„Klaipėdos suvenyras”: apie nepelnytai užmirštą Mėmelio švyturį

KKKC Meno kieme (Bažnyčių g. 4, Klaipėda) gegužės 30 d., antradienį, 18 val. vyks projekto „Klaipėdos suvenyras” kūrybinės dirbtuvės „Architektūra + tekstilė. Mėmelio švyturys” su dizainere Lina Jaruševičiūte.

Suvenyras_svyturys_plakatasKKKC Meno kiemo inicijuoto kūrybinių veiklų ciklo „Klaipėdos suvenyras” ketvirtojo užsiėmimo temą padiktavo Klaipėdos krašto istorijos tyrinėtojas ir propaguotojas, knygų leidėjas Kęstutis Demereckas. Jis projekto organizatoriams pasiūlė prisiminti istorinį, nepelnytai užmirštą senąjį Klaipėdos švyturį ir vieną užsiėmimą paskirti jo įamžinimui kuriant suvenyrą. Paklaustas, kuo šis švyturys buvo išskirtinis, K. Demereckas paaiškino: „Mėmelio švyturys buvo vienas iš pirmųjų švyturių rytiniame Baltijos pakraštyje, pastatytas 1796 m. Jį suprojektavo ir vietą parinko Klaipėdos uosto inžinierius Lilientalis. Mėmelio švyturys, kaip ir daugelis švyturių nuo Vokietijos iki šiauriausio taško, buvo dažomas šachmatų tvarka išdėliotais raudonais ir baltais kvadratais, dėl to buvo vadinamas Raudonuoju švyturiu. Po karo atstatytas švyturys buvo nudažytas baltomis ir juodomis juostomis – tai aiškus ženklas, kad jis pateko į Sovietų sąjungos švyturių sistemą. Labai gaila, kad niekas į tai neatkreipia dėmesio ir iki šiol mūsų švyturys savo spalvomis yra likęs toje sistemoje, – apgailestavo K. Demereckas. – Apmaudu ir tai, kad švyturys dažnai naudojamas kai kurių įmonių įvaizdžiui, tačiau pasirenkamas, pavyzdžiui, kažkurio Vokietijos uosto statinio atvaizdas, užuot prisiminus senąjį mūsų švyturį.”

Kūrybinių veiklų ciklas „Klaipėdos suvenyras”, išsikėlęs sau tikslą įamžinti išskirtinius architektūrinius miesto elementus, iki šiol vykusiuose užsiėmimuose dėmesį skyrė iki mūsų dienų išlikusiems akcentams ar dekoratyvinėms detalėms: Klaipėdos fachverkui, Liepų gatvės pastatus puošiantiems liūtui bei chimerai. Ketvirtajame užsiėmime organizatoriai priėmė Klaipėdos krašto istorijos puoselėtojo K. Demerecko pasiūlymą ir paskutiniąsias prieš vasaros atostogas dirbtuves dedikuoja senajam Mėmelio švyturiui. Šis navigacinis įrenginys buvo ne tik miesto simbolis, bet ir reikšmingas akcentas, miestiečių ir turistų lankoma vieta: nuo bokšto buvo galima grožėtis jūros, uosto ir miesto vaizdais. Pakrantės kelyje link švyturio veikė populiarus miesto restoranas-svečių namai „Strandvilla”, iki švyturio buvo nutiesta tramvajaus linija. Deja, Antrojo pasaulinio karo pabaigoje statinys buvo sugriautas, išliko tik 4 metrų autentiška cokolinė statinio dalis, ant kurios iškilo dabartinis Klaipėdos švyturys. Tačiau liko daug nuotraukų, atvirukų ir kitos vaizdinės medžiagos, kuri kūrybinių dirbtuvių „Architektūra + tekstilė” dalyviams primins apie šlovingą senojo Mėmelio švyturio praeitį bei taps atspirties tašku kuriant suvenyrą – tekstilinį maišelį.

Apie projektą

KKKC Meno kiemo inicijuoto kartą per mėnesį vykstančių kūrybinių užsiėmimų, seminarų, diskusijų, meninių veiklų ciklo „Klaipėdos suvenyras” tikslas – kad kuo daugiau miesto gyventojų bei svečių įsitrauktų į miesto identiteto paieškas per suvenyrą. Projekto metu siekiama surasti ir išgryninti labiausiai uostamiestį atliepiančius simbolius bei tuos atradimus pateikti įvairiomis suvenyrų formomis. Visus metus vyksiančias kūrybines dirbtuves ir seminarus ves įvairių sričių KKKC Meno kieme reziduojantys menininkai.

Meno kiemas kviečia – kurkime unikalius suvenyrus Klaipėdai kartu!

KKKC Meno kieme (Bažnyčių g. 4, Klaipėda) gegužės 30 d., antradienį, 18 – 19.30 val. projekto „Klaipėdos suvenyras” kūrybinės dirbtuvės „Architektūra + tekstilė. Mėmelio švyturys”, lektorė Lina Jaruševičiūtė (dirbtuvių kaina 5 Eur, būtina išankstinė registracija el. paštu: inga@kkkc.lt arba tel. +370 618 14506).

Parašykite komentarą