Alternatyvus Klaipėdos gidas miestą atskleidžia per jo žmones

Knygynų lentynose pasirodė pirmasis šiuolaikinis turistinis gidas apie Klaipėdą. Tuščią nišą užpildžiusio leidinio sutiktuvės gimtajame mieste vyks 2019 m. balandžio 17 d., trečiadienį, 17.30 val., Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos Konferencijų salėje.

Kristina_Sadauskiene

Knygos autorė Kristina Sadauskienė. Pauliaus Sadausko nuotr.

Pažintis su miestu – per jo žmones

Trečias pagal dydį Lietuvos miestas per visą nepriklausomybės laikotarpį neturėjo išsamaus, praeitį ir šiandieną aprėpiančio leidinio gido formatu, Vilnius tuo tarpu gidus gali skaičiuoti dešimtimis. Žurnalistės ir gidės Kristinos Sadauskienės knyga užpildo šią nišą.

Klaipėdą pristatanti knyga bendrais bruožais atitinka įprastų miesto gidų formatą – joje yra žemėlapis, maršrutai, pateikiama istorinė raida, lankytini objektai. Bet nuo įprasto gido ši knyga skiriasi turinio pateikimu – tai nėra vien statistinės informacijos rinkinys, autorė rinkdama medžiagą bendravo su įvairių profesijų atstovais, tad skaitytojai knygos puslapiuose gali sutikti ir eilę įdomių klaipėdiečių. „Klaipėda jos svečiams dažnai atrodo sunkiai perprantamas, apytuštis miestas, nusprendžiau, kad gide sutalpindama kuo daugiau šio miesto gyventojų balsų šiek tiek padėsiu keisti tą įsivaizdavimą, – savo pasirinkimo priežastis aiškino K. Sadauskienė. – Be to, kiekvienas žmogus mato savitą miesto vaizdą, tikiuosi, pašnekovų gausa padėjo pabrėžti ir Klaipėdos daugiabriauniškumą.”

Klaipeda_gidas

„Klaipėda. Alternatyvus miesto gidas” suskirstyta į tris skyrius, nemažai dėmesio skiriama ir jūrai bei miškui. Pasakojimų apie miestą rinkinyje netrūksta specifinių temų. Autorės nuomone, tokios informacijos žinojimas leidžia geriau suprasti miesto unikalumą, „užmegzti ryšiui su bet kokia vieta reikia apie ją sužinoti kažką ypatingo, nepastebimo iš pirmo žvilgsnio. Eilinis poilsiautojas prie jūros grožėsis tik smėlio minkštumu ir jūros spalva, bet jei jis žinos to smėlio smiltelių amžių ir kilmę, ar kaip gimsta bangos ir kokius vardus jos turi – santykis su vieta jau bus kitoks, gilesnis”, – įsitikinusi K. Sadauskienė.

Knygos rengėjų komanda

Miesto gidas skirtas tiek geriau savo miestą norintiems pažinti klaipėdiečiams, tiek smalsiems miesto svečiams. Rengdama šią knygą K. Sadauskienė į pagalbą pasikvietė ne kartą Klaipėdą savo kūriniuose vaizdavusią žinomą iliustratorę Viktoriją Dambrauskaitę bei aktyviai miesto kultūrinį gyvenimą stebintį radijo korespondentą Adomą Zubę. Pagrindinis leidinio fotografas – Paulius Sadauskas, jo fotografijos demonstruotos įvairiose fotografijų parodose. Knygos dizainą kūrė grafikos dizainerė, dailininkė ir knygų iliustruotoja Silva Jankauskaitė. Ji 2017 metais Kultūros ministerijos apdovanota Gražiausios knygos konkurso diplomu. Klaipėdos gidą išleido leidykla „Akademikai” (Vilnius). Knygos leidybą iš dalies parėmė Kultūros paveldo departamentas ir Klaipėdos miesto savivaldybė.

Vertimas į gestų kalbą

„Klaipėda. Alternatyvus miesto gidas” sutiktuvių renginyje dalyvaus knygos autorė, leidyklos atstovai bei keli jos herojai. Knygos pristatymą I. Simonaitytės bibliotekos atstovai nutarė praturtinti neįprasta detale – pirmą kartą renginys bibliotekoje bus pritaikytas klausos negalią turintiems žmonėms. Renginį į gestų kalbą vers Viktorija Ivanauskaitė, kuri yra Klaipėdos kurčiųjų jaunimo organizacijos tarybos narė.

Bibliotekos Regiono bibliotekų ir kultūros vadybos skyriaus vedėja Daiva Nakrošienė įsitikinusi, kad gestų kalba reikalinga ir girdintiesiems. „Bibliotekoje, kuri šiandien yra ne tik kultūros židinys, knygų šventovė, bet ir bendruomenės susibūrimo centras, žengėme žingsnį geresnio tarpusavio supratimo link. Pradėjome mokytis gestų kalbos, pajutome didesnį lankytojų srautą, tad norime negirdintiesiems suteikti ir kitą galimybę – kviesti į renginius ir būti jų dalyviais, suprantančiais, apie ką bus kalbama”, – tvirtino D. Nakrošienė.

Leidyklos „Akademikai” informacija

Parašykite komentarą