Konferencijoje „Taip toli, taip arti” – miesto garsų ir ritualų skerspjūvis

Birželio 8–12 dienomis Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre (KKKC) vyksta Klaipėdos (Lietuva), Gdansko (Lenkija) bei Kaliningrado (Rusija) šiuolaikinės kultūros mainų projekto „Pažink svetimšalį” („Close stranger”) baigiamųjų renginių ciklas „Taip toli, taip arti: nežinomi garsovaizdžiai ir miesto ritualai”.

KUB_8035_1

Marcinas Barskis iš Lenkijos (kairėje) konferencijoje skaitė pranešimą „Lėtas klausymas. Apie garsinius burbulus ir nužudytus garsovaizdžius”. Algirdo Kubaičio nuotr.

Pagrindine renginio ašimi tapo pirmadienį, birželio 8 d., KKKC Parodų rūmuose vykusi konferencija „Taip toli, taip arti”, skirta miesto ritualams, erdvėms ir jų sąsajoms su garsu aptarti. Pirmojoje konferencijos dalyje „Įgarsinant miestą: teorinės įžvalgos” pranešimą skaitęs Lietuvai atstovavęs Jurijus Dobriakovas analizavo miesto ritualų ir namų jausmo bei savo vietos mieste santykį, Dalia Čiupailaitė (LT) ir Marcinas Barskis (PL) savo pranešimuose dėmesį telkė į miesto garsus, garsinius burbulus ir sunaikintus garsovaizdžius. Šios konferencijos dalies moderatorius – prof. dr. Aldis Gedutis.

Antroji konferencijos dalis „Ritualiniai garsai ir performansai”, moderuojama doc. dr. Liutauro Kraniausko, buvo skirta praktinei garso meno analizei. Garso menininkas Konradas Gęca iš Lenkijos pranešime „Aplink atvirą formą” apžvelgė garso, laiko ir vietos santykį, Danil Akimov iš Rusijos pristatė esminius ir originalius darbo su aplinkos garsu metodus ir iliustravo juos projekto metu Kaliningrade sukurtais garso meno performansais. Lietuvos atstovas Tautvydas Bajarkevičius pranešime „Prarastųjų tylų beieškant. Paukščio rauda” akcentavo tylos kaip garso antipodo reikšmę.

KUB_8074_1

Lenkų garso menininkas Konradas Gęca (kairėje) ne tik perskaitė pranešimą konferencijoje, bet ir surengė klaipėdiečiams kelių dienų trukmės praktinį garso meno seminarą. Algirdo Kubaičio nuotr.

Anot kuratoriaus prof. dr. Aldžio Gedučio, konferencija „Taip toli, taip arti” sumanyta kaip tarpdisciplininis ir transdisciplininis tiltas, jungiantis garso meną, akademines įžvalgas, teoriją, praktiką, meninius performansus ir kt. „Konferencija vyko kaip dialogas tarp įvairias profesijas ir skirtingas praktikas atstovaujančių kūrėjų bei mokslininkų. Taikant sociologinę, menotyrinę, kultūrologinę prieigas teoriniuose pranešimuose nagrinėtas miesto ritualų ir miesto garsų santykis, erdvinio susvetimėjimo mieste įveikos būdai, miestiečių ir turistų reakcijos į įprastus bei ritualizuotus miesto garsus, garsinių miesto aspektų įprasminimas. Praktiniuose pranešimuose garso menininkai dalinosi savo patirtimi, kaip meninėmis priemonėmis tirti garsų vaidmenį mieste, garsovaizdžių poveikį viešosioms erdvėms, garsines ritualų išraiškas. Pranešimuose pateikta teorinė ir praktinė informacija turėtų būti tinkamas pagrindas ir įkvepianti paskata garso menininkams rinkti Klaipėdos garsus, padedančius geriau pažinti garsinį miesto ritualų pavidalą ir peržengti nusistovėjusias ribas tarp savo ir svetimo”, – konferenciją apibendrino prof. dr. A. Gedutis.

Pranešėjų pristatyta medžiaga ir idėjos apie urbanistinio ritualo kūrimą, atradimą ar atkūrimą garsinių struktūrų priemonėmis garso menininkams tapo inspiracija garsų sužadintas menines idėjas paversti audiokūriniais, kuriuos birželio 12 d. 18 val. KKKC Parodų rūmuose vyksiančio audioperformanso „Taip toli, taip arti: negirdėtas miestas, nematyti ritualai, neįsivaizduojamos bendruomenės” metu klaipėdiečiams ir miesto svečiams pristatys moderatoriai Liutauras Kraniauskas ir Aldis Gedutis. Šiuo renginiu ir atvira diskusija baigsis daugiau nei dvejus metus trukusi plati KKKC ir partnerių iš Kaliningrado bei Gdansko šiuolaikinių meno centrų veiklos ir menininkų kūrybos prezentacijų programa.

KUB_8140_1

Vilniaus dailės akademijos Fotografijos ir medijos meno katedros bei Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybos verslo ir komunikacijos katedros lektorius Tautvydas Bajarkevičius (kairėje) skaitė pranešimą „Prarastųjų tylų beieškant. Paukščio rauda”, šalia jo – moderatorius doc. dr. Liutauras Kraniauskas. Algirdo Kubaičio nuotr.

Projekte dalyvauja: Jurijus Dobriakovas, Dalia Čiupailaitė (LT), Sergei Ivanov aka Kratong (RU), Danil Akimov aka Dr. Switchoff (RU), Audrius Šimkūnas aka Sala (LT), Tautvydas Bajarkevičius aka Audio_z (LT), Kristijonas Lučinskas aka Driezhas (LT), Konradas Gęca (PL), Marcinas Barskis (PL).

Renginiai yra projekto „Pažink svetimšalį: tarpusavio supratimo tarp Gdansko, Kaliningrado ir Klaipėdos gyventojų ugdymas, skatinant mainus šiuolaikinio meno ir kultūros srityje” dalis. Projektą vykdo Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras kartu su Kaliningrado Nacionalinio šiuolaikinio meno centro Baltijos skyriumi (Rusija) ir Gdansko Šiuolaikinių menų centru „Łaznia” (Lenkija).

Daugiau informacijos apie projektą, jo renginius ir dalyvius rasite KKKC interneto svetainėje www.kkkc.lt bei nuolat atnaujinamoje projekto interneto svetainėje www.closestranger.eu.

Parašykite komentarą