Ukrainos ir Lietuvos menininkų susitikimas garso ir judesio spektaklyje „Nemiga“

Tarptautinis menų festivalis „Plartforma“ 2022 m. lapkričio 9 d. 19 val. Klaipėdos kultūros fabrike (Bangų g. 5A) pristato premjerą – garso ir judesio spektaklį „Nemiga“. Tai – keturių Lietuvos ir Ukrainos kūrėjų bendras darbas, sukurtas per nuotolį ir analizuojantis nemigos temą.

Keli mėnesiai kūrybinio proceso būnant atskirai ir matantis tik zoom platformoje, net nežinant, ar pavyks galiausiai spektaklį parodyti gyvai. Toks kūrybinis procesas lydėjo keturis kūrėjus: Yana Shliabanska ir Mariya Salo iš Ukrainos bei Donatą Bielkauską ir Petrą Lisauską iš Lietuvos. Ir štai jau kelios dienos kaip jie dirba kartu Lietuvoje, o lapkričio 9 d. savo jungtinį kūrybinį rezultatą pristatys Klaipėdos žiūrovams.

Šio spektaklio kūrybine ašimi tapo nemigos idėja. Mintis sujungti skirtingas patirtis turinčius menininkus ir reflektuoti jų išgyvenamą nemigą ir nerimą karo akivaizdoje kilo prodiuserei Godai Giedraitytei ir garso menininkui Donatui Bielkauskui. Bendradarbiaujant su Viktoru Rubanu, šokio kūrėju ir prodiuseriu iš Ukrainos, prie projekto prisijungti buvo pakviestos dvi Ukrainos kūrėjos.

Nemiga – tai priešprieša miegui. Tai – būsena, kurioje nuolat esame budrūs… nes virš galvų krinta raketos ir bombos, ir tu negali sudėti bluosto… Bet, kita vertus – turi būti visada pasiruošęs.

Tai – pasipriešinimo ženklas, neleidžiantis užmigti dėl karo akivaizdoje ilgainiui atsirandančio abejingumo, nuobodulio, rutinos jausmo. Negalima ištrinti atminties…

Nemiga – tai ir bėgančių nuo karo žmonių palydovas… Tai ir priimančių pabėgėlius žmonių bendražygė. Karo akivaizdoje mes nebemiegame… Mes nuolatinėje būdravimo būsenoje… Nerimas, pyktis ir viltis užgniaužia miegą…

Garso ir judesio spektaklis „Nemiga“. Donato Bielkausko nuotr.
Garso ir judesio spektaklis „Nemiga“. Donato Bielkausko nuotr.

Garsines interpretacijas šia tema ir vedami asmeninių patirčių Yana Shliabanska kūrė Paryžiuje, kur pasitraukė prasidėjus karui Ukrainoje, o Donatas Bielkauskas – Klaipėdoje. Šiandien jų itin stipri muzika tampa pagrindu choreografiniams dviejų šokėjų sprendimams. Dar vos prieš keletą dienų Mariya repetavo raketų apšaudomame Lvive, o Petras Lisauskas – Molėtuose. Dabar kartu plėtoja savo solo partijas Klaipėdoje, kurios susijungs į vientisą 45 minučių trukmės spektaklį.

Šviesas spektakliui kuria šviesų dizaineris Stasys Jamantas ir D. Bielkauskas.

Po premjeros Klaipėdoje spektaklis bus parodytas Kaune, Šiauliuose ir Alytuje.

Spektaklio pastatymą parėmė Lietuvos kultūros taryba.

Bilietus į spektaklį platina www.bilietai.lt

Ukrainos piliečiai kviečiami aplankyti spektaklį nemokamai, bet būtina registracija: Реєстрація на виставу “Безсоння” для українців Литви | Registracija į spektaklį „Nemiga“ ukrainiečiams Lietuvoje (google.com)

***

Tarptautinio menų festivalio „Plartforma“ misija – bendrame kūrybiniame vyksme suvienyti skirtingų šalių meninę patirtį bei kūrėjų kūrybinį potencialą. Festivalyje pristatomi šiuolaikinio šokio ir teatro, naujojo cirko, performanso, muzikos ir vizualaus meno kūrėjai bei jų grupės. Tai – vienintelis interdisciplinaraus pobūdžio festivalis Klaipėdoje ir Vakarų Lietuvoje, be kultūrinės, vykdantis ir edukacinę funkciją – supažindina ir ugdo publiką suprasti ir vertinti šiuolaikinę meno raišką.

„Plartforma“ – ilgametis Klaipėdos miesto reprezentacinis festivalis, 2019-2021 m. įtrauktas į Strateginių Lietuvos festivalių sąrašą, nuo 2015 m. jis apdovanotas Europos festivalių asociacijos ženklu „Europe for Festivals / Festivals for Europe“. Festivalį organizuoja Menininkų grupė „Žuvies akis“, finansuoja Lietuvos kultūros taryba bei Klaipėdos miesto savivaldybė.

Festivalio „Plartforma“ informacija

Parašykite komentarą