Klaipėdoje – paskaita „XX a. Šiaurės Amerikos indėnų menas”

KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) 2019 m. gegužės 22 d., trečiadienį, 17.30 val. vyks paskaita „XX a. Šiaurės Amerikos indėnų menas”, lektorius – habil. dr. Tomas Jaehn (JAV).

indenu_menas

Indėnų meno prekeiviai Gubernatorių rūmuose. David McSpadden nuotr.

Šiaurės Amerikos indėnų menas ir šiandien išlieka populiarus ir pageidautinas Amerikos Vakaruose. Senųjų genčių menas ir amatai klesti, nes XIX a. ir XX a. pradžioje anglakalbiai atvykėliai pradėjo dokumentuoti, rinkti bei saugoti Šiaurės Amerikos indėnų kūrybinį palikimą. Stiprūs gentiniai ryšiai ir šeimų tradicijos lemia indėnų meno išliekamumą. Naujosios Meksikos Santa Fe mieste esančiuose Gubernatorių rūmuose veikia programa, padedanti indėnams išlaikyti savo amatus ir suteikianti jiems galimybę parduoti meno kūrinius bei amatininkų dirbinius.

Vis dėlto indėnų menas ir kūriniuose vaizduojami objektai neapsieina be kontroversijų. Naujosios Meksikos universiteto bibliotekos didžiojoje salėje esanti 1930 m. freska, kurioje Amerikos indėnai vaizduojami per rasinės priespaudos prizmę, iki šiol kelia neigiamas emocijas ir yra tapusi studentų bei dėstytojų paniekos objektu.

Paskaitos lektorius dr. Tomas Jaehn yra Naujosios Meksikos universiteto (The University of New Mexico) Specialiųjų kolekcijų ir Pietvakarių tyrimų centro direktorius. Jo specializacija – tarpdisciplininės sritys, susijusios su Naujosios Meksikos ir Amerikos pietvakarių, taip pat JAV ir Europos istorija bei kultūra. Prieš tai jis dirbo Valstybinėje Istorijos bibliotekoje ir archyvuose Boise, Stanfordo universiteto bibliotekose Kalifornijoje ir Naujosios Meksikos istorijos muziejaus Fray Angélico Chávez istorijos bibliotekoje Santa Fe. Tomas Jaehn studijavo Vokietijos ir JAV universitetuose, istorijos habilituoto daktaro laipsnį apgynė Naujosios Meksikos universitete.

Paskaita vyks anglų kalba, esant poreikiui bus verčiama į lietuvių k.

Renginys nemokamas.

Tomas Jaehn vizitą Lietuvoje organizuoja JAV ambasada Lietuvoje, projektą koordinuoja Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius. Paskaitos partneris – Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras.

LFS Klaipėdos skyriaus informacija

Parašykite komentarą