Šventinės klasikos festivalis „Salve Musica”: programa

Klaipėdos koncertų salės rengiamas šventinės klasikos festivalis „Salve Musica” 2018-aisiais pasibels paskutinę kalendorinio rudens dieną – lapkričio 30-ąją. Visą gruodžio mėnesį pakiliai skambės įvairiaspalviai jo akordai, skleisiantys ramybę ir apgaubsiantys palaima. Jie mums bylos apie tekantį laiką ir tikrųjų vertybių ilgesį. Klaipėdos koncertų salė kviečia gražiausias metų šventes sutikti ir švęsti su muzika!

PROGRAMA

Lapkričio 30 d., penktadienis, 18.30 val.
„Žiemos svajos”
Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras
Meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Pitrėnas
Solistė Mūza Rubackytė (Lietuva–Prancūzija–Šveicarija)
Programa: Zoltan Kodaly, Ferenc Liszt, Piotr Čaikovskij

Festivalio pradžios koncerte su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru pasirodys du Lietuvos nacionalinės premijos laureatai: pianistė Mūza Rubackytė ir šio orkestro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Modestas Pitrėnas.

Tarptautinį pripažinimą pelniusios pianistės kūrybinėje biografijoje vengrų kompozitorius Ferencas Lisztas užima ypatingą vietą: 1981 m. prestižiniame tarptautiniame Liszto–Bartóko pianistų konkurse Budapešte ji pelnė Grand prix. „Viena geriausių gyvųjų Liszto atlikėjų” (pasak žurnalo Fanfare) yra tarptautinių F. Liszto asociacijų biuro narė, F. Liszto draugijos Lietuvoje LiSZtuania prezidentė, F. Liszto pianistų konkursų Veimare, Parmoje ir Utrechte žiuri narė.

M. Rubackytė su LNSO atliks šio kompozitoriaus Koncertą fortepijonui ir orkestrui Nr. 2 A-dur, kuriame fortepijonas neretai pratrūksta žaižaruojančiu virtuoziškumu, kuriam parodyti reikia ypatingos technikos. Programoje dar skambės Zoltano Kodály „Galantos šokiai” ir Piotro Čaikovskio Pirmoji simfonija g-moll („Žiemos svajos”).

Dirigentas Modestas Pitrėnas koncertuoja visame pasaulyje. Pastaraisiais metais jis diriguoja Lietuvos, Latvijos, Diuseldorfo Deutsche Oper am Rhein, Varšuvos ir Maskvos didžiuosiuose, Kelno, Helsinkio operos teatruose. Sankt Galeno operoje Šveicarijoje jis dirigavo daugiau kaip 30-ies pavadinimų spektaklius, o šiuo metu ten dirba vyriausiuoju dirigentu.

Gruodžio 7 d., penktadienis, 18.30 val.
„Armėniška bachiana”
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Solistai: Vladimir Šuliakovskij (smuikas, Armėnija), Vitalij Pogosyan (dudukas, Armėnija)
Programa: Johann Sebastian Bach, Vladimir Šuliakovskij ir armėnų tradicinė muzika

Klaipėdos kamerinio orkestro programa „Armėniška bachiana” supins Johanno Sebastiano Bacho ir armėnišką muziką. Ją atliks Vladimiras Šuliakovskis (smuikas, Rusija) ir Vitalijus Pogosyanas (Armėnija), grosiantis duduku. Tai labai senas tradicinis armėnų medinis pučiamasis instrumentas, kurį galima vadinti šios šalies muzikinės kultūros simboliu. Armėnijoje jis gaminamas iš abrikoso medienos. Standartinis dudukas turi siaurą – tik vienos oktavos diapazoną, tačiau yra įvairių regioninių variacijų. Dudukas išsiskiria savo melodingu, melancholišku, bet ir skaidriu skambesiu. Grojimas šiuo instrumentu sudėtingas ir reikalauja gerų kvėpavimo įgūdžių.

Orkestro meno vadovas Mindaugas Bačkus šia programa nutarė prisiminti prieš 30 metų armėnų tautą ištikusią tragediją – 1988 m. gruodžio 7 d. šalį sukrėtusį baisų žemės drebėjimą. Pasak Mindaugo, „santykis tarp senųjų armėnų giesmių ir J. S. Bacho „Fugos meno” sukuria ypatingą muzikinę sinergiją. Mes Bachą atliksime barokiniu stiliumi, o armėniškas giesmes grosime sekdami armėniškos muzikos atlikimo tradicijomis. V. Šuliakovskis yra puikus barokinės muzikos specialistas, o V. Pogosyanas – ilgametės dudukininkų dinastijos atstovas. Abu jie ne tik atlieka, bet ir kuria muziką”.

Gruodžio 11 d., antradienis, 18.30 val.
„BaRock”
„Baltijos gitarų kvartetas”: Zigmas Čepulėnas, Sergej Krinicin, Saulius S. Lipčius, Chris Ruebens
Remigijus Rančys (saksofonas), Vytis Nivinskas (kontrabosas)
Programa: Antonio Vivaldi, Joseph Nicolas Pancrace Royer, Celso Machado, Paulo Bellinati, Pete Townsend, James Hetfield, Kirk Hammett, Lars Ulrich, Chris Ruebens

Klasikinės gitaros, kontrabosas, pučiamieji instrumentai, barokas ir rokas? Taip! Baltijos gitarų kvartetas, užsienyje pristatomas kaip lyderiaujantis gitarų ansamblis Baltijos šalyse, ir vėl pasiruošęs nustebinti ne tik išskirtine ansamblio sudėtimi, bet ir repertuaru. Šįkart su gitaristais kartu muzikuos Niujorko džiazo klubus išmaišęs kontrabosininkas Vytis Nivinskas ir universalaus muziko reputaciją pelnęs saksofonininkas Remigijus Rančys.

Baltijos gitarų kvarteto koncertų sąraše – daugiau nei 20 pasaulio šalių bei prestižinių koncertų salių! Šįkart į programą „BaRock” jis darniai suliejo ir barokiškuosius garsiojo Antonio Vivaldi koncertų ciklo „Metų laikai” „Žiemos” dalies epizodus, ir roko klasiką – „Metalicos” atlikėjų kūrinius. Eidami nuo baroko link roko talentingi atlikėjai nepraleis ir pasaulio muzikos – flamenko, balkanų stiliaus kūrinių, Mileso Daviso džiazo melodijų bei savo kolegos – gitaristo ir kompozitoriaus Chriso Ruebenso kompozicijų.

Gruodžio 14 d., penktadienis, 18.30 val.
„Kitas rakursas”
Jan Krzysztof Broja (fortepijonas, Lenkija)
Programa: Domenico Scarlatti, Johannes Brahms, Claude Debussy, Frédéric Chopin, Sergej Rachmaninov

Janas Krzysztofas Broja dažnai vadinamas vienu ryškiausių Lenkijos pianistų. Jis studijavo Frankfurte prie Maino, Hanoveryje ir Varšuvoje, yra laimėjęs apdovanojimų tarptautiniuose pianistų konkursuose. Po to, kai 1999 m. Vilniuje, Tarptautiniame M. K. Čiurlionio pianistų konkurse, J. K. Broja laimėjo pirmąją vietą, Lietuvos spauda jį pavadino „pianistu iš dvidešimt pirmojo amžiaus”. Pastaraisiais metais atlikėjas intensyviai koncertuoja: rengia rečitalius Europoje, Artimuosiuose Rytuose ir Pietų Amerikoje.

J. K. Brojos rečitalio programoje skambės įvairių stilių ir laikotarpių kūryba: Domenico Scarlatti, Johannesas Brahmsas, Claude Debussy, Frédéricas Chopinas, Sergejus Rachmaninovas. Viename interviu pianistas teigė: „Visos partitūros, natos yra skirtos tam, kad suprastume, ką su ta muzika daryti, bet mes, atlikėjai, visada susiduriame su dilema – ar apie muziką reikia galvoti, ar ją jausti? Antai L. van Beethovenas gyveno prieš daug metų, bet kaip jis galėtų būti į mus panašus? Aš stengiuosi kompozitorių įsileisti kaip galima giliau ir kaip galima arčiau su juo susipažinti, o tuomet publikai pateikiu mūsų bendrą kūrybinį darbą.”

Gruodžio 16 d., sekmadienis, 16.00 val.
Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčia
„Su viltimi ir tikėjimu”
Klaipėdos choras „Aukuras”
Meno vadovas ir dirigentas Alfonsas Vildžiūnas
Klaipėdos brass kvintetas:
Sigitas Petrulis (meno vadovas, trimitas), Alius Maknavičius (trimitas), Monika Miliauskienė (valtorna), Steponas Sugintas (trombonas), Vidmantas Liasis (tūba)
Programa: Tomás Luis de Victoria, Giovanni Palestrina, Wolfgang Amadeus Mozart, Zita Bružaitė, Vaclovas Augustinas, Jacob de Haan, Henryk Jan Botor, César Franck, Prosper Guidi, adventinės ir kalėdinės giesmės

Klaipėdos koncertų salėje dirbantys kolektyvai Brass kvintetas, vadovaujamas Sigito Petrulio, ir choras „Aukuras”, vadovaujamas Alfonso Vildžiūno, suvienijo kūrybines jėgas ir parengė bendrą programą „Su viltimi ir tikėjimu”. Gruodžio 16 dieną, sekmadienį, 16.00 valandą jos bus galima nemokamai paklausyti Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčioje. Po koplyčios skliautais pakiliai suskambės renesanso, baroko, klasicizmo epochų ir dabarties autorių sakraliniai kūriniai, advento ir Kalėdų giesmės, sukursiančios dvasingą susikaupimo nuotaiką.

Nemokamai

Gruodžio 18 d., antradienis, 18.30 val.
Koncertas visai šeimai
„Kalėdinis žvėrių karnavalas”
Lietuvos kamerinis orkestras
Meno vadovas Sergėj Krylov
Solistai: M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams” globotiniai Simonas Miknius (fortepijonas), Simonas Poška (fortepijonas), Rapolas Bartulis (klarnetas), Rugilė Juknevičiūtė (violončelė)
Dirigentas Vilmantas Kaliūnas
Aktorius Paulius Markevičius
Programa: Camille’o Saint-Saënso „Žvėrių karnavalas”

Belaukiančius šv. Kalėdų mažuosius klausytojus kviečiame apsilankyti „Kalėdiniame žvėrių karnavale”! Šiame spalvingame koncerte visai šeimai su Lietuvos kameriniu orkestru muzikuos jaunieji mūsų šalies talentai, globojami M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams”. Jiems diriguos Vilmantas Kaliūnas, baigęs obojaus ir dirigavimo studijas, aistringai dirbantis su jaunaisiais muzikantais Vokietijoje ir Lietuvoje.

Prancūzų kompozitoriaus Camille’o Saint-Saënso fantazija „Žvėrių karnavalas” – tai programinė siuita iš keturiolikos pjesių, trykštanti humoru ir kupina taiklių žanrinių vaizdelių. Štai keletas iš jų: „Liūto introdukcija ir karališkas maršas”, „Vištos ir gaidžiai”, „Dramblys”, „Kengūros”, „Akvariumas”
ir, žinoma, „Gulbė”. Pastaroji yra bene populiariausias siuitos muzikinis numeris, kuriame dainingai soluoja violončelė.

Koncerte išgirsime ir amerikiečių poeto Ogdeno Nasho poemą „Žvėrių karnavalas”, sukurtą šiam C. Saint-Saënso kūriniui. Ją skaitys aktorius Paulius Markevičius.

Kaip į tikrą karnavalą mažieji klausytojai gali ateiti pasipuošę „Žvėrių karnavalo” personažų kaukėmis – bus dar smagiau!

Gruodžio 20 d., ketvirtadienis, 18.30 val.
„Šviesos prigimtis”
Naujų idėjų kamerinis orkestras (NIKO)
Meno vadovas ir dirigentas Gediminas Gelgotas
Programa: Gediminas Gelgotas, Michael Nymann, Karsten Gunderman, Max Richter, Antonio Vivaldi / Max Richter, Alexey Igudesman

Koncertinėje programoje „Šviesos prigimtis” Naujų idėjų kamerinis orkestras (NIKO) pristatys specialią muzikinę kompoziciją, paremtą naujai parašyto Gedimino Gelgoto koncerto smuikui fragmentais. Kūrinio pasaulinė premjera buvo itin šiltai sutikta prestižiniame „Kissingensommer” festivalyje Vokietijoje praėjusią vasarą. Taip pat programoje bus žinomo britų kompozitoriaus, populiaraus filmų muzikos autoriaus Michaelio Nymanno ir garsiąją A. Vivaldi ciklo „Metų laikai” rekompoziciją sukūrusio Maxo Richterio opusai bei mažiau publikai pažįstamo vokiečių kompozitoriaus Karsteno Gundermanno minimalistinė muzika.

Kaip ir visos NIKO koncertinės programos, taip ir ši bus preciziškai atliekama iš atminties ir pasižymės itin plačia emocine skale bei vizualumu. Koncertas taps vientisa muzikine kelione, talpinančia labai daug – nuo jautrių, beveik meditacinių momentų iki temperamentingo šėlsmo. Programai apibūdinti geriausiai tinka kolektyvo naudojamas šūkis „Susitelk į vidų ir medituok arba atsistok ir šok!”

Gruodžio 21 d., penktadienis, 18.30 val.
„Dviese muzikoje”
Agnė Radzevičiūtė (fortepijonas, Lietuva–Kanada), Dmitri Levkovich (fortepijonas, Ukraina–Kanada)
Programa: Fryderyk Chopin, Maurice Ravel, Franz Schubert, Felix Mendellssohn, Sergej Prokofjev, Piotr Čaikovskij, Franz Liszt / Vladimir Horowitz

Pirmąjį kartą KKS scenoje koncertuosiantys Dmitrijus Levkovichius (Ukraina–Kanada) ir Agnė Radzevičiūtė (Lietuva–Kanada) pradžiugins Klaipėdos publiką romantišku ir virtuozišku fortepijoninės muzikos vakaru. Programoje skambės soliniai kūriniai fortepijonui bei duetai, atliekami pianistų poros keturiomis rankomis.

Ypatingu jautrumu, įtaigumu išsiskirianti pianistė Agnė Radzevičiūtė džiugina klausytojus „nuoširdžia ir prasminga” interpretacija („7 meno dienos”). Jos pasirodymai buvo transliuojami tiesiogiai iš Lietuvos nacionalinės filharmonijos ir Paryžiaus salių „Mezzo” TV kanalu, A. Radzevičiūtė yra daugelio tarptautinių konkursų laureatė ir prizininkė, Karalienės Mortos premijos laureatė, „Fontaine bleau” festivalyje Prancūzijoje pelniusi Prix de Piano apdovanojimą.

Dmitrijus Levkovichius yra koncertavęs ne vienoje pasaulinio garso scenoje: Frankfurto Senojoje operoje, Berlyno filharmonijos didžiojoje salėje, Pekino nacionaliniame menų centre, Eliziejaus laukų teatre Paryžiuje ir Niujorko „Carnegie Hall”. Dienraščio „Frankfurter Allgemeine Zeitung” muzikos apžvalgininkas rašė apie jo „neeilinį meninį rafinuotumą”, o žurnalas „American Record Guide” pažymėjo, kad atlikėjas „suvokia muziką kur kas geriau, negu dauguma jaunų pianistų”, o jo kuriama muzika, pasak interneto leidinio „Broad Street Review”, pasižymi „širdimi išjaustomis melodijomis ir ryškiomis emocijų bangomis”.

Gruodžio 25 d, antradienis, 16.00 val.,
Gruodžio 31 d, pirmadienis, 23.30 val.
Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelis (Liepų g. 12, Klaipėda)
Kalėdinis ir Naujametinis Klaipėdos kariliono koncertai
Stanislovas Žilevičius, Kęstutis Kačinskas (karilionas)
Programa: kalėdinės giesmės, klasikinių kūrinių aranžuotės

Varpai, pakabinti aukštuose bokštuose, nuo seno kviesdavo žmones susirinkti tiek drauge džiaugtis, švęsti, melstis, tiek gintis nuo priešų. Šiemet, kaip ir kasmet, šv. Kalėdų dieną ir sutinkant Naujuosius vėl skambės Klaipėdos kariliono varpai. Per Kalėdas iš Klaipėdos centrinio pašto bokšto visus sveikins karilionininkas Kęstutis Kačinskas, o į Naujuosius klaipėdiečius palydės Stanislovo Žilevičiaus atliekama varpų muzika. Jos garsai sklis po švenčiantį miestą, skelbdami džiugią žinią. Sveikinkime vieni kitus, švęskime ir linksminkimės sulaukę!

Gruodžio 28 d., penktadienis, 18.30 val.
„Trykštanti versmė”
Lietuvos kamerinis orkestras
Meno vadovas, dirigentas ir solistas Sergej Krylov (smuikas, Italija)
Solistai: Jurgis Juozapaitis, Tomas Petrikis (altai)
Programa: Johann Sebastian Bach, Joseph Haydn, Piotr Čaikovskij, Henryk Wieniawski

Tik kartą per metus, o tiksliau – paskutinėmis jų dienomis – klaipėdiečiai turi progą išgirsti smuiko virtuozą Sergejų Krylovą ir jo vadovaujamą Lietuvos kamerinį orkestrą. Šiemet jų programa pavadinta „Trykštanti versmė”. Būtent taip galima apibūdinti šio iškilaus smuikininko bei dirigento muzikalumą, interpretacijų gaivumą ir emocinį poveikį. Lygiai prieš dešimtmetį tapęs Lietuvos kamerinio orkestro meno vadovu, talentingas ir kūrybingas muzikas jau yra puikiai pažįstamas Lietuvos klausytojams. Kartu su LKO jis nuolat reprezentuoja šalies muzikinę kultūrą garsiose užsienio koncertų scenose. Ypač daug tokių pasirodymų buvo šiais jubiliejiniais metais: aplankyta Vokietija, Šveicarija, Prancūzija ir Italija, kurios šiaurinės dalies mieste Kremonoje S. Krylovas kartu su šeima gyvena jau beveik 30 metų. Čia jis persikėlė iš Maskvos, kur muzikinės namų terpės veikiamas penkiametis Sergejus pradėjo savo pažintį su smuiku, šešerių jau griežė viešoje scenoje, o dešimties – debiutavo su orkestru. Netrukus smuikininkas pradėjo aktyviai gastroliuoti po Rusijos ir pasaulio koncertų sales, kuriose jo pasirodymai veržliai plėtojasi ir publikos audringai sutinkami iki šiol.

Šįkart Klaipėdoje S. Krylovas ir LKO atliks Johanno Sebastiano Bacho, Josepho Haydno, Piotro Čaikovskio, Henryko Wieniavskio kūrinius.

Gruodžio 31 d., pirmadienis, 18.30 val.
„Koncertinė fantazija”
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Solistai: Lauryna Bendžiūnaitė (sopranas, Lietuva–Vokietija), Dmitrij Illarionov (gitara, Rusija)
Programa: Felix Mendelssohn, Wolfgang Amadeus Mozart, Edward Elgar, Fernando Sor / Nikita Koškin, Andrej Zelenskij, Leonard Bernstein
Koncerto vedėja Rasa Murauskaitė

Į Naujuosius metus klausytojus palydės šventiška Klaipėdos kamerinio orkestro programa „Koncertinė fantazija”. Su orkestru muzikuos nuostabūs solistai: Lauryna Bendžiūnaitė (sopranas) ir Dmitrijus Illarionovas (gitara).

Pajūrio krašte, Nidoje, užaugusi Lauryna Bendžiūnaitė savo kelio į dainavimo meno aukštumas pagrindus padėjo Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje, pratęsė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje bei Karališkojoje muzikos akademijoje Londone. Jau penktą sezoną ji dirba Štutgarto operos teatre Vokietijoje, kur per metus ją galima išgirsti dainuojančią net 35 spektakliuose. Lauryna jau yra sukūrusi vaidmenų Švedijos karališkojoje operoje bei Strasbūro operos teatre. Lietuvos nacionaliniame operos teatro scenoje ji debiutavo dar būdama LMTA studente. Solistė taip pat dalyvauja „Vilnius City Opera” pastatymuose, koncertuoja su simfoniniais ir kameriniais orkestrais įvairiuose festivaliuose.

„D. Ilarionovas – vienas žymiausių klasikinių gitaristų pasaulyje, garsėjantis ne tik išskirtiniu virtuoziškumu, bet ir ypatingu stiliaus pojūčiu ir charizma, – teigia KKO meno vadovas Mindaugas Bačkus. – Šis visame pasaulyje gerai žinomas rusų gitaristas inicijavo daugybę naujų kompozicijų gitarai, kai kurias jų atliksime naujamečiame koncerte. Jis yra tarsi šauklys, skatinantis rašyti šiam instrumentui.”

Išsamiau apie repertuarą, taikomas nuolaidas – www.koncertusale.lt

Bilietus platina BILIETAI.LT

Klaipėdos koncertų salės informacija

Parašykite komentarą