Nepriklausomybės sąsiuviniai. Sąjūdžio žmonės: Dionyzas Varkalis

2023 m. balandžio 21 d., penktadienį, 17 val. Pilies muziejaus konferencijų salėje (Priešpilio g. 2, Klaipėda) pristatomas žurnalo „Nepriklausomybės sąsiuviniai“ numeris, skirtas klaipėdiečio Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio dalyvio Dionyzo Varkalio atminimui.

Dionyzas Varkalis Kalvystės muziejuje 2016 m. Donato Bielkausko nuotr.
Dionyzas Varkalis Kalvystės muziejuje 2016 m. Donato Bielkausko nuotr.

Muziejininkas, restauratorius, visuomenininkas Dionyzas Varkalis (1934–2022) reikšmingais darbais prisidėjo prie Lietuvos Sąjūdžio sukūrimo, Lietuvos laisvės atkūrimo ir prie daugelio Klaipėdos miestui svarbių istorinių objektų bei artefaktų išsaugojimo. Dionyzo bendražygiai ir bičiuliai galvoja apie drąsiai mąsčiusios ir gyvenusios asmenybės galimas įamžinimo formas.

Viena iš atminimo formų yra rašytinis žodis. Kraštotyrininkas rašytojas Kostas Kaukas dar 2005 m. išleido apie Dionyzą Varkalį apybraižą „Vėtrų ugdytas“. Yra išlikę nemažai straipsnių, kuriuose atsispindi Dionyzo pasaulėžiūra. Neseniai pasirodė Vytauto Čepo straipsnis „Klaipėdos Sąjūdžio pirmeivis“ ir Beno Volodzkos straipsnis „Klaipėdos Sąjūdžio vedlio kelias“ žurnale „Nepriklausomybės sąsiuviniai“.

Dionyzas Varkalis ir Benas Volodzka sodina medžius. 2019 m. Beno Volodzkos asmeninio archyvo nuotr.
Dionyzas Varkalis ir Benas Volodzka sodina medžius. 2019 m. Beno Volodzkos asmeninio archyvo nuotr.

Žurnalas „Nepriklausomybės sąsiuviniai“ pradėtas leisti 2012 m. Pirmasis redaktorius ir steigėjas – Romualdas Ozolas. Šio leidinio tikslas – analizuoti Lietuvos valstybės atkūrimo istorijos aktualius klausimus, Sąjūdžio gimimo ir virsmo, Kovo 11-osios valstybės atkūrimo lemiamus sprendimus, vykdytų ekonominių ir politinių reformų eigą bei rezultatus, Lietuvos valstybės tarptautinio pripažinimo kontekstus. Per 10 metų išleista per 40 istorijos ir kultūros žurnalo „Nepriklausomybės sąsiuviniai“ numerių, daugelyje iš jų – publikacijos, stiprinusios valstybinę sąmonę ir pilietinę savivoką.

Renginyje dalyvaus ir žurnalo numerį „Nepriklausomybės sąsiuviniai. Sąjūdžio žmonės: Dionyzas Varkalis“ pristatys: svečiai iš Vilniaus istorikas, paveldosaugininkas, Romualdo Ozolo paramos fondo direktorius Eugenijus Skrupskelis, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas dr. Algimantas Jankauskas, filosofas, poetas, Lietuvos kultūros tyrimų instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Vytautas Rubavičius, klaipėdiečiai architektė Laima Šliogerienė, rašytojas, politikas Vytautas Čepas, visuomenės veikėjas, Alfonso Žalio labdaros fondo atsakingas sekretorius Algirdas Grublys ir muziejaus direktorius dr. Jonas Genys. Diskusiją moderuos Sondra Simanaitienė.

Antrojoje renginio dalyje kalbėsimės apie Dionyzo Varkalio atminimo įamžinimo būdus ir galimybes. Į pokalbį įsijungs Dionyzo Varkalio jaunasis bičiulis, bendražygis istorikas Benas Volodzka.

Kokias įamžinimo formas turėtume pasirinkti? Ką reiktų daryti jau šiandien, o ką numatyti ateities planuose? Ar reikalinga atsiminimų apie Dionyzą Varkalį knyga? Kaip įamžinti Jo atminimą Kalvystės muziejuje? Ar jaunimas tęs Sausio 15-osios eisenos su fakelais prie Sukilėlių kapo tradiciją? Gal verta pagalvoti apie vardinio medžio pasodinimą?

Vakaro metu bus galima įsigyti žurnalą „Nepriklausomybės sąsiuviniai“. Kviečiame dalyvauti.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus informacija

Parašykite komentarą