Teatro dienos proga – apdovanojimai Klaipėdos kūrėjams

Penktadienį, minint Tarptautinę teatro dieną, buvo apdovanoti geriausieji iš geriausiųjų šalies teatro menininkų. Kaune vyko Auksinių scenos kryžių teikimo ceremonija, Klaipėdoje tą dieną teatralams skirtoje šventėje buvo įteiktos „Padėkos kaukės”.

padekos_kaukes1_kubaic

Teatro šventėje buvo apdovanoti labiausiai scenai nusipelnę Klaipėdos kūrėjai. Algirdo Kubaičio nuotr.

Kauno valstybiniame muzikiniame teatre vykusiame didžiausiame metų teatro renginyje Lietuvos kūrėjams ir teatralams tradiciškai buvo išdalinti Auksiniai scenos kryžiai. Čia menininkai buvo pagerbti 17 kategorijų ir atskirai įvertinti Padėkos premija bei Boriso Dauguviečio auskaru. Pastarąjį gavo režisierė Karolina Žernytė, su Klaipėdos jaunimo teatro trupe pastačiusi spektaklį neregiams „Akmuo vanduo geluonis”. Su šiuo teatru siejamas dramaturgas Mindaugas Nastaravičius išrinktas 2014 metų dramaturgu. Auksinį scenos kryžių jis gavo už pjeses „Demokratija” ir „Man netinka tavo kostiumas”. Už nepagrindinį aktoriaus vaidmenį Auksiniu scenos kryžiumi įvertintas Klaipėdos dramos teatro aktorius Kęstutis Macijauskas. Apdovanojimas skirtas už tėvo vaidmenį spektaklyje „Paprastos beprotybės istorijos”.

Uostamiestis taip pat kasmet rengia analogišką „Auksiniams scenos kryžiams” teatro šventę – „Padėkos kaukes”. Jau dešimtą – jubiliejinį – kartą buvo apdovanoti labiausiai scenai nusipelnę Klaipėdos kūrėjai.

Kitokios „Padėkos kaukės”

Šiemet renginys vyko naujose „Kultūros fabriko” erdvėse ir išsiskyrė netradiciniu formatu. Mat Klaipėdos jaunimo teatro (KJT) aktoriai kiekvienai apdovanojimo kategorijai parengė po mini spektaklį-teatralizaciją.

Šventės metu buvo įteiktos dvi kaukės, o iš viso pretendentų penkiose kategorijose būta net 16. Nors patys teatralai, kitų scenos menų puoselėtojai bei uostamiesčio gyventojai pasiūlė 35 atstovus, vis dėlto vertinimo komisija iš jų atrinko mažiau nei pusę.

1 000 eurų vertės „Padėkos kaukes” pelnė metų spektaklio nominacijos nugalėtoja – Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro kūrybinė grupė už spektaklį „Makaronų opera”. Pjesės autorė – Daiva Čepauskaitė, režisierius Ramūnas Kaubrys, kompozitorius Antanas Kučinskas, dirigentas Dainius Pavilionis, scenografas Artūras Šimonis, kostiumų dailininkai Artūras Šimonis, Vilija Šuklytė, grimo dailininkė Aira Brazdienė, choreografas Aurelijus Liškauskas, šviesų dailininkas Donatas Šimonis.

padekos_kaukes4

„Padėkos kaukę“ už spektaklį „Makaronų opera“ pelnė Klaipėdos muzikinio teatro kūrybinė grupė. Algirdo Kubaičio nuotr.

Į sceną – kiškių kostiumais

Už nuopelnus teatro menui „Padėkos kauke” buvo apdovanotas ir uostamiesčio aktorius bei režisierius Benas Šarka. Modernaus ir kartais šokiruojančio teatro atstovas susirinkusiuosius sugebėjo nustebinti net ir nedalyvaudamas renginyje. „Gliukų” teatro įkūrėjas ir vadovas neatvyko, tačiau į šventę „Padėkos kaukės” atsiimti atsiuntė draugus – kiškučius.

Tai pačiai apdovanojimo kategorijai buvo nominuota ir Klaipėdos dramos bei Pilies teatrų aktorė Regina Šaltenytė, visai neseniai atšventusi brandų jubiliejų. Žymią uostamiesčio teatralę, rodos, gana neįprasta gretinti su šiuolaikinio meno atstovu Benu Šarka. Mat, kaip pastebėjo renginio dalyviai, abu jie – unikalūs ir kartu labai skirtingi.

„Diena, kuomet žiūrovas lenkiasi aktoriui”

Renginyje nebuvo pamirštas nė vienas „Padėkos kaukėms” nominuotas menininkas – kiekvienam jų organizatoriai įteikė po padėkos raštą.

Klaipėdos menininkus su Tarptautine teatro diena sveikino miesto meras Vytautas Grubliauskas ir komisijos, renkančios geriausius iš geriausiųjų, pirmininkė, teatrologė dr. Jūratė Grigaitienė. Pastaroji teatralams linkėjo sveiko fanatizmo, maksimalizmo ir vilties.

„Neretai mūsų politinis, ekonominis, socialinis gyvenimas virsta nevykusia teatro parodija ir atvirkščiai – kartais teatras atveria metafizines erdves, pranokstančias patį gyvenimą”, – sakė J. Grigaitienė.

Anot V. Grubliausko, Klaipėdos menininkai – labai skirtingi, esą tuo reikėtų džiaugtis ir didžiuotis.

„Neabejoju, kad kitą Teatro dieną sutiksime jau atnaujintoje, atgimusioje Dramos teatro scenoje ir tai visiems mums bus moralinis pasitenkinimas. Nors tai – „Padėkos kaukių” apdovanojimas, tačiau pagarba ir dėkingumas atiduodamas be jokios kaukės. Tai diena, kuomet žiūrovas turi galimybę nusilenkti aktoriui, o ne atvirkščiai”, – kalbėjo miesto meras.

Šiemet – trimis kategorijomis mažiau

Anot komisijos, renkant „Padėkos kaukių” laureatus, didžiausias dėmesys buvo skiriamas praėjusių metų teatrinio įvykio svarbai.

Tiesa, šiemet buvo trimis kategorijomis mažiau nei pernai – nominantai pretendavo į metų spektaklį, metų scenografą, metų choreografą, taip pat į apdovanojimą už nacionalinės dramaturgijos puoselėjimą bei nuopelnus teatro menui.

Šį apdovanojimą 2005 metais įsteigė Klaipėdos miesto savivaldybė ir Lietuvos teatro sąjungos Klaipėdos skyrius. Apdovanojimų idėjos autorius – Klaipėdos dramos ir Pilies teatrų režisierius Alvydas Vizgirda. Klaipėdos teatro ir scenos meno apdovanojimas įteikiamas kasmet švenčiant Tarptautinę teatro dieną.

Pernai už nuopelnus teatro menui pagerbta Klaipėdos dramos teatro aktorė Nijolė Sabulytė.

„Padėkos kaukė” – tai įrėminta juvelyrikos meno miniatiūra, sukurta iš sidabro ir puošta auksu. Šiuo specialiu apdovanojimu įvertinami Klaipėdoje kuriančių teatralų pasiekimai bei reikšmingiausi metų darbai, tapę teatrinio gyvenimo įvykiais.

Parašykite komentarą