Festivalis „Gabya“ Smiltynėje: nuo senųjų tradicijų iki šiuolaikinio meno

Išskirtinėje vietoje, tarp marių, jūros ir siūbuojančių pušų 2021 m. liepos 16–18 d. pajūryje užgims naujas, kasmetiniu tapsiantis festivalis „GABYA“. Senąsias tradicijas ir šiuolaikinį meną sujungsiantis renginys kvies panirti į muzikos, meno ir kultūros svaigulį, „paragauti“ miško terapijos, prisiliesti prie senųjų amatų ir pasisemti gyvybinės energijos.

Šiais metais Klaipėdą užlieja jaunimo dvasia, mat miestas tituluotas Europos jaunimo sostine. Vienas iš  renginių ciklo didesnių projektų – naujai gimstantis festivalis „GABYA“, tapsiantis tiltu tarp praeities ir dabarties – senųjų tradicijų, paveldo ir etno- bei pasaulio muzikos, šiuolaikinių menų ir modernių elektroninių sąskambių. Festivalio turinį kuria kūrybinė komanda „Creators76“ kartu su Socialinių mokslų kolegija, koordinuojančia vieną iš Europos jaunimo sostinės platformų – „Šiaurė – Pietūs“.

Kvies pažinti kultūras

Pasak „Creators76“ kūrybos vadovo Mariaus Tumšio, Smiltynė yra unikali gamtinė erdvė tarp  Neringos ir Klaipėdos, kurioje miestiečiai mėgsta pasislėpti nuo uostamiesčio šurmulio, pastovėti po linguojančiomis pušimis, pasivaikščioti miško takeliais, keliauti į žygius pajūriu, mišku ar kopomis. Ši išskirtinė vieta, sinergijos tarp miesto ir gamtos pavyzdys, itin dera prie etnokultūros prieskonių ir modernių bruožų turėsiančio festivalio.

„Smiltynė – unikali teritorija, tarsi visai šalia miesto centro, kartu saugoma UNESCO, įsiliejanti į Kuršių nerijos nacionalinį parką. Nuostabi gamtos ir miesto sintezė. Daug metų svarstoma, koks vaidmuo turėtų tekti Smiltynei tiek rekreacine, tiek kultūros kryptimi. Rengdami festivalį ir glaudžiai bendradarbiaudami su nacionaliniu parku, Jūrų muziejumi, tikimės, kad prisidėsime prie Smiltynės veido formavimo. Tai bus sąmoningas renginys, skirtas tobulėti, pažinti tiek savo, tiek kitų šalių kultūras. Muzikines tradicijas – nuo šiuolaikinių elektroninių akordų iki etnoelementų, išgaunamų senoviniais instrumentais, atskleis: šių metų Eurovizijoje žiūrovus sužavėję Ukrainos atstovai – grupė Go_A, Saulius Petreikis ir World Orchestra, „Kamanių šilelis“, Paulius Kilbauskas, „Fume“, „Arstidir“ (Islandija), „Riffarrica“ (Estija), „Pawa“ (Baltarusija), „ZeMe“ (Latvija), Šeiko šokio teatras, Liucė, Irena Upė, Rokas Kašėta, Sutartinių ratas ir intuityvus dainavimas su Justina, Ingaja, Daumantas Lukošiūnas, „Esatis“, Ramėja, Miško terapija su Mila Monk ir kt. Šis festivalis pristatys ir jaunus Lietuvos atlikėjus bei vizualiųjų menų kūrėjus. Norisi, kad ir festivalio žiūrovai įsilietų į šios vietovės, meno bei muzikos, gamtos pažinimą, tad renginio dienomis, be muzikinių ir teatro pasirodymų, kvies ir įvairios kūrybinės dirbtuvės, seminarai, susitikimai, parodos, pokalbiai…“ – pasakojo M. Tumšys.

„Gabya“ festivalis kvies atsigręžti į tradicijas, savo kultūrines šaknis, tačiau šiuolaikinės technologijos, meninių veiklų ir pasirodymų techniniai sprendimai, kūrybiškai ir subtiliai įsiliejantys į, rodos, tokią jautrią gamtos erdvę, sujungs senųjų tradicijų, mūsų ir pasaulio kultūrų atspindžius nūdienoje.

Kaip ir dera pavadinimui „GABYA“, kilusiam nuo ugnies deivės Gabijos, festivalio kūrėjai kvies ir prie laužų. Tiesa, juos kurti saugomoje teritorijoje savavališkai draudžiama, tačiau suderintose pajūrio vietose ugnis saugiai liepsnos.

Kuria menines instaliacijas

Prieš prasidedant festivaliui „Gabya“, liepos 12–16 dienomis Smiltynėje vyksta kūrybinės dirbtuvės „Beach Art“. Jose dalyvauja gamtos ir žemės meną kuriantys menininkai: Mantas Maziliauskas, Povilas Šorys, kūrėjų komanda „Temple Creations“, Natalija Učvatova, Inga Raubaitė, Žilvinas Višinskas ir svečias iš Balio salos (Indonezija) Oka Sutama.

Menininkai pasiskirstė į keturias erdves, atspindinčias gamtos stichijas ir elementus: žemės erdvę kuria menininkai N. Učvatova, I. Raubaitė bei Ž. Višinskas. Ši erdvė įkurdinta netoliese Smiltynės lankytojų centro esančioje pievoje, kur prieš kelis dešimtmečius skulptoriai kūrė Klaipėdos skulptūrų parko skulptūras. Šalia Jūrų muziejaus nuo Antrojo pasaulinio karo laikų likusioje artilerijos baterijos teritorijoje menininkas Povilas Šorys gaudo marių ir jūrų vėjus, naudodamas burių audinius ir kuria įstabią vėjo instaliaciją bei oro elemento erdvę.

Netoli šios erdvės ugnies stichiją įprasmins menininko M. Maziliausko kurta aukuro instaliacija. „Festivaliui „Gabya“ ant Baltijos kranto bus sukurta konceptuali, nauja ir kartu archajiška, paremta prigimtinėmis vertybėmis kūrybos apeigų erdvė, kviesianti nekonvencinei patirčiai“, – pasakojo ugnies erdvės kūrėjas M. Maziliauskas.

Kūrėjai „Temple Creations“, atstovausiantys vandens stichijai, įvairiaspalvės batikos kūriniais puošia ant jūros kranto įsikūrusią palapinę, kur „Gabya“ festivalio metu vyks vidinių kelionių seminarų ciklas „Savęs archeologija“, kviesiantis į tris dienas vyksiančias saviugdos ir savęs pažinimo paskaitas, terapijas ir mankštas.

Organizatoriai džiaugiasi, kad pavyko pakviesti menininką Oka Sutama, kuris „Beach art“ kūrybinėse dirbtuvėse kurs deivei Gabijai skirtą skulptūrą iš medžio. Ji papuoš nuo Smiltynės senosios perkėlos matomą Smėlio karčemos (Sandkrug) kalną, ant kurio „Gabya“ festivalio metu įsikurs amatininkų kaimelis.

„Beach Art“ menininkų dirbtuvės skirtos visiems, norintiems susipažinti su gamtos ir žemės menu, pabendrauti su kūrėjais, prisidėti prie kūrybinio proceso ir pasidalinti savo mintimis – kūrybinį procesą galima stebėti nuo liepos 12 d., pirmadienio. Pasak „Beach Art“ koordinatorės Sandros Sudeikytės („Creators76“), ši gamtos ir meno sinergija, gimsianti šiemet, taps tęstinė ir Smiltynė lauks gamtos ir žemės meną kuriančių žmonių bei lankytojų ir kitąmet. „Labai norisi, kad lankantis Smiltynėje esančiuose pažintiniuose objektuose, žmonės pasinertų ir į menininkų sukurtą maršrutą, labai organišką ir net sakralų“, – mintimis dalinosi S. Sudeikytė.

„Beach Art“ menininkų kūriniai visuomenei bus pristatyti „Gabya“ festivalio metu, liepos 16 d. 12.00 val., kuomet M. Maziliausko kurtoje ugnies erdvėje bus įžiebtas simbolinis aukuras, degsiantis viso festivalio metu.

„Savęs archeologija“ – vidinių kelionių maršrutai

Festivalis „Gabya“ liepos 16–18 d. kviečia į trijų dienų vidinių kelionių seminarų ciklą „Savęs archeologija“. Esame įpratę keliauti po savo kraštą, net tolimiausias šalis, ieškodami savęs, bet dažnai pametame pagrindinę kryptį – vidinės savo paties kelionės tikslą ir svarbą. Projektas „Savęs archeologija“ – tai galimybė susitikti su sąmoningo gyvenimo, patyriminių stovyklų, dvasinio koučingo archeologais ir vedliais, sukaupusiais nemažai patirties, kuria dalinsis su auditorija menininkų instaliacijomis papuoštoje palapinėje ant jūros kranto.

Iš viso suplanuota keturiolikos lektorių paskaitų ar patyriminių susitikimų. Seminarų ciklą bendra pažintine paskaita pradės Mindaugas ir Jurgita Vidugiriai, „Auksinės girios“ ir festivalio „Masters of Calm“ įkūrėjai ir puoselėtojai. Vėliau jie pakvies į atskirai merginoms ir vaikinams skirtus susitikimus „Gyvenimą keičiantis nuotykis merginoms ir vaikinams“. Taip pat laukia susitikimai su astrologe ir rašytoja Loreta Stankute, rašymo terapijos mokytoja Rolanda Lu, meditacijos praktikos lektoriumi Tadu Kazlausku. Balio kaukių ceremonijoje su Leonardu Pobedonoscevu bus galima susipažinti su autentiškomis Balio kaukėmis, skatinančiomis vidinę transformaciją, lektorius Olegas Kovrikovas pasakos apie šamanizmą. Po paskaitų dalyviai galės išbandyti piešimo terapiją su Sigita Mockute, kakavos ceremoniją su saviugdos trenere Patricija. Rytus pasitiksime su Nia šokių praktikos mokytoja Laura Gaučyte bei Tai či mankštomis, kurias ves Aivaras Engelaitis. Karina Sanna ir Justinas Dabašinskas skaitys paskaitą apie prigimtinę matricą ir minčių valdymą. „Savęs archeologijos“ programos svečias Kęstutis Marčiulynas / Bo Haeng Sunim su dalyviais bendraus tiesioginės transliacijos metu iš Pietų Korėjos.

Norintiems dalyvauti seminaruose, reikalingas festivalio bilietas + 1 Eur simbolinis mokestis už pasirinktą paskaitą. Balio kaukių ceremonijos su L. Pobedonoscevu kaina – 35 Eur / asm. Išsami seminarų ciklo „Savęs archeologija“ programa – ČIA.

Daugiau informacijos apie festivalį „Gabya“: www.chooseklaipeda.eu ir ČIA.

Bilietus parduoda Kakava.lt (moksleiviams ir studentams taikoma 50 % nuolaida).

Parašykite komentarą