Festivalis „Jaunatis” – ne tik jauniems

Į Klaipėdos Žvejų rūmus netrukus vėl pakvies „Jaunatis”. Per dešimt metų žiūrovai jau žino, kad vasario savaitgaliais čia jie gali pamatyti naujausius šalies teatrų pastatymus vaikams ir jaunimui. Šiemetinėje programoje – devyni Vilniaus, Panevėžio ir Klaipėdos teatro kūrėjų spektakliai. Kodas „vaikams ir jaunimui” – greičiau simbolinis, nes vaikus į teatrą atveda suaugusieji, o žmogus, mylintis teatrą, visada jaunas. Tradiciškai rytiniai spektakliai skirti vaikams ir visai šeimai, o vakariniai – vyresniems žiūrovams.

pyp_pyp_photo_D_Matvejevas

Keistuolių teatro spektaklis „Pyp pyp!” Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Visada laukiami Keistuoliai

Dar paskutinį sausio sekmadienį (29 d.) dešimtąją „Jaunatį” atidarys Keistuolių teatras, atvežantis du spektaklius. Nonsenso stiliumi parašytos legendinio anglų rašytojo D. Biseto trumpos ir keistos pasakos atgimsta jau trečiame Aido Giniočio režisuotame spektaklyje „Pyp pyp!” (ankstenės kartos puikiai atsimena „Kitą kartą” ir „Aukštyn kojom”). Visi kartais pasiilgstame stebuklų ar dainų, visi slepiamės nuo keistų baimių arba ieškome naujų draugų. Štai taip panašiai susimąsto ir žąsinėlis Vilis: „Kaip būtų gera, jei kas nors man pasakytų „Pyp pyp!”… Šiame muzikiniame spektaklyje visai šeimai su savo keistomis istorijomis ir nuotykiais pasidalinti kvies žąsinėlis Viljamas, skruzdė Marta, savo kūrybos dainą atliks karvė Taškė, o ištverme galynėsis vabalas ir buldozeris, vardu Bačas. Vaidina jaunieji Keistuolių teatro aktoriai Judita Urnikytė, Gelminė Glemžaitė, Danas Kamarauskas, Mantas Zemleckas, Jonas Šarkus ir Jurgis Marčėnas.

spiecius

Keistuolių teatro spektaklis „Spiečius”.

Anglų dramaturgo Nick Payne pjesė „Spiečius” – spektaklis apie tai, kaip veikia mūsų pasaulis bei visata, kurioje egzistuojame; kita vertus, tai ir mikroskopinio darinio toje visatoje – dviejų žmonių meilės – istorija. Režisierė Eglė Kižaitė kinematografiško, fragmentiško siužeto atlikimą patikėjo aktorių duetui – Benitai Vasauskaitei ir Edgarui Žemaičiui, kurie įsileidžia žiūrovą į iki skausmo jautrius ir intymius poros santykius, lydimus kasdienių kivirčų, išdavysčių, mažų džiaugsmų ir didelių nusivylimų. Tapęs paties žiūrovo veidrodžiu, spektaklis kviečia prisiliesti prie egzistencinių klausimų, panirti į „déjà vu” jausmą bei susimąstyti, ar tikrai esama vienintelės, galutinės ir išbaigtos gyvenimo versijos.

Patraukli Agnės Sunklodaitės didaktika

zalia_gyva1

„Teatriuko” spektaklis „Žalia gyva”.

Aktorė ir režisierė Agnė Sunklodaitė sako: „Vaikai turi daug visokių problemų, lygiai taip pat kaip ir suaugusieji. Jei jie scenoje pamato tai, kas atliepia jų mintims, tai veikia kaip psichoterapija.” Keistuolių teatre aktorystės karjerą pradėjusi A. Sunklodaitė vėliau susidomėjo režisūra, o didelė dalis jos spektaklių skirti būtent vaikams. Klaipėdoje pamatysime du skirtinguose teatruose realizuotus šios režisierės darbus. Teatro vaikams „Teatriukas” kūrybinė grupė, pasitelkusi nuotraukas, literatūrinę medžiagą, gyvus prisiminimus, kūrybiškai ir jautriai sudėliojo originalų scenarijų, kurio veikėjai – įvairių tautybių, įvairių laikotarpių mažieji Vilniaus gyventojai. O istorijos pačios įvairiausios – ir labai linksmos, ir liūdnos, ir sukrečiančios, tokios, kokia Vilniaus ir visos Lietuvos istorija. Tai – tarsi gyva istorijos pamoka, o ji vadinasi „Žalia gyva”. Istorijas pasakos aktoriai Dalia Mikoliūnaitė ir Žilvinas Ramanauskas.

Kai_uzaugsiu_busiu1

„Labaiteatro” koncertas-žaidimas „Kai užaugsiu, būsiu…”

A. Sunklodaitės įkurtas „Labaiteatras” parodys šmaikštų, žaismingą, interaktyvų teatralizuotą koncertą-žaidimą šeimai „Kai užaugsiu, būsiu…” (kompozitorius Deividas Gnedinas). Šis spektaklis apie tai, kaip svarbu tinkamai išsirinkti profesiją. Mažieji žiūrovai ne tik „susitiks” su labai skirtingų profesijų atstovais, bet ir patys turės galimybę pabūti ir aktoriais, ir statybininkais, ir mokslininkais, ir policininkais… Kiekviena profesija turi savo žaidimą, lydimą muzikos, kuris atspindi tos profesijos ypatumus, kylančias užduotis, sunkumus ir pan. Dalyvaudami spektaklyje-žaidime vaikai tarsi „pasimatuos” siūlomas profesijas, sužinos šį tą visiškai nauja apie jas. Nuotaikingame muzikiniame spektaklyje vaidina Eimantas Bareikis ir Mindaugas Ancevičius.

Apie nuolatinį atsinaujinimą

W_m_ater

Trupės „459″ spektaklis „W“(M)atter“.

Pernai lėlių ir objektų trupė „459″ pelnė aukščiausią Lietuvos teatro apdovanojimą – Auksinį scenos kryžių (už spektaklį „Meile don’t stop”). Trupę „459″ sudaro Klaipėdos universiteto Menų akademijos dėstytojai, neseniai studijas baigę lėlininkai ir lėlių teatro specialybės diplomantai. Triženklis trupės pavadinimas – tai lėlių teatro specialybės auditorijos numeris. Trupės lyderė – dėstytoja, režisierė bei aktorė Karolina Jurkštaitė. Naujas trupės spektaklis jaunimui ir suaugusiems „W”(M)atter” pasakoja apie nuolatinį atsinaujinimo procesą – vidinį išsivalymą per kančią ir maldą – kelionę sąmoningumo link. Šis procesas vyksta kiekviename iš mūsų. Tai yra natūralu, kaip ir kiekvieną sekundę mumyse mirštančios ir atsinaujinančios ląstelės. Spektaklyje veikia dvi aktorės: aktorė už garso pulto gyvai įgarsina kitos aktorės ir lėlės nebylų judesio dialogą, vykstantį scenoje. Tai, kas vyksta scenoje, – pirmosios aktorės holograma, išgyvenanti dramą, konfliktą, apsivalymą. Klausimas – ar tikrai galime keisti save, ar dvasinės praktikos išties padeda, o gal tik keliaujame iš vienos iliuzijos į kitą? Spektaklį „W(M)atter” kūrė R. Jankevičiūtė, Gintarė Damanskytė, Naubartas Skara, Daliukas.

Pepe_Ilgakojine

Žvejų rūmų jaunimo teatro „Be durų” spektaklis „Pepė Ilgakojinė“.

Nuo pasakos iki realybės

Dar 1945 metais „gimusi” Pepė Ilgakojinė iki šiol yra mėgstamiausia (kartu su Karlsonu) ir žymiausia viso pasaulio vaikų numylėtinė, kurią sugalvojo garsioji švedų rašytoja Astrid Lidgren (1907 – 2002). Pepės (Pepilotos Viktualijos Rulgaldinos Krusmintos, kapitono Efraimo – negrų karaliaus dukters Ilgakojinės) nuotykiai atgimė naujame Žvejų rūmų jaunimo teatro „Be durų” spektaklyje (rež. Angelė Juškevičienė). Tai pasakojimas apie didžiausią pasaulyje pramuštgalvę bei linksmuolę, nešiojančią skirtingų spalvų kojines. Linksmame muzikiniame spektaklyje „Pepė Ilgakojinė” vaikai susitiks su Pepe bei jos draugais Anika ir Tomiu, nevykėliais plėšikais ir įkyriais policininkais, pamatys net „tikrą” beždžionėlę vardu ponas Nilsonas…

unduo_dubuo

Beno Šarkos monospektaklis-performansas „Unduo dubuo”.

Teatro šamanu tituluojamas režisierius ir aktorius Benas Šarka pristatys monospektaklį-performansą „Unduo dubuo”, keliantį žmogaus sąmonės formavimosi klausimus. Kaip informacija, patenkanti į mūsų gyvenimą, mus veikia? Ar mes turime galimybę pasikeisti? Anot režisieriaus B. Šarkos, žmonės vieni su kitais yra labai tampriai susiję: „Mes nesame atskirti: visa žmonija – tarsi vienis, susidedantis iš tos pačios dvasinės bendrystės, potyrių, pasirinkimo galimybių.” Paklaustas, ką reiškia pasirodymo pavadinimas „Unduo dubuo”, B. Šarka paaiškina: „Mes esame dubenys, mūsų kaukolės – tarsi dubenys. Smegenys kaukolėje – kaip aisbergas vandenyje. Atrodo, kad atmintis, žinios ir emocijos mumyse jau užprogramuotos. Pasirodymo metu ieškau atsakymo į klausimą, kas yra tas vanduo ir kas sklinda iš mūsų.” Laisvos improvizacijos formą, kai viskas kuriama vietoje, „čia ir dabar”, pasirinkęs menininkas teigia: „Scenarijus mūsų viduje jau tarsi užkoduotas, tik dera surasti reikiamą būseną – valdomą ramybę ar šėlsmą.”

Raudonkepuraitė ir Ida

Raudonkepuraite

Panevėžio teatro „Menas” spektaklis „Raudonkepuraitė”.

Panevėžio teatro „Menas” įkūrėjas Julius Dautartas teigia, kad vienintelis būdas kažką radikaliai keisti – atsigręžti į jaunąją kartą. Tad neatsitiktinai šis kolektyvas nebe pirmą kartą vieši ir „Jaunatyje” bei parodys klaipėdiečiams taip pat du spektaklius. J. Dautarto režisuotoje situacijų komedijoje vaikams ir suaugusiems „Raudonkepuraitė” beveik nėra nė vieno sakinio iš klasikinės Š. Pero pasakos. Čia taisykles geriausiai išdėsto personažas, kurį sunku įvardinti vienu žodžiu. Jis sako: „Kuo norėsiu, tuo ir būsiu.” Na, o Raudonkepuraitė – tai šiuolaikiška paauglė, purkštaujanti prieš „senamadišką auklėjimą”. Spektaklyje subtiliai keliama iširusios šeimos problema. Kartais net galima pajusti užuominą, kad Vilkas galimai yra Raudonkepuraitės tėvas, palikęs šeimą ir išėjęs pas Lapę… Spektaklyje vaidina Dovilė Klementjeva, Saugirdas Stakelė, Jolanta Miciūnaitė, Elona Karoblytė, Rita Zutkienė ir Martynas Klementjevas.

Ida1

Panevėžio teatro „Menas” spektaklis „Ida iš šešėlių sodo“.

Šeimos, patyčių problemos sprendžiamos kitame panevėžiečių spektaklyje jaunimui „Ida iš šešėlių sodo” (autorė ir režisierė Kristina Gudonytė). Pagrindinė herojė – Ida, pamestinukė ir vagilė, papuolusi į tvarkingą šeimą. Ji nori visiškai pasikeisti, išlipti iš duobės, kurioje buvo atsidūrusi, nori būti geresnė, protingesnė, gabesnė, įdomesnė, nori gyventi ir mąstyti kitaip. Mergaitė labai stengiasi įtikti ir patikti. Bet ji – keistuolė, girdinti kitų mintis ir sapnuojanti baisius sapnus, tarsi gyventoja iš kitos planetos, todėl jos „žemiečiams bendraamžiams” atrodo, švelniai tariant, trenkta. Todėl iš jos galima pasišaipyti, kartais žiauriai pajuokauti. Ir nesusimąstoma, kuo gali baigtis toks laviravimas lyg ant lyno. Vienas klaidingas žingsnelis ir… Spektaklyje vaidina Izabelė Visockaitė, Justina Žiogaitė-Butkienė, S. Stakelė, Donatas Juzėnas, Sandra Juzėnienė, M. Klementjevas, R. Zutkienė, Ovidijus Kazarinas, J. Miciūnaitė, Arnas Butkus.

Teatro festivalio vaikams ir jaunimui „Jaunatis 2017″ programa

Sausio 29 d. (sekmadienis) 12 val.
Keistuolių teatras. „PYP PYP!”
Muzikinis spektaklis 4-9 metų vaikams pagal D. Biseto pasakas

Sausio 29 d. (sekmadienis) 17 val.
Keistuolių teatras. „SPIEČIUS”
Nick Payne vieno veiksmo pjesė jaunimui ir suaugusiems

Vasario 5 d. (sekmadienis) 12 val.
Teatras vaikams „Teatriukas”. „ŽALIA GYVA”
Spektaklis 5-10 metų vaikams pagal tikras Vilniaus vaikų istorijas

Vasario 11 d. (šeštadienis) 17 val.
Lėlių teatro trupė 459. „W(M)ATTER”
Spektaklis jaunimui ir suaugusiems

Vasario 12 d. (sekmadienis) 12 val.
Jaunimo teatras „Be durų”. „PEPĖ ILGAKOJINĖ”
Muzikinė istorija vaikams A. Lindgren pasakos motyvais

Vasario 18 d. (šeštadienis) 17 val.
Gliukų teatras. „UNDUO DUBUO”
B. Šarkos monospektaklis jaunimui ir suaugusiems

Vasario 19 d. (sekmadienis) 12 val.
„Labaiteatras”. „KAI UŽAUGSIU, BŪSIU…”
Teatralizuotas koncertas-žaidimas visai šeimai

Vasario 25 d.(šeštadienis) 12 val.
Panevėžio teatras „Menas”. „RAUDONKEPURAITĖ”
Situacijų komedija pagal Š. Pero pasaką

Vasario 25 d. (šeštadienis) 17 val.
Panevėžio teatras „Menas”. „IDA IŠ ŠEŠĖLIŲ SODO”
K. Gudonytės pjesė jaunimui ir suaugusiems

Spektakliai rodomi Klaipėdos kultūros centre Žvejų rūmuose (Taikos pr. 70, Klaipėda). Bilietus platina Tiketa ir Teatrai.lt

Parašykite komentarą