Vilhelmas Čepinskis Klaipėdos publikai pristatys du premjerinius kūrinius

Talentingasis smuikininkas Vilhelmas Čepinskis pastaruoju metu vis dažniau pasirodo kaip dirigentas ir kompozitorius. Dvigubame amplua jį bus galima išvysti ir būsimoje koncertinėje programoje „Infinitum“, kurią jis rengia kartu su Mindaugo Bačkaus vadovaujamu Klaipėdos kameriniu orkestru. Koncertas vyks 2021 m. lapkričio 6 d. 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje.

Vilhelmas Čepinskis. Vytauto Petriko nuotr.
Vilhelmas Čepinskis. Vytauto Petriko nuotr.

Du kūriniai su dedikacijomis

„Nesu kompozitorius ir nepretenduoju į tokį titulą“, – teigia V. Čepinskis. Kūryba jam yra pabėgimas nuo kasdienybės ir išsilaisvinimas nuo galvoje skambančių bei ramybės neduodančių melodijų. „Mano muzikoje svarbiausia harmonija ir melodija. Noriu, kad mano muzika perteiktų ramybę, pilnatvę ir gėrį“, – priduria menininkas.

Pasak M. Bačkaus, koncerte skambės du V. Čepinskio kūriniai su dedikacijomis. „Tai siuita violončelei ir orkestrui „Infinitum“, kurią jis dedikavo man. Aš jau atlikau kūrinio premjerą Šiauliuose, o dabar jis pirmąkart suskambės Klaipėdoje. Antrąjį kūrinį „Improvviso“ Vilhelmas dedikavo Klaipėdos kameriniam orkestrui. Mes jį savo programoje grosime pirmąkart“, – pasakoja Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovas.

Pasak V. Čepinskio, „mane su šiuo orkestru siejo ir vis tebesieja graži bendrystė. Šis kūrinys parašytas romantiniu stiliumi“.

Mindaugas Bačkus. Vytauto Petriko nuotr.
Mindaugas Bačkus. Vytauto Petriko nuotr.

Kai siela išsilaisvina iš chaoso

V. Čepinskio siuitos „Infinitum“ pavadinimas, išvertus iš lotynų kalbos, reiškia begalybė. Autorius pasakoja: „Siuita violončelei ir orkestrui yra vienas stambesnių mano kūrinių, parašytas 2020 metais.  Prieš tai buvau parašęs tik pjesę violončelei su orkestru, kuri vadinosi „Somnium“ /  „Sapnas“. Tame kūrinyje norėjau perduoti tą saldžią ramybę, kurią žmogus jaučia užmigdamas. Parašiau šią pjesę savo bičiuliui, didžiam menininkui, Klaipėdos kamerinio orkestro vadovui Mindaugui Bačkui. Jam kūrinys labai patiko ir jis paprašė parašyti koncertą violončelei, šią pjesę panaudojant kaip lėtąją dalį. Aš parašiau ne koncertą, bet 4 dalių programinę siuitą.

Pirmoji jos dalis „Infinitum“ /„Begalybė“ – amžinas judėjimas. Antroji dalis „Somnium“ / „Sapnas“ – ramybė, šiluma. Trečioji dalis „De facto“ / „Realybė“ – tai vienintelė dalis, kurioje vyrauja chaosas, neišvengiamybė, mirties grimasa ir jos neišvengiamumas. Ketvirtoji dalis „Sacramento“ / „Priesaika. Susitaikymas“ – žmogaus siela išsilaisvina iš to košmaro ir pradeda atsargiai dairytis aplinkui, kilt į viršų. Apima nuostabus šilumos, ramybės, šviesos jausmas. Viskas, kas baisu, vis tolsta ir tolsta, tu vis kyli ir kyli. Pagaliau atsirandi tame taške, kai ateina laikas priesaikai bei susitaikymui…“

Klaipėdos kamerinis orkestras. Vytauto Petriko nuotr.
Klaipėdos kamerinis orkestras. Vytauto Petriko nuotr.

Viena žymiausių W. A. Mocarto simfonijų

Koncerte taip pat išgirsime Wolfgango Amadėjaus Mocarto (Wolfgang Amadeus Mozart) Simfoniją Nr. 41, kuri dar vadinama „Jupiterio simfonija“.Simfoniniam orkestrui parašyta kompozicija suskambės atliekama styginių orkestro ir timpanų.

Tai viena iš žinomiausių W. A. Mocarto simfonijų, kuri tapo paskutine jo kūrybos kataloge. Simfonija yra nuotaikinga ir energinga, didesnės apimties, nei kitos tuo metu įprastos simfonijos. Tikriausiai dėl šių priežasčių kūrinys buvo pramintas „Jupiterio simfonija“ (pagal senovės romėnų vyriausiąjį dievą Jupiterį). Kompozitorius Robertas Šumanas (Robert Schumann) ją vadino nepriekaištingu kūriniu.

Klaipėdos koncertų salės informacija

Parašykite komentarą