Gatvės teatrų festivalis „Šermukšnis“. Kodas: 21 / 21 / 21+1

Liepos 2–4 d. į Klaipėdą grįžta tarptautinis gatvės teatrų festivalis „Šermukšnis“. Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros centro Žvejų rūmų rengiama gatvės teatrų šventė šiemet pažymėta skaičiumi „21“: 2021-aisiais vyksiantis festivalis bus jau dvidešimt pirmasis, o jo programoje – 21 + 1 renginys. Tradiciškai kas dvejus metus organizuojamas „Šermukšnis“ net ir tokiomis sudėtingomis dėl pandemijos sąlygomis ne tik įvyks, bet ir praplės geografiją – dalis festivalio programos bus parodyta Neringoje ir Šventojoje.

Iššūkis ir organizatoriams, ir artistams

„Tai neabejotinai mums tikras iššūkis. Dar gegužės pradžioje nežinojome ir negalėjome pasakyti, ar festivalis apskritai įvyks. Toks laukimas labai trikdė ir trukdė pradėti darbus. Vyko kasdienės diskusijos tarp organizatorių, Klaipėdos miesto savivaldybės, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, Kultūros ministerijos atstovų. Rengti festivalį net tokioje nenuspėjamoje situacijoje skatino gautas svarus Lietuvos kultūros tarybos finansavimas, – sakė festivalio programos koordinatorius Arūnas Peštenis. – Taigi nusprendėme, kad dar dvejus metus laukti kito festivalio negalime. Tai, kas įprastai buvo ruošiama metus, kūrybinei grupei, kurioje – tik penki žmonės, dabar teks suspėti per nepilnus du mėnesius. Esame ir būsime priklausomi nuo tomis dienomis galiosiančių saugumo reikalavimų, o tai pareikalaus netradicinių ir netikėtų sprendimų, kuriuos reikės vykdyti čia ir dabar.“

Dėl kintančių saugumo reikalavimų ir kitų aplinkybių teko keisti festivalio renginių vietas. Dar pernai pradėjus dėlioti programą, planuota, kad didieji pasirodymai vyks Klaipėdos piliavietės teritorijoje, o mažesni pasklis po senamiestį. Dabar festivalio vyksmas persikels į Bastionų komplekso Jono kalnelio salą, aikštę prie Kultūros fabriko ir Klaipėdos lėlių teatro kiemelį. Festivalio organizatoriai apgailestauja, kad teko atsisakyti kai kurių puikių projektų, reikalaujančių artimo ryšio su žiūrovu ar gatvės praeiviu, o kai kuriuos – drastiškai koreguoti, aukojant dalį meninės idėjos. Tam, kad kuo daugiau žmonių pamatytų pasirodymus, dauguma jų bus rodomi po du kartus.

Nepaisant visų sunkumų ir trikdžių, vienas seniausių ir spalvingiausių, reprezentacinis Klaipėdos miesto gatvės teatrų festivalis„Šermukšnis“ ir jo dalyviai kurs gražią ir įsimintiną šventę. Gal ne visai gatvėje, bet po atviru vasaros dangumi…

Festivalio žvaigždės ir banginiai

 „Teatro Tascabile di Bergamo“ (Italija) gatvės spektaklis „Valsas“, rež. Renzo Vescovi. Stefano Ulivieri nuotr.
„Teatro Tascabile di Bergamo“ (Italija) gatvės spektaklis „Valsas“, rež. Renzo Vescovi. Stefano Ulivieri nuotr.

Tradiciškai kiekvienas festivalis turi savo „žvaigždes“, „banginius“ ir „vinis“, apie kuriuos formuojama programa. Dvidešimt pirmasis „Šermukšnis“ garantuoja, kad „žvaigždėmis“ bus visi festivalio dalyviai, o „banginių“ – net trys.

Pirmąkart ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse pamatysime Sceninių formų akademijos „Teatro Tascabile di Bergamo“ iš Italijos gatvės spektaklį „Valsas“ (rež. Renzo Vescovi). Jau 25 metus šis pastatymas yra daugelio tarptautinių renginių atvirose erdvėse puošmena. Skambant klasikiniam valsui, spektaklio dramaturgijoje persipina Europos socialinės kultūros mitai, istoriniai įvykiai, daugybė kosmologinių ir antropologinių elementų – dangiškųjų sferų sukimasis, dervišų šokiai ir kt. Aktoriai ant kojūkų, pasipuošę lyg Vienos baliuje (moterų suknelės – su giliomis iškirptėmis, vyrai – su frakais), įsuks į pasakišką spalvingą sūkurį su konfeti sniegu, išblaškantį pilką kasdienybę.

Su tarptautiniu scenos meno ansambliu „antagon theaterAKTion“ iš Frankfurto prie Maino  (Vokietija) „Šermukšnio“ žiūrovai susipažino 2017-aisiais, kai ši trupė festivalyje rodė įspūdingą spektaklį „F.A.U.S.T. III“. Kolektyvas  šiemet švenčia kūrybinės veiklos 30-metį, o Klaipėdoje „antagon theaterAKTion“ pristato vieną garsiausių savo spektaklių „Package“ („Paketas“). Tai bendras teatro ir japonų režisieriaus bei choreografo Shusaku Takeuchi kūrybinis projektas. Spektaklio kūrėjai, į pagalbą pasitelkę ekspresyvius vaizdus ir atletišką choreografiją, atskleidžia negailestingą biuro darbuotojų kasdienybę, kurioje persipina tokie neigiami reiškiniai kaip monotonija, priekabiavimas ir žiauri kova dėl karjeros.

 „antagon theaterAKTion“ (Vokietija) spektaklis „Package“ / „Paketas“, rež. ir chor. Shusaku Takeuchi. Stefano Strampelli nuotr.
„antagon theaterAKTion“ (Vokietija) spektaklis „Package“ / „Paketas“, rež. ir chor. Shusaku Takeuchi.
Stefano Strampelli nuotr.

Itin populiarus gatvės teatro žanras yra Lenkijoje. Kaskart  ir „Šermukšnyje“ matome puikius kaimynų pasirodymus. „Teatr KTO“ iš Krokuvos, įkurtas 1977 m., jau yra viešėjęs Vilniuje. Klaipėdoje matysime šio teatro gatvės spektaklį „Peregrinus“ (rež. Jerzy Zoń). Po premjeros 2015 m. vaidinimas apkeliavo 50 festivalių visame pasaulyje, rodytas Niujorke, Monrealyje, Londone, Seule, Sankt Peterburge. T. S. Elioto poezijos inspiruotas kaukių spektaklis vaizduoja vieną šiuolaikinio žmogaus gyvenimo dieną. Akiai malonia vizualine forma, pasitelkus patrauklią choreografiją ir groteską, kalbama apie šiuolaikinio pasaulio pinkles, į kurias daugelis iš mūsų neapgalvotai įsipainiojame ir prarandame savo vidinio pasaulio išskirtinumą. Kolektyvo „Teatr KTO“ spektaklis „Peregrinus“ bus parodytas ir Šventojoje. Lenkų trupės pasirodymą „Šermukšnyje“ iš dalies finansuoja Lenkijos institutas Vilniuje.

Pasirinko Klaipėdą

„Teatro SÓ“ (Portugalija) spektaklis „Sorriso“ / „Šypsena“. Florian Gaertner nuotr.
„Teatro SÓ“ (Portugalija) spektaklis „Sorriso“ / „Šypsena“. Florian Gaertner nuotr.

Malonu žinoti, kad užsienio kolektyvai, turėję įsipareigojimų kitiems festivaliams, kurie pernai buvo atšaukti dėl pandemijos, pasirinko Klaipėdą dėl tos priežasties, kad Baltijos šalyse vaidins pirmą kartą. Vienas tokių – „Teatro SÓ“ iš Portugalijos. Jų spektaklis „Sorriso“ („Šypsena“) –  lyrinis pasakojimas apie vienos senjorų poros gyvenimą. Tai istorija apie nesibaigiančią meilę net tada, kai kažkuris iš jų palieka šį pasaulį. Išėjusiojo siela laimina paliktąjį sutuoktinį, gyvendama jį mylėjusio žmogaus kvėpavimu ir laukdama kito susitikimo. Vienatvė yra dažnai besikartojanti „Teatro Só“ pastatymų tema. Bet jų veikėjai nepasiduoda nevilčiai, nes gyvenimas tęsiasi.

Jau vien pavadinimas „Life is Good!“ („Gyvenimas puikus!“) nuteikia optimistiškam susitikimui ir sufleruoja, kad liūdėti šio vaidinimo metu tikrai neteks. Tarptautinio dueto „Dansk Rakkerpak“ (Danija / Italija) muzikinis bufonados spektaklis – tai himnas gyvenimo grožiui ir visiems paprastiems dalykams, kurie gyvenime yra svarbūs. Tai pasakojimas apie dviejų kultūrų susidūrimą, draugystę, naują pradžią ir viltį, suprantamas įvairaus amžiaus žiūrovui bet kurioje pasaulio vietoje.

„Dansk Rakkerpak“ (Danija / Italija) muzikinis bufonados spektaklis „Life is Good!“ / „Gyvenimas puikus!“. Karol Stanczak nuotr.
„Dansk Rakkerpak“ (Danija / Italija) muzikinis bufonados spektaklis „Life is Good!“ / „Gyvenimas puikus!“ Karol Stanczak nuotr.

Vertimas šiam ir visiems „Šermukšnyje“ rodomiems vaidinimams nereikalingas. Abiejų grupių spektakliai bus taip pat parodyti Nidoje.

Stipri lietuviška programa

Nors gatvės teatras pas mus dar neturi ilgamečių gilių tradicijų, Lietuvos kolektyvai žada pateikti įdomių pastatymų. „Senųjų menų studija“ iš sostinės jau gerai žinoma nuolatiniams „Šermukšnio“ žiūrovams. Čia buvo rodyti sėkmingai visame pasaulyje kuriančio ispanų režisieriaus Adriano Schvarzstein‘o darbai „Atvykėliai“ ir „Šv. Genezijaus kelionė per Europą“, internete šiemet parodytas specialiai Vasario 16-ajai kurtas ir Klaipėdai adaptuotas projektas „Signatarai eina fotografuotis“. Šįkart festivalyje pamatysime naujausią jo darbą – muzikinį gatvės spektaklį „Gekumen“ („Sugrįžo“). Režisierius siekia atgaivinti atmintį, kuomet žydai sudarė ženklią Lietuvos gyventojų dalį, o Vilnius buvo svarbus Europos žydų kultūros miestas. „Aš kuriu savo spektaklio dramaturgiją ir išgalvoju personažus, prisimindamas realų žmogų. Nepaisant dokumentinio scenarijaus konteksto, mūsų spektaklyje atmintis, muzika ir fantazija – svarbiausi mūsų palydovai. Kaip ir gyvenime“, – sako A. Schvarzstein‘as.

„Senųjų menų studijos“ (Vilnius) muzikinis gatvės spektaklis „Gekumen“ / „Sugrįžo“, rež. Adrian Schvarzstein. Organizatorių archyvo nuotr.
„Senųjų menų studijos“ (Vilnius) muzikinis gatvės spektaklis „Gekumen“ / „Sugrįžo“, rež. Adrian Schvarzstein. Organizatorių archyvo nuotr.

Klaipėdos Šeiko šokio teatras festivalyje planavo parodyti naujo spektaklio premjerą. Deja, susirgus choreografui Rachid Ouramdane (Prancūzija), fiziškai nebespėjama įgyvendinti planų. Tačiau „Šermukšnyje“ pamatysime kito prancūzų choreografo Alban‘o Richard‘o kartu su Agnija Šeiko sukurtą spektaklį „Pareiškiu – Brandir“, naujai adaptuotą atvirai erdvei. Šiame Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmečiui skirtame šokio spektaklyje žiūrovai galės iš labai arti pažvelgti į individo ir kartu visos tautos siekį besąlygiškai būti savimi ir laikytis niekieno neprimestų nuostatų bei vertybių. Kaip išsaugoti save, nepaisant socialinių, politinių, etinių, religinių aplinkybių? Šis spektaklis – prancūzų ir lietuvių kūrybinio bendradarbiavimo programos „KlaipėDAnse“, vykstančios nuo 2017 metų, dalis.

Klaipėdiečiai kuria „Šermukšniui“

Be vienintelio ir nepakartojamo Beno Šarkos „Šermukšnis“ netektų savo ypatingo žavesio. Jei statistika nemeluoja, per pastaruosius du dešimtmečius buvo tik vienas festivalis be Beno. Kiekviename „Šermukšnyje“ nauja intriga – kuo šįkart nustebins mūsų teatro šamanas? Šiemet B. Šarka kartu su šiuolaikinio šokio atlikėjais Rūta Butkus ir Mariumi Pinigiu pristatys vyksmą,  pavadintą „Sausos gyslos, drėgnos žarnos“. Savo „kortas“ kūrėjai atskleis vienintelio pasirodymo metu. Dar viena intriga – prie šio trio prisijungs visa kompanija garsių menininkų, kurios sudėtis bus paskelbta prieš pat renginį.

Klounų teatro studija „Dulidu“ dvidešimt pirmajame „Šermukšnyje“ pasirodys jau nebe savo tradicinėje palapinėje. Vėlgi laukiame premjeros, ir ne bet kokios, o džiazuojančios –„Let‘s Jazz!“. Tai bus interaktyvus muzikinis klounados spektaklis-paradas, improvizacijos džiaugsmo ir humoro pasirodymas, skirtas žiūrovams nuo 4 iki 99 metų. „Dulidu“ pasakos istoriją apie du klounus, kurie su savo klajoklių vagonėliu atsidūrė mūsų mieste. Kaip atsikratyti baimių? Jas reikia pažinti ir  prisijaukinti… džiazuojant. O koks džiazas be varinių triūbų? Tad „Dulidu“ į kompaniją kviečiasi ir Klaipėdos džiazo orkestro muzikantus.

Šeiko šokio teatro (Klaipėda) spektaklis „Pareiškiu – Brandir“, chor. Alban Richard, Agnija Šeiko. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
Šeiko šokio teatro (Klaipėda) spektaklis „Pareiškiu – Brandir“, chor. Alban Richard, Agnija Šeiko.
Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Mimą Aleksą Mažoną taip pat galima drąsiai vadinti festivalio „Šermukšnis“ senbuviu. Jis ir  pantomimos teatro „A“ aktoriai buvo kiekvieno festivalio firminiu ženklu. Gatvės paradai, teatrinės akcijos, improvizacijos, hepeningai, įvairiausi pramanai ir žaidimai visada patinka žiūrovams. Patiks ir naujas mimų žaidimas gatvėje „Iškasenos“. Personažai iš praeities, atvykę į jiems „keistą“ XXI amžių, sukurs žaismingą atmosferą bei kels gerą nuotaiką. Reginio keistumą pabrėš dailininkės Ainos Zinčiukaitės sukurti itin teatrališki, „kitoniški“ apdarai ir mušamųjų projekto „Perk-Unija“ būgnai.

Naujojo cirko programa

„Šermukšnyje“ pirmąkart dalyvaus jauniausio Lietuvos teatro scenoje žanro – naujojo (šiuolaikinio)  cirko atstovai. Žiūrovai pamatys autorinių Lietuvos ir užsienio naujojo cirko kūrėjų triptiką. Kęsto Matusevičiaus siurreali komedija „Aš, drabužiai ir kas jie?“ įtrauks į magišką pasaulį, kuriame drabužiai pradeda kvėpuoti ir atgimsta kaip mistinės būtybės. Šiame monospektaklyje susipina fizinė komedija, klounada ir objektų manipuliacija naudojant drabužius.

Aino Mäkipää iš Suomijos spektaklyje „Jugglescapes“ ieško, kaip išlaisvinti kamuoliukų ir kūno judėjimą, sujungdama žongliravimą ir šokį. Negana to, šią itin daug tikslumo ir kruopštumo reikalaujančią discipliną menininkė perkelia iš įprastos scenos į lauką, kur sudėtingos kamuoliukų kombinacijos susilieja su kraštovaizdžiu.

Tarptautinis duetas Džiugas Kunsmanas (Lietuva) ir Adrian Carlo Bibiano (Meksika) spektaklyje „Ryšio beieškant“ ieško neverbalinio kontakto tarp akrobato ir šokėjo. Jų spektaklis inspiruotas pastarųjų metų įvykių, t.y. pandemijos, kuri  privertė daugelį žmonių atsiriboti vienas nuo kito. Naudodamiesi skirtingomis judesio kalbomis, atlikėjai šia tema sieks sukurti neįprastą, bet atvirą bendravimą tarp žiūrovų.

Taigi, klaipėdiečių ir miesto svečių laukia trys gražios dienos ir vakarai, stebint ir patiems dalyvaujant spalvingame, pilname siurprizų teatriniame vyksme.

XXI tarptautinį gatvės teatrų festivalį „Šermukšnis“ finansuoja Klaipėdos miesto savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba.

FESTIVALIO PROGRAMA

LIEPOS 2 D., PENKTADIENIS

Bastionų kompleksas. Jono kalnelio sala

„Teatr KTO“ (Lenkija) gatvės spektaklis „Peregrinus“, rež. Jerzy Zoń. Bartek Cieniawa nuotr.
„Teatr KTO“ (Lenkija) gatvės spektaklis „Peregrinus“, rež. Jerzy Zoń. Bartek Cieniawa nuotr.

19.00 festivalio atidarymas. Pantomimos teatras „A“ / mušamųjų projektas „Perk-unija“. „Iškasenos“ (premjera).

20.00 Dansk Rakkerpak (Danija / Italija). „Gyvenimas puikus!“

21.00 Teatro Tascabile di Bergamo (Italija). „Valsas“.

Bastionų kompleksas. Aikštė prie Kultūros fabriko (Bangų g. 5A)

22.00 antagon theaterAKTion (Vokietija). „Paketas“.

Nida. Aikštelė prie restorano „Sofa De Pancho” (Pamario g. 24B)

19.00 Teatro SÓ (Portugalija). „Šypsena“.

Šventoji. Centrinė aikštė

20.00 Teatr KTO (Lenkija). „Peregrinus“.

LIEPOS 3 D., ŠEŠTADIENIS

Bastionų kompleksas. Jono kalnelio sala

12.00 Šeiko šokio teatras. „Pareiškiu – Brandir“. 

13.00 Klounų teatro studija „Dulidu“ / Klaipėdos džiazo orkestras. „Let‘S Jazz!‘‘ (premjera).

20.00 Teatro SÓ (Portugalija). „Šypsena“.

21.00 Teatr KTO (Lenkija). „Peregrinus“.

22.30 Teatro Tascabile di Bergamo (Italija). „Valsas“.

Klaipėdos lėlių teatro kiemelis (Vežėjų g. 4)

17.00 Pantomimos teatras „A“ / mušamųjų projektas „Perk-unija“. „Iškasenos“ (premjera).

18.00 Senųjų menų studija. „Gekumen“.

Nida. Aikštelė prie restorano „Sofa De Pancho” (Pamario g. 24B)

19.00 Dansk Rakkerpak (Danija / Italija). „Gyvenimas puikus!“

LIEPOS 4 D., SEKMADIENIS

Bastionų kompleksas. Jono kalnelio sala

12.00 Šeiko šokio teatras. „Pareiškiu – Brandir“.

13.00 Klounų teatro studija „Dulidu“ / Klaipėdos džiazo orkestras. „Let‘S Jazz!‘‘ (premjera).

19.00 Teatro SÓ (Portugalija). „Šypsena“.

20.00 Dansk Rakkerpak (Danija / Italija). „Gyvenimas puikus!“

21.00 Teatr KTO (Lenkija). „Peregrinus“.

Klaipėdos lėlių teatro kiemelis (Vežėjų g. 4)

15.00 Senųjų menų studija. „Gekumen“.  

16.00 Naujojo cirko triptikas:

Kęstas Matusevičius, „Aš, drabužiai ir kas jie?“;

Aino Mäkipää (Suomija), „Jugglescapes“;

Adrian Carlo Bibiano (Meksika) / Džiugas Kunsmanas, „Ryšio beieškant“.

17.00 Šarka / Butkus / Pinigis & Co. „Sausos gyslos, drėgnos žarnos“ (premjera).

VISI FESTIVALIO RENGINIAI NEMOKAMI!

Parašykite komentarą