Amerikiečių režisierius Klaipėdoje kuria vienuolių gyvenimo parodiją

Vos prieš kelis mėnesius išleidęs naują miuziklą su dainininku Vaidu Baumila priešakyje, Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras sezoną rengiasi baigti dar vieno Brodvėjaus miuziklo premjera. Birželio 12, 13 dienomis rampos šviesą išvys Dan Goggin muzikinė komedija „Šounuolynas” („Nunsense”) . Lietuvoje ji statoma pirmąkart. Ironišką vienuolių gyvenimo parodiją Klaipėdoje kuria amerikiečių režisierius ir choreografas John Staniunas.

sounuolynas_2

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro nuotr.

Drauge su juo uostamiesčio muzikiniame teatre dirba dirigentas Vladimiras Konstantinovas bei dailininkas Marijus Jacovskis. Penkių vienuolių, nusprendusių surengti paramos talentų šou, vaidmenis naujame spektaklyje atliks vien moterys.

Per 100 miuziklų JAV pastatęs amerikiečių aktorius, režisierius, choreografas prof. John Staniunas muzikinę komediją „Nunsense” 1991 m. pirmąkart režisavo Madisono teatre JAV. Anot jo, po dvidešimtmečio su šiuo kūriniu dirbdamas Klaipėdoje, medžiagą interpretuos naujai.

„Skirtumų bus jau vien dėl libreto vertimo, kai kuriose scenose keičiasi choreografija. Galiausiai, humoras Lietuvoje kitoks nei Amerikoje. Pati situacija gana absurdiška: vienuolės surengia talentų šou, norėdamos surinkti pinigų mirusių seserų laidotuvėms. Bet „Nunsense” ir nereikėtų priimti rimtai. Tai – vienuolių gyvenimo satyra, parodija”, – tikina režisierius.

Pirmajame „Šounuolyno” pastatyme Lietuvoje, Klaipėdoje, palikta daug vietos improvizacijai ir interaktyviam bendravimui su publika. Anot J. Staniuno, tokio spektaklio sėkmė priklauso nuo aktorių, kurių užduotis – priversti publiką jaustis patogiai, laisvai, pabendrauti su žiūrovais dar prieš spektaklį.

„Mūsų spektaklyje ketvirtosios sienos nėra. Būtent dėl to „Šounuolynas” gali būti rodomas bet kokioje aplinkoje, jam ypatinga scenografija nereikalinga. Nors šiuo atveju ji bus”, – pasakojo kūrėjas.

sounuolynas_1

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro nuotr.

Pats puikiai įvaldęs įvairius stepo stilius, J. Staniunas jo elementais papildė ir „Šounuolyno” chore-ografiją.

Spektaklio muzikos vadovas ir dirigentas Vladimiras Konstantinovas pažymi, kad ironija ir autoironija (muzikos ir teksto) – būdingas Dan Goggin muzikos bruožas.

„Kai humoras yra grindžiamas sugretinimais ir kontroversijomis, neišsiversi juk be įvairių asociacijų, užuominų į jau girdėtas, žinomas temas ar standartinius vingius, – tikina V. Konstantinovas. – Jau uvertiūroje skamba ir L. van Beethoven „Odės džiaugsmui”, ir garsiosios G. F. Händel „Aleliuja”, kitų temų parodijos, įvilktos į džiazo stilistiką. Tas atpažįstamumas ir toliau spektaklyje veikia įvairiuose kontekstuose ir lygmenyse: vienur visiškai atviras, kitur – subtilesnis, paslėptas…”

Amerikiečių rašytojas, kompozitorius ir libretistas D. Goggin muzikinę komediją „Šounuolynas” sukūrė 1985 m. Pats autorius nemažą gyvenimo dalį praleido tarp vienuolių, tad prisiminimai sugulė muzikoje, dainų tekstuose.

„Parašiau miuziklą „Šounuolynas”, nes norėjau, kad ir kiti sužinotų, kas yra vienuolyno humoras. Kad ir kaip neįtikima jums tai atrodys, visos miuzikle veikiančios Hobokeno mažųjų seserų ordino vienuolės yra asmenybės iš tikro gyvenimo”, – sakė Dan Goggin.

Hobokeno mažųjų seserų ordino moterų vienuolyne įvyksta nelaimė – Dievo tarnaitės sesers Julijos pagaminta svogūniene apsinuodija ir miršta beveik visos seserys. Penkios vienuolės, kurios tuo metu žaidė bingo ir taip išvengė mirties, imasi veiksmų. Seserys bando verstis atvirukų gamyba ir taip surinkti pinigų mirusioms vienuolėms palaidoti. Nepakankamai užsidirbusios, jos nusprendžia surengti paramos talentų šou.

Nepaisant kontroversiškai vertinto humoro, „Šounuolynas” Jungtinėse Amerikos Valstijose sulaukė didelės sėkmės: pelnė „Outer Critics Circle” apdovanojimus už geriausią Brodvėjaus miuziklą, libretą, muziką ir pastatymą 1987 m. „Fortune” teatre Londone. Jis ir šiandien statomas visoje Europoje.

Pagrindinius vaidmenis Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro spektaklyje atlieka Beata Ignatavičiūtė, Pranciška Kurmanskienė, Evelina Lozdovskaja, Loreta Ramelienė, Rasa Ulteravičiūtė.

1 komentaras

  1. Birutė

    Labai šaunus muziklas.

Parašykite komentarą