Thomo Manno festivalis: ar prieš šimtmetį buvo atverta Pandoros skrynia?

Šiemet sukanka 100 metų nuo 1917-ųjų Spalio perversmo Rusijoje. Kokius įspaudus kultūroje bei mene paliko radikaliai visuomenės santvarką pakeitęs įvykis, liepos viduryje analizuos Thomo Manno festivalis bei jo svečiai. Šiųmetė solidžias tradicijas turinčio festivalio programa „Pandoros skrynia?” – ketvirtoji iš penkerių metų ciklo, skirto paminėti I pasaulinio karo šimtmetį.

Jau XXI kartą į Nidą grįžtantis Thomo Manno festivalis lankytojams parengė netikėtumų nestokojančią muzikos, žodžio, istorijos, dailės ir kino programą. Kruopščiai sudarytoje programoje Thomo Manno festivalio koordinatorė, VšĮ Thomo Manno kultūros centro direktorė, dr. Lina Motuzienė išskiria kelias naujoves.

„Festivalio moto pasirinkę I pasaulinio karo šimtmečio minėjimą, šiais metais sulauksime svečių ne tik iš Lietuvos, Vokietijos, Lenkijos, bet ir iš Rusijos. Analizuodami 1917-ųjų metų revoliucijos pasekmes kultūros bei meno erdvei, į pokalbį turime įtraukti ir šios šalies intelektualus. Šiemet į Nidą atvyks žymus Rusijos žurnalistas ir politikos apžvalgininkas Konstantinas von Eggertas, kalbėsiantis intriguojančia tema apie šimtmečius nepraeinamą praeitį”, – sakė festivalio koordinatorė dr. L. Motuzienė.

Thomo Manno festivalio pradžios koncerte be kitų kūrinių skambės ir specialiai festivaliui sukurtas jaunosios kartos kompozitorės Dianos Čemerytės kūrinys „Laiškai: Venecija-Nida”. Jam kompozitorė įkvėpimo ieškojo Thomo Manno novelėje „Mirtis Venecijoje”. Festivalyje pirmą kartą bus atliekami kompozitorių Franzo Danzi, Carlo Nielseno, Györgyo Ligeto pučiamiesiems instrumentams parašyti kūriniai. Vienas iš Thomo Manno festivalio koncertų bus skirtas rusų kompozitorių Aleksandro Glazunovo, Aleksandro Čerepnino bei Alfredo Schnittke’ės kūriniams.

Pirmą kartą Thomo Manno festivalio istorijoje buvo paskelbtas esė konkursas jaunimui ir išrinkti jo nugalėtojai. „Didžiai mūsų nuostabai, sulaukėme gausaus jaunų žmonių įsitraukimo. Iš daugybės esė kompetentinga komisija atrinko tris laimėtojus, kurie šių metų festivalyje turės galimybę savąją kūrybą pristatyti tarptautinei publikai”, – džiaugėsi dr. L. Motuzienė.

Kaip ir kasmet vakaroti kvies Thomo Manno festivalio kinas, kur bus pristatomi vieni geriausių Lietuvos, Vokietijos ir Lenkijos režisierių darbai. Šiemet festivalyje pirmą kartą išvysime animacinį filmą, kurį gyvai įgarsins vokiečių muzikas ir medijų menininkas Thomas Köneris.

Istorijos atspindžius įžvelgti dailėje Thomo Manno festivalio lankytojus kvies kone kasdien vis kitoje erdvėje atidaromos parodos.

Festivalyje bus galima įsigyti leidyklos „Sofoklis” išleistą Manfredo Flügge’ės parašytą knygą „Thomo Manno šeimos šimtmetis”, kurią iš vokiečių kalbos išvertė Kristina Sprindžiūnaitė.

Thomo Manno festivalį ilgus metus globoja Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus ir Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Daugiau informacijos ir išsami festivalio programa: www.mann.lt.

Parašykite komentarą