Pasaulio scenose laukiami choreografo Alexanderio Ekmano „Kaktusai“ – Klaipėdoje

Šokio pasaulis priblokštas: kaip Klaipėdos valstybiniam muzikiniam teatrui (KVMT) pavyko prisikviesti laukiamiausią, garsiausių pasaulio teatrų scenoms kuriantį choreografą Alexanderį Ekmaną?! Juk tai taps pirmu A. Ekmano pastatymu Lietuvoje. Šiuo metu labiausiai pripažintas choreografo kūrinys „Kaktusai“ statomas Berlyne (Vokietija), Insbruke (Austrija), JAV ir kituose miestuose nuo Europos iki Australijos. Nekantriai laukiame premjeros Klaipėdoje! 

A. Ekmano choreografinės kompozicijos „Kaktusai“ repeticija. DKFOTO nuotr.
A. Ekmano choreografinės kompozicijos „Kaktusai“ repeticija. DKFOTO nuotr.

„Stebuklu galima vadinti tai, kad mums pavyko į Klaipėdą prisikviesti vieną žymiausių pasaulio choreografų A. Ekmaną, kurio darbo grafikas kruopščiai planuojamas treji ar ketveri metai į priekį, nes žymiausios pasaulio scenos laukia jo choreografinių šedevrų. Jis pirmą kartą dirbs Lietuvoje. Mūsų laukia, mano manymu, įstabi premjera, kuri bus svarbi ne tik Muzikiniam teatrui, mūsų baleto trupei, bet ir pajūrio ar visos šalies publikai“, – pasakoja KVMT vadovė Laima Vilimienė.

Pasaulinis pripažinimas

Alexanderis Ekmanas – jaunosios kartos švedų choreografas, kuriantis šokio spektaklius, meno akcijas ir performansus, šokio instaliacijas ir vaizdo projekcijas dramos, operos, šokio teatrams ir muziejams. Tarsi to būtų maža, įvairiais talentais apdovanotas kūrėjas neapsiriboja vien choreografija: jis dažnai savo spektakliams parenka arba pats kuria muzikinį foną, kostiumus, scenografiją, dekoracijas, režisuoja filmus ir pats filmuoja, kalbina pašnekovus savo vedamose radijo laidose ar dokumentiniuose filmuose ir t. t. 

Savo garsiausią šokio spektaklį „Kaktusai“ 2010 m. sukūrė Olandijos šokio teatro Hagoje trupei. Tai buvo jo sukurtos choreografijos sėkmės pradžia. Šį vienaveiksmį spektaklį Nyderlandų karalienė Beatričė įteikė dovanų Oslo operos teatrui per valstybinį vizitą Norvegijoje. Tais pat metais spektaklis buvo nominuotas prestižiniam Nyderlandų teatro ir koncertinių įstaigų vadovų asociacijos (VSCD) šokio apdovanojimui „Zwaan“ Mastrichte, o vėliau pelnė britų kritikų asociacijos „The Critic’s Circle“ Nacionalinį šokio apdovanojimą (2012) bei Londono teatrų draugijos Laurence’o Olivier apdovanojimo nominaciją (2013). Vėlesniais metais A. Ekmanas dar ne kartą sugrįžo į Hagą, kur 2011–2013 m. buvo NDT reziduojančiu choreografu ir NDT 2 trupei sukūrė šokio spektaklius „Left Right Left Right“ (2012), „Maybe Two“ (2013), „FIT“ (2018) ir „Four Relations“ (2020), o NDT 1 trupei – „Definitely Two“ (2013).

„Kaktusai“ – ironiška komedija 

Švedas Alexanderis Ekmanas, žinomas kaip humoristas ir įdomybių meistras, sako, kad „Kaktusai“ –  tarsi meno kritika. Jie pasakoja, kaip profesionalūs ir neprofesionalūs žiūrovai suvokia meną ir kas daro svarbiausią įtaką jų percepcijai. Ar pažinimas įmanomas tik susidūrus su sunkios, dramatiškos formos kūriniu? O kas, jei spektaklis lengva humoro forma siūlo pažvelgti į save, gvildenant savo santykį su komišku pramoginiu darbu? „Kaktusai“ – tai ironiška komedija, tam tikra prasme net pramoginis spektaklis. Klausdamas, ar ne per rimtai kartais žvelgiame į meno kūrinius, ir gindamas kokybišką pramogą, choreografas teigia, kad pramoginiai spektakliai prikausto žiūrovų dėmesį, o būtent to ir reikia, kad žiūrovas iš tiesų gyventų spektakliu ir suvoktų save čia ir dabar. A. Ekmanas visa tai pagardina šio laikmečio „nauju nuoširdumu“ ir kuria taip, tarsi jo rūpestis būtų nudžiuginti žiūrovą, kad jis išeitų iš spektaklio jei ne kaip iš priėmimo pas gerą psichoterapeutą, tai kaip iš gero vakarėlio.

Bendradarbiauja su geriausiomis baleto trupėmis

Dvidešimt dvejų buvęs baleto artistas A. Ekmanas nusprendė atsidėti vien kūrybai. Taip choreografas jau beveik du dešimtmečius dirba kaip laisvai samdomas menininkas, kurio biografijoje – apie pusšimtį bendrų projektų su pajėgiausiomis baleto ir šiuolaikinio šokio trupėmis iš viso pasaulio, neskaitant daugybės jo kūrinių perstatymų įvairiose šalyse. Tarp jų galima paminėti Švedijos karališkojo baleto ir Cullberg baleto trupes Stokholme, Geteborgo baletą (Švedija), „Compañia Nacional de Danza“ Madride (Ispanija), Islandijos šokio trupę Reikjavike (Islandija), Berno baletą ir Ženevos jaunimo baletą (Šveicarija), „Cedar Lake Contemporary Ballet“ Niujorke ir Bostono baletą (JAV), „Opéra national du Rhin“ baleto trupę Kolmare (Prancūzija), Norvegijos nacionalinį baletą Osle (Norvegija), Flandrijos karališkąjį baletą Antverpene (Belgija), Nyderlandų šokio teatro I ir II trupes Hagoje (Nyderlandai), Sidnėjaus šokio trupę (Australija), Naujosios Zelandijos šokio trupę Oklande (Naujoji Zelandija), Danijos karališkąjį baletą Kopenhagoje (Danija) ir Vienos baletą (Austrija).

A. Ekmano choreografinės kompozicijos „Kaktusai“ repeticija. DKFOTO nuotr.
A. Ekmano choreografinės kompozicijos „Kaktusai“ repeticija. DKFOTO nuotr.

2023 m. kovo 17, 18 ir 31 dienomis Muzikinis teatras pakvies į išskirtinę dviejų dalių šokio spektaklio „Sapnai ir kaktusai“ premjerą, kurioje greta A. Ekmano (Švedija) bus pristatytos ir  Roberto Bondaros (Lenkija) choreografinės kompozicijos. Baleto trupė šiuo metu jau repetuoja su choreografo asistente Ana Maria Lucaciu ruošdamasi A. Ekmano choreografinei kompozicijai „Kaktusai“, nuo vasario pradžios planuoja imtis R. Bondaros kūrinių „Žagsulys“ (Hiccup) ir „8m68“.

KVMT informacija

Parašykite komentarą