Naujasis „Apeirono” sezonas – judrus ir gyvybingas

Uostamiesčio „Apeirono” teatras žengia į ketvirtąjį teatrinį sezoną. Nors Klaipėdoje oficialiai jis bus atidarytas rugsėjo 17 d. premjeriniu spektakliu „Psiche”, tačiau teatrinis procesas jau vyksta. Būsimos premjeros „Nekrozė” eskizas dalyvavo Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurse, vos kartą Klaipėdoje rodytas spektaklis „Psiche” svečiavosi „Sostinės dienose” Vilniuje, o netrukus (rugsėjo 7 d.) Kauno miesto kamerinio teatro organizuojamo jaunųjų festivalio „Išeities taškas” metu „Apeirono” teatras seks „Šiurpes” – teatralizuotas, laisvai interpretuojamas lietuvių liaudies siaubo pasakas.

egle_ir_greta_Monikos_Penkutes_foto

Teatro įkūrėjos, režisierės Eglė Kazickaitė ir Greta Kazlauskaitė. Monikos Penkutės nuotr.

„Šiurpės”, pirmą kartą pristatytos liepos mėnesį Klaipėdoje vykusiame etnoveiksme „Pamatai”, bus įtrauktos į teatro repertuarą ir šį sezoną retkarčiais vis „šiurpins” Klaipėdos ir kitų miestų žiūrovus.

Per trumpą gyvavimo laiką „Apeirono” teatras spėjo tapti vienu labiausiai intriguojančių teatrų Lietuvoje. Ne tik dėl tvirtos ideologinės pozicijos. Šis teatras savitas vien jau tuo, kad vysto kolektyvinės dramaturgijos idėją, o šiuolaikinio teatro raiškos priemonėmis apmąsto ne vienadienes aktualijas, bet „amžinąsias” temas. „Tai ambivalentiškas, savo teatro kalbos, savo žiūrovo ieškantis teatras, – viename straipsnyje rašo teatro kritikas Andrius Jevsejevas. – Vienu metu ir liberalus, ir ultrakonservatyvus, ir intelektualus, ir tuščias, pseudomoksliškas, net grafomaniškas, ir be galo rimtas, ir žaismingai ironiškas, nevengiantis atlaidžiai šyptelėti vandens paviršiuje pamatęs savo paties netobulą atspindį, ir atviras, neteisiantis, filosofuojantis, ir uždaras, hermetiškas, negailestingas žiūrovui ir sau pačiam.”

Psiche_foto_Monikos_Penkutes

Spektaklis „Psiche”. Monikos Penkutės nuotr.

Pastarieji metai įtikino, kad Klaipėdoje (o ir Vilniuje) „Apeirono” teatras savo auditoriją, kuri pamažu didėja, jau turi. Žiūrovų ratas plečiasi ne tik todėl, kad teatras vis aktyviau gastroliuoja, bet ir dėl to, kad „Apeirono” teatras gana tampriai bendrauja su žiūrovais per edukacines programas, kurios 2016–2017 metų sezoną užims dar tvirtesnes pozicijas teatro politikoje. Žiūrovai bus pakviesti dalyvauti bent trijose edukacinėse programose. „Teatro ląstelė” leis susipažinti su teatru „iš vidaus” (aktorių pasirengimas spektakliui, scenografijos gimimas, kostiumų dailininkų darbas ir pan.), „Kalba visi” taps aktyvios, atviros kritinės minties platforma, diskusijų klubu, kuriame, nevengiant kasdieniškų, aktualių temų, bus vertinami teatriniai procesai ir tendencijos, aptariami matyti spektakliai etc., o „Intelektualus bilietas” suteiks galimybę pamatyti spektaklį už teisingą atsakymą į klausimą, paskelbtą internete. Netrūks ir kitokių teatrinių iniciatyvų ir „reakcijų”. Viena jų – filosofo, teologijos mokslų daktaro Tomo Kiaukos moderuojamas atviras pokalbis-diskusija „Kultūros sostinė” – su bankrutuojančia kultūra?”. Diskusija, į kurią kviečiami visi norintys ir galintys pasisakyti apie susiklosčiusią kultūrinę situaciją Klaipėdoje, vyks rugsėjo 20 d. 18 val. „Apeirono” teatre.

Rugsėjo 29 d. klaipėdiečiams bus pristatyta naujausia sezono premjera – spektaklis „Nekrozė”, kurį režisuoja Greta Kazlauskaitė ir Eglė Kazickaitė. Šį spektaklį, nestokosiantį paradoksų, netikėtumų ir stiprios intrigos, režisierės vadina absurdo komedija su ryškiais socialinio tragizmo bruožais. Drauge su G. Kazlauskaite ir E. Kazickaite spektaklį kuria aktoriai Ričardas Bartašius ir Kristina Švenčionytė, kostiumų dailininkės Erika Jankauskaitė ir Pelkių Tyla, dekoracijas gamina amatininkų gildija „Krikragaa” su Mantvydu Vladu Viliu priešaky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Spektaklis „Antišou. Likučiai po Dievo”. Tomo Ivanausko nuotr.

Spalio mėnesį premjerinį spektaklį „Nekrozė” turės galimybę pamatyti ir Kauno žiūrovai, su kuriais tampresnį ryšį teatras ketina megzti visą teatrinį sezoną. Tapęs Kauno miesto kamerinio teatro rezidentu, „Apeirono” teatras bent kartą per mėnesį čia rodys savo spektaklius, tad kauniečiai išvys visus jauniausio uostamiesčio teatro spektaklius. Netgi tuos, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių kurį laiką nebebuvo rodomi. Taigi, šį sezoną su naujomis aktorių sudėtimis ir nauja kokybe į „Apeirono” teatro repertuarą sugrįžta du spektakliai – „Antišou. Likučiai po Dievo” ir „Žinduolių perėja”.

Trumpai tariant, 2016–2017 m. „Apeirono” teatro sezonas nusimato judrus ir gyvybingas: gastrolės ir festivaliai, idėjų generavimas ir realizavimas, kūrybiniai eksperimentai ir susitikimai, premjeros ir, žinoma, daug darbo.

„Apeirono” teatro informacija

Parašykite komentarą