Karo metinių dieną „Sūduvyje“ – vilties ir Ukrainos valstybingumo simboliai

2023 m. vasario 23 d., ketvirtadienį, prasidedančiame Klaipėdos VIII šviesų festivalyje mieste centre, Dangėje, stovintis laivas-muziejus M52 „Sūduvis“ ne tik nušvis. Laivas startuoja jau nauju, kultūros medžiotojo, vaidmeniu.

Dailininkė Natalija Didenko prie instaliacijos „Susidūrimas“ laive-muziejuje M52 „Sūduvis“. Alfonso Mažūno nuotr.
Natalija Didenko prie instaliacijos „Susidūrimas“ laive-muziejuje M52 „Sūduvis“. Alfonso Mažūno nuotr.

„Sūduvis“ – buvęs laivas minų medžiotojas, jam tapus muziejumi, iškelta nauja užduotis – aptikti, pritraukti ir aktyvuoti kultūros detonatorius.

– Įsivaizduokite, – sako Lietuvos jūrų muziejaus, kuriam dabar ir priklauso šis karo laivas, direktorė Olga Žalienė, – kad kultūra persmelktame Klaipėdos senamiestyje tvyro kūrybinio sprogimo nuojauta. Rodos, trūksta menkos kibirkšties ir jis driokstelės, nevaldomu gaivalu pasklis po aikštes, skverus ir gatveles, po kultūrai atviras erdves ir jaukias kavinukes. „Sūduvis“ stebi ir skenuoja šią kultūrinę erdvę. Kultūros medžiotojas jautriais savo sensoriais perima eteryje sklindančią informaciją, kuri garsais pamažu užpildo laivo koridorius, kajutes.

Trišakis. Organizatorių archyvo nuotr.
Trišakis. Organizatorių archyvo nuotr.

Penktadienį, vasario 24 d., per Rusijos karo prieš Ukrainą metines, „Sūduvyje“ 13–16 val. vyks ukrainiečių dailininkės Natalijos Didenko edukacinės-meninės dirbtuvės.

Šios menininkės sukurta instaliacija „Susidūrimas“ dabar demonstruojama laive-muziejuje.

Natalija Didenko kūrybinių dirbtuvių dalyvius supažindins su ukrainiečių tradicinio liaudies meno forma – karpiniais iš popieriaus. Dirbtuvių metu bus galima pasigaminti karpinius – Angelą sargą, kuris, pasak dailininkės, saugo sielas ir ramybę žemėje, arba Trišakį – valios ir laisvės simbolį.

– Pabandysime įvaldyti simetriškų vaizdų konstravimo principą, – sako dailininkė. – Išmoksime išsikirpti angelų siluetus ir Ukrainos herbą – trišakį. Lavinsime erdvinį ir vaizdinį mąstymą, tyrinėsime vizualinės stilizacijos principus, lavinsime rankų motoriką. Dirbtuvėse tikrai pajusite minimalizmo harmoniją ir grožį, kai mintį galima išreikšti lakoniškomis priemonėmis ir realų daiktą paversti simboliu.

Lietuvos jūrų muziejaus informacija

Parašykite komentarą