Kaligrafijos ir rašto meno mokykla kviečia į parodą ir kūrybines dirbtuves

Kaligrafijos ir rašto meno mokykla visus, besidominčius rašto menu, kviečia į 2021 m. rugsėjo 20–24 dienomis vyksiančias Gotiškojo šrifto kūrybines dirbtuves su kaligrafu Linu Spurga bei Suomijos kaligrafijos draugijos narių parodą „Laiškai kaip brangakmeniai“.

Lino Spurgos kaligrafija
Lino Spurgos kaligrafija

Gotiškojo šrifto kūrybinės dirbtuvės

Gotiškasis šriftas Europoje atsirado brandžiaisiais viduramžiais, maždaug XII a., ir buvo vienas ilgiausiai naudotų kaligrafinių bei spaudos šriftų Senajame žemyne. Bėgant šimtmečiams šis šriftas įgavo daugybę stilistinių atmainų (fraktura, švabachas, rotunda ir kt.), viena jų – gotiškąja tekstūra – buvo surinkta pirmoji spausdintinė knyga Europoje – Gutenbergo Biblija (XV a. vid.). Paskutinės spausdinto gotiškojo šrifto apraiškos sutinkamos XX a. 5 dešimtmetyje Vokietijoje, o šiandien gotika vėl aktuali ir sparčiai populiarėjanti. Kaligrafijos mėgėjų ir profesionalų rankose ji įgauna iki šiol nematytas stiliaus ir ekspresijos formas.

Gotiškojo šrifto kaligrafijos dirbtuvių dalyviai susipažins su kaligrafijos rašymo principais ir įrankiais, įgis gotiškojo šrifto rašymo pagrindus, susipažins su šio šrifto specifika, istorija, patys išbandys jėgas rašydami mažąsias ir didžiąsias šio šrifto raides bei kurdami kaligrafines kompozicijas. Dirbtuvėse gotiškasis šriftas taip pat bus pristatytas paskaitos ir demonstracijos forma.

APIE LEKTORIŲ

Linas Spurga jaunesnysis (g. 1992 m.) yra kaligrafas, grafikos dizaineris ir dėstytojas, bakalauro (2015) ir magistro (2017) laipsnius įgijęs Vilniaus dailės akademijos (VDA) Grafikos katedroje. Kaligrafijos kūrybinėje praktikoje užsiima netradiciniu, eksperimentiniu rašymu, neįprastų įrankių naudojimu, domisi kaligrafijos istorija ir filosofija.

Nuo 2017 m. dėsto Vilniaus dizaino kolegijoje, yra bakalauro diplominių darbų vadovas. 2018–2020 m. buvo VDA Grafikos katedros bakalauro studijų baigiamųjų darbų recenzentas, 2020 m. – magistrų baigiamųjų darbų vertinimo komisijos narys. Vedė kaligrafijos kūrybines dirbtuves Vilniaus knygų mugėje, Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre ir kt., nuo 2019 m. veda kaligrafijos kursus Užupio meno inkubatoriuje.

Menininkas sukūrė kaligrafijas HBO televizijos serialui „Jekaterina Didžioji“ (Catherine the Great, 2018), XVIII a. karaimų vestuvių liudijimo kopiją agentūrai „Process Office“ (2019), kaligrafijas MO muziejaus parodai „Kodėl taip sunku mylėti?“, kuruotai menininkės Saskios Boddekės ir režisieriaus Peterio Greenaway’aus (2020) ir kt.

2017 m. kaligrafui skirta Lietuvos kultūros tarybos individuali stipendija, 2020 m. LR Kultūros ministerijos suteiktas Meno kūrėjo statusas. Nuo 2021 m. – Lietuvos dizaino asociacijos (LDA) ir Lietuvos autorinių teisių gynimo asociacijos (LATGA) narys.

Kūrybinės dirbtuvės vyks rugsėjo 20–24 d. 17–20 val. KKKC Meno kiemo dirbtuvėse (Bažnyčių g. 4, Klaipėda).

Dalyvių amžius – nuo 16 metų, pasiruošimas – pradedantieji ir jau turintys įgūdžių. Įrankiais ir medžiagomis aprūpins organizatoriai.

Užsiėmimai nemokami. Būtina išankstinė registracija el. paštu: ruta@ink4.art.

Suskaitmeninti kūrybinių dirbtuvių dalyvių darbai bus publikuoti Kaligrafijos ir rašto meno mokyklos tinklalapyje ink4.art ir socialinėse paskyrose.

Paroda „Laiškai kaip brangakmeniai“

Suomijos kaligrafų kūriniai
Suomijos kaligrafų kūriniai

Parodoje eksponuojami 20 kaligrafijos kūrinių – tai 10-ies jų autorių linkėjimai iš Suomijos klaipėdiečiams. Suomijos kaligrafijos draugijos narių darbų parodos „Laiškai kaip brangakmeniai“ tema buvo pasirinkta neatsitiktinai. Draugija pernai šventė savo veiklos 20-metį, todėl norėta, kad paroda  vizualiai iliustruotų 20 kūrybinių metų, draugijos nariams savo kūriniuose nevaržomai naudojant skirtingas  priemones, medžiagas, pasirenkant įvairiausias temas, motyvus.

Kaligrafija Suomijoje pradėta dėstyti nuo 2011 m., ją dėstė Londone gyvenantis tiek Skandinavijoje, tiek kitose šalyse žinomas kaligrafas Veiko Kespersaks. Satakuntos universitetas buvo vienintelė aukštojo mokslo institucija Šiaurės šalyse, siūliusi profesionalias kaligrafijos studijas. Deja, ši disciplina minėtame universitete nuo 2016 m. nebedėstoma. Suomijos kaligrafijos draugija, vadovaujama kaligrafės Pauliinos Yliniitty, ėmėsi iniciatyvos grąžinti kaligrafijos discipliną į formalaus ugdymo procesą. Būtent šios draugijos iniciatyva 2020 m. buvo sudaryta darbo grupė parengti kaligrafijos studijų programą.

Paroda „Laiškai kaip brangakmeniai“ eksponuojama rugsėjo 15 – spalio 8 d. Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės viešojoje bibliotekoje (Herkaus Manto g. 25, Klaipėda).

Parodos idėjos autorės ir koordinatorės: Rūta Jakštonienė (LT), Pauliina Yliniitty (FI), organizatorė – Prof. A. Kliševičiaus kaligrafijos ir rašto meno mokykla, rėmėja – Klaipėdos m. savivaldybė. Parodos partneriai: Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka, Suomijos kaligrafijos draugija.

Visuose renginiuose dalyvavimas galimas tik su galimybių pasu. Atsiprašome už nepatogumus.

Esant karantino ribojimams, lankytojų prašoma laikytis visų LR galiojančių saugumo reikalavimų.

Daugiau informacijos apie renginius – ink4.art

Parašykite komentarą