink svetimšalį” nusako mūsų santykius. Man nebūtų atėję į galvą mintis, kad mus skiriantis 600 kilometrų kelias yra toks nepaprastai sudėtingas: jei jį vaizduotume kaip tiesę, jos ilgis sudarytų tik 200 kilometrų, bet tikrovėje šis kelias jokiais būdais nėra tiesus“, – akcentuoja lenkų kūrėjas A. Gogołkiewiczius. 

Kvies edukaciniai užsiėmimai

Panagrinėti menininkų darbus, perprasti jų įžvalgas, kurti ir įsitraukti į abipusio pažinimo procesą klaipėdiečius parodos metu kvies nemokamų edukacinių užsiėmimų programa. 

Edukacinių užsiėmimų temas pasufleravo menininkų darbai. Dalyviai bus kviečiami eiti kūrėjų pasiūlytu keliu, perprasti jų požiūrį į įstabius faktus bei istorijas ir paeksperimentuoti kuriant savarankiškai.

Edukacinis užsiėmimas. KKKC nuotr.

Edukacinis užsiėmimas. KKKC nuotr.

Gegužės 10 d. 12 val. šeimų savaitgalis „Sėjau rūtą, sėjau mėtą…”: dailės ir gamtos pažinimo kūrybinės dirbtuvės pagal menininkės Lauros Garbštienės knygą „Kaip pasėti mišką”. „Maža knygelė, telpanti į kišenę, kad būtų patogu visad turėti su savimi, apie tai, kaip pasėti mišką, miško sodą arba miestą sodą. Pasidariau sau, nes vis pražiopsodavau, kada kokią sėklą rinkti, kada kaip sėti”, – savo kūrinį pristato autorė.

Gegužės 14 d. 14 val. kūrybinis užsiėmimas senjorams „Kvapų pasaulis”: smilkalų dirbtuvės pagal menininko Olego Bliabliaso (Rusija) objektų instaliaciją „Tiltauninkės”.

Gegužės 21 d. 17 val. menotyrininko Petro Šmito paskaita „Konceptualizmas mene”. Parodoje „Close Stranger” („Pažink svetimšalį”) pristatomi šiuolaikinio meno, kalbančio idėjų bei koncepcijų kalba, kūriniai. Norint juos „perskaityti”, reikia pažinti abėcėlę: paskaitos dalyviai sužinos, kas yra konceptualizmas ir nuo ko atsispirti, savarankiškai nagrinėjant šiuolaikinio meno kūrinius.

Užsiėmimai – nemokami.

Registracija į užsiėmimus vykdoma telefonu (8-46)313691 bei el. paštu virginija@kkkc.lt.

Paroda „Close Stranger“ („Pažink svetimšalį“), kuri Klaipėdoje bus eksponuojama iki gegužės 29 d., birželio 6–liepos 7 d. veiks Kaliningrade, o liepos 25–rugpjūčio 24 d. bus pristatoma Gdansko publikai. Tai – ne paskutinis projekto, vyksiančio iki šių metų gruodžio, renginys. 

Bendrasis projekto „Pažink svetimšalį“ tikslas yra plėtoti šiuolaikinės kultūros mainus ir skatinti tarpusavio supratimą tarp Gdansko (Lenkija), Kaliningrado (Rusija) ir Klaipėdos (Lietuva) gyventojų. Projekto tikslai apima ir pasienio institucijų tinklo ir profesionalų, dirbančių šiuolaikinio meno ir  kultūros srityje trijuose partnerių miestuose, trišalių mainų palengvinimą ir informacijos apie šiuolaikinį meną, kultūrą ir socialines problemas sklaidą projekto teritorijoje: Rusijoje, Lenkijoje ir Lietuvoje. 

Projektas „Pažink svetimšalį“ įgyvendinamas pagal 2007-2013 m. Europos kaimynystės ir partnerystės priemonės Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną  programą. Pagrindinis programos, finansuojamos Europos Sąjungos (ES) lėšomis, tikslas – stiprinti Lietuvos, Lenkijos bei Rusijos bendradarbiavimą plėtojant dvišalius ir trišalius santykius. Bendroji „Pažink svetimšalį“ projekto vertė – 873 620,59 euro arba 3 016 437,2 Lt. Programos įnašas į projektą sudaro 768 786,12 euro arba 2 654 464,7 Lt (88%). Partnerių skiriamas finansavimas – 104 834,47 euro arba 361 972,5 Lt (12%). 

Daugiau informacijos apie projektą – nuolat atnaujinamoje jo interneto svetainėje www.closestranger.eu.

Parašykite komentarą