Kovas Klaipėdos koncertų salėje: tarsi aštuoni gamos garsai

Aštuonios Klaipėdos koncertų salės kovo repertuaro koncertinės programos – tarsi aštuoni gamos garsai – skirtos ir muzikos gurmanams, ir pirmiesiems mažųjų susitikimams su profesionaliąja muzika.

PROGRAMA

Kovo 5 d., ketvirtadienis, 18.30 val.
Lenkų muzikos genijai

Orkestras „Kremerata Baltica”
Meno vadovas Gidon Kremer
Solistas Lucas Debargue (fortepijonas, Prancūzija)
Programa: Krzysztof Penderecki, Milosz Magin, Mieczyslaw Weinberg.

Į Klaipėdos koncertų salę sugrįžta orkestras „Kremerata Baltica”, įkurtas ir vadovaujamas smuiko maestro Gidono Kremerio. Iš talentingiausių jaunųjų Latvijos, Lietuvos ir Estijos muzikų sudarytas ir minėtų šalių kultūros ministerijų remiamas kolektyvas yra baltiškojo regiono kultūros ambasadorius. Aukštai vertinamą orkestro meninę kokybę lemia ypač muzikalūs atlikėjai ir novatoriškas vadovo požiūris į repertuarą.

„Kremerata Baltica” šį kartą Klaipėdoje muzikuos su prancūzų pianistu Lucu Debargue. 2015 m. Tarptautinio P. Čaikovskio pianistų konkurso IV vietos laimėtojas buvo apdovanotas Maskvos muzikos kritikų prizu „už neeilinį pianistinį talentą, meninę įžvalgą ir kūrybinę laisvę, kurie paliko neišdildomą įspūdį tiek kritikams, tiek publikai”. Tai buvo proveržis jo solinėje karjeroje, po kurio L. Debargue’as sulaukė daugybės kvietimų surengti rečitalius ar koncertuoti su žymiausiais orkestrais prestižinėse pasaulio koncertų salėse.

Programoje „Lenkų muzikos genijai” skambės šios muzikalios kaimyninės šalies kompozitorių kūryba. Tarp jų bus bene žymiausio dabarties kompozitoriaus Krzysztofo Pendereckio ir vis dar neatrasto XX a. genijaus Mieczyslawo Weinbergo kūriniai. Pernai buvo minimas pastarojo autoriaus gimimo šimtmetis, todėl „Kremerata Baltica”, dažnai įtraukdama jo kompozicijas į savo programas, siekė atskleisti visą M. Weinbergo rimtųjų partitūrų galybę.

Beje, orkestro griežiama ir Mirgos Gražinytės-Tylos diriguojama M. Weinbergo II simfonija pernai buvo įrašyta kompaktinėje plokštelėje, ją išleido „Deutsche Grammophon”. Įrašas nominuotas Grammy apdovanojimui.

Bilietai – 14 Eur | Taikomos nuolaidos

Kovo 6 d., penktadienis, 18.30 val., I a. fojė
Gėlių kalbėjimas
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui
Jono Meko atminimui

Valstybinis Vilniaus kvartetas:
Dalia Kuznecovaitė (I smuikas), Artūras Šilalė (II smuikas), Girdutis Jakaitis (altas), Augustinas Vasiliauskas (violončelė)
Solistė Gunta Gelgotė (sopranas, Latvija–Lietuva)
Kristupo pučiamųjų kvintetas: Giedrius Gelgotas (fleita), Ugnius Dičiūnas (obojus), Andrius Žiūra (klarnetas), Andrius Dirmauskas (valtorna), Andrius Puplauskis (fagotas)
Koncerto vedėja – muzikologė Jūratė Katinaitė
Programa: Jeronimas Kačinskas, Julius Juzeliūnas, Osvaldas Balakauskas, Bronius Kutavičius, Mykolas Natalevičius.

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-metį paminėsime programa „Gėlių kalbėjimas”. Ji pavadinta pagal vienos drąsiausių to laikmečio asmenybių – kompozitoriaus Juliaus Juzeliūno kūrinį, sukurtą avangardinio kino kūrėjo ir poeto Jono Meko tekstais. To paties autoriaus eilės inspiravo ir kompozitorių Bronių Kutavičių sukurti vokalinį kūrinį „Ant kranto”, taip pat skambėsiantį būsimoje programoje. Kartu pagerbsime atminimą poeto ir avangardinio kino kūrėjo, prieš metus užgesusio tolimajame Niujorke.

Jeronimas Kačinskas – kitas menininkas, išeivis iš Lietuvos, atkurtos Nepriklausomybės metais kelis kartus perskridęs Atlantą ir aplankęs gimtinę. Koncerte bus atliktas J. Kačinsko Styginių kvartetas Nr. 3, dedikuotas Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijai, kurioje kompozitorius mokėsi, o vėliau dirbo.

Dar vienas koncerto autorius, praeityje susijęs su Klaipėda ir S. Šimkaus konservatorija – Osvaldas Balakauskas. Atkūrus Nepriklausomybę jis kelerius metus ėjo garbingas Lietuvos ambasadoriaus Prancūzijoje, Ispanijoje ir Portugalijoje pareigas.

Beje, Sajūdžio, nutiesusio kelią į Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą, taryboje buvo net 3 muzikai: tai kompozitoriai O. Balakauskas, J. Juzeliūnas ir muzikologas, pianistas Vytautas Landsbergis. Jie buvo aktyvūs Dainuojančios revoliucijos dalyviai, pasižymėjo tiek savo menine, tiek visuomenine ir politine veikla.

Keturi koncerto autoriai – J. Kačinskas, J. Juzeliūnas, O. Balakauskas, B. Kutavičius – apdovanoti Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija. Ja pagerbtas ir koncerte dalyvausiantis kolektyvas – Valstybinis Vilniaus kvartetas, skaičiuojantis jau 55-uosius kūrybinės veiklos metus. Scenoje taip pat matysime perspektyviausius jaunesnės kartos muzikus – solistę Guntą Gelgotę (sopranas) ir Kristupo pučiamųjų kvintetą, taip pat klausysimės Mykolo Natalevičiaus kūrinio.

Koncertą ves muzikologė, LRT radijo laidų vedėja Jūratė Katinaitė, teigianti, kad Sąjūdis ir Kovo 11-oji buvo patys nuostabiausi įvykiai jos kartai.

Bilietai – 10 Eur | Taikomos nuolaidos

Kovo 10 d., antradienis, 20.00 val., Šv. Kazimiero bažnyčia (Kretingos g. 40, Klaipėda)
LAISVĖ. #KOVO11
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui

Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Kauno vokalinis ansamblis „Acusto”
Meno vadovas Kęstutis Jakeliūnas
Solistės: Simona Liamo (sopranas), Ieva Prudnikovaitė (mecosopranas)
Programa: Algirdas Martinaitis – oratorija „Gailestingumo altorius”.

LAISVĖ – tai pati didžiausia dovana. Tik laisvoje šalyje galime laisvai jaustis, bendrauti, keliauti, pamatyti pasaulį. Tik būdami laisvi galime laisvai mąstyti ir kurti!

Visa tai prieš 30 metų mums suteikė atkurta Nepriklausoma Lietuvos valstybė. Kovo 11-oji yra viena svarbiausių naujausios mūsų šalies istorijos datų. Ją ypač suvokia tie, kurie, patyrę sovietinę okupaciją, patys buvo šių ypatingų įvykių liudininkais. Jaunimui ji taip pat yra svarbi data, suteikianti daug galimybių rinktis, ko ir kur mokytis ar dirbti, kaip save realizuoti.

Gerbdami savo tautos istorinę atmintį, stiprūs vienybe ir turtingi išmintimi šiandien visi esame Valstybės kūrimo kelyje. Šventės išvakarėse kviečiame visus susirinkti ir paklausyti nuostabios Algirdo Martinaičio oratorijos „Gailestingumo altorius”. Skambant šiai dieviškai muzikai pajuskime savo tautos stiprybę vienybėje! Tegul visus mus apima tauriausi jausmai, tegul lydi kilniausios mintys! Visa tai mums suteikia LAISVĖ!

Kovo 13 d., penktadienis, 12.00 ir 18.30 val., I a. fojė
Žaismingos muzikos orkestras seka pasaką
Koncertas visai šeimai (5-12 metų vaikams ir jų tėveliams)

Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Gintarė Radvilavičiūtė (režisierė ir dailininkė)
Programa: muzikinis šešėlių teatro spektaklis pagal lietuvių liaudies pasaką „Katinėlis ir gaidelis” ir Teisučio Makačino kūrinius.

Visi puikiai žinome lietuvių liaudies pasaką „Katinėlis ir gaidelis”. Jos istorija moko nebūti patikliems, nepasiduoti įkalbinėjimams, vertina draugystę ir skatina išradingumą. Kaip katinėliui pavyksta iš lapės namų išvaduoti gaidelį? Jis groja smuiku ir taip išvilioja lapę! Muzika padeda išgelbėti gaidelį!

Smagų muzikinio šešėlių teatro spektaklį seka Klaipėdos kamerinio orkestro atlikėjai, ne tik grieždami savo instrumentais, bet ir persikūnydami į vaidmenis ar valdydami lėles. Jas sukūrė spektaklio režisierė ir dailininkė Gintarė Radvilavičiūtė, o muziką parašė kompozitorius Teisutis Makačinas.

„Žaismingos muzikos orkestras seka pasaką” – gražus ir prasmingas renginys visai šeimai. Kviečiame!

Bilietai – 6 Eur | Taikomos nuolaidos

Kovo 18 d., trečiadienis, 18.30 val.
Improvizacija baroko tema

Vladimiras Tarasovas (mušamieji)
Viktoras Paukštelis (fortepijonas)
Programa: Johann Sebastian Bach, Jean-Philippe Rameau, Domenico Scarlatti, Georg Friedrich Händel su džiazo improvizacijomis.

Šioje programoje susitinka barokinė muzika ir šiuolaikinė improvizacija – įspūdingasis jaunosios kartos pianistas Viktoras Paukštelis ir patyręs džiazo meistras Vladimiras Tarasovas. Abu menininkai, garsėjantys ir kaip vizualiųjų menų talentai, šįkart ieškos bendro vardiklio tarp dviejų šimtmečiais nutolusių muzikos stilių. V. Paukštelis nuties barokinį garsų audinį, sudarytą iš Johanno Sebastiano Bacho, Jeano-Philippe Rameau, Domenico Scarlatti, Georgo Friedricho Händelio kūrinių, o meistriškai perkusiją valdantis V. Tarasovas apipins jį improvizaciniais elementais. Taip Koncertų salės akustiką papuoš netikėti ir kartu atpažįstami muzikiniai barokiniai gobelenai.

Ne paslaptis, kad baroko muzika kai kuriais bruožais artima šiuolaikinei improvizacijai: ji taip pat dažnai yra pagrįsta bosine linija, melodinė kūrinio linija vystoma pagražinimais, melizmomis, o jų atlikimo kokybė ir originalumas priklauso nuo atlikėjo meistrystės. Kitaip sakant, baroko epochos kompozitorius suteikdavo žymiai didesnę laisvę atlikėjui nei, pavyzdžiui, klasicizmo ar romantizmo laikais, kai šis buvo stipriau pririštas prie natų, tempinių bei dinaminių nuorodų. Tad barokas ir XXI a. improvizacinis džiazas yra panašūs savo prigimtimi ir būtent dėl to įdomūs V. Paukšteliui ir V. Tarasovui kaip muzikinio junginio elementai.
Kviečiame patirti netikėtų įspūdžių klausant barokinės fortepijono muzikos ir šiuolaikinės improvizacijos mušamaisiais!

Bilietai – 10, 14 Eur | Taikomos nuolaidos

Kovo 20 d., penktadienis,18.30 val.
Arfa ir fleita: kerintis skambesys

Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Solistė Anaïs Gaudemard (arfa, Prancūzija)
Dirigentas ir solistas Kaspar Zehnder (fleita, Šveicarija)
Programa: Franz Schreker. Wolfgang Amadeus Mozart, Claude Debussy, Arnold Schoenberg.

Klaipėdos kamerinio orkestro programoje klaipėdiečių kolektyvo scenos partneriais bus žavinga prancūzų arfininkė Anaïs Gaudemard ir pripažintas šveicarų fleitininkas bei dirigentas Kasparas Zehnderis. Šis talentingas ir įvairiapusis muzikas nuolat pasirodo svarbiausiose Europos koncertų salėse ir festivaliuose. Jis yra „Biel Solothurn” simfoninio orkestro meno vadovas (Šveicarija), „Hradci Králové” filharmonijos orkestro vyr. dirigentas (Čekija), taip pat vadovauja prestižiniam „Murten Classics” festivaliui, kuriame šią vasarą jau trečią kartą koncertuos Klaipėdos kamerinis orkestras. KKS scenoje K. Zehnderis jau ne kartą dirigavo orkestrams ar grojo fleita kaip solistas, atliko kamerinę muziką.

Arfininkė A. Gaudemard Klaipėdoje koncertuos pirmąkart. Ji laikoma viena ryškiausių dabarties arfos atlikėjų. Pasaulinį pripažinimą pelniusi solistė, laimėjusi keletą svarių konkursų ir prizų, nuolat kviečiama pasirodyti garsiausiose koncertų salėse, tarp jų – Vienos Konzerthaus, Hamburgo Elbės filharmonijoje, Kelno filharmonijoje, Londono Barbican Center, Paryžiaus filharmonijoje, Stokholmo Konserthuset, Amsterdamo Concertgebouw ir kitose.

Nuostabieji koncerto solistai su Klaipėdos kameriniu orkestru atliks Wolfgango Amadeuso Mozarto Dvigubą koncertą fleitai, arfai ir orkestrui. Išgirsime ir auksinį arfos repertuaro kūrinį – Claude Debussy „Danse sacrée et danse profane” / „Religinis ir pasaulietinis šokis”. Orkestras turės galimybę pademonstruoti savo profesinį meistriškumą atlikdamas Naujosios Vienos mokyklos įkūrėjo Arnoldo Schönbergo kompoziciją „Verklärte Nacht” / „Pragiedrėjusi naktis”. Šį programinį kūrinį įkvėpė ekspresionizmui artimo vokiečių poeto Richardo Dehmelio poemos iš rinkinio „Vyras ir moteris”, kurios pasakoja apie jų susitikimą tamsią naktį. Kadais artimi žmonės vienas nuo kito nutolo; ir štai dabar moteris pasakoja apie savo neištikimybę, o vyras ją guodžia ir, sužavėtas nakties grožio, – jai atleidžia. Niūri naktis giedrėja…

Bilietai – 10, 14 Eur | Taikomos nuolaidos

Kovo 25 d., trečiadienis, 11.00 ir 18.30 val., I a. fojė
Muzikos namučiai
Edukacinė programa 2–6 metų vaikams ir jų tėveliams

Justina Orlovskytė (vokalas, fleitos)
Ingrida Spalinskaitė-Kurienė (perkusija, kanklės)
Kotryna Šileikaitė (režisierė, aktorė, vokalas)
Rūta Lečaitė (scenografė)
Programa: Nijolės Sinkevičiūtės ir kitų kompozitorių kūriniai vaikams.

Paskutinio Vasaros koncertų ciklo metu žaliuojančios gamtos apsuptyje pirmąkart parodyta edukacinė programa „Muzikos namučiai” šįkart vyks jaukioje Koncertų salės I aukšto fojė. Čia interaktyvus spektaklis-koncertas pasakos namų erdvių muzikines istorijas. Renginio dalyviais taps visi į jį susirinkusieji: imituojami kasdieniai garsai peraugs į fleitos, kanklių ir perkusijos palydimas daineles, nesudėtingus instrumentinės muzikos kūrinius. Taip bus ugdomas vaikų gebėjimas atrasti muziką, pirmiausia gimstančią kiekvieno iš mūsų namuose ir tik vėliau persikeliančią į koncertines erdves.

Koncerto metu mažieji žiūrovai ne tik klausys, bet ir galės aktyviai įsitraukti į muzikinius ieškojimus. Jie bus tikrai smagūs, pritaikyti pagal vaikiško amžiaus suvokimo galimybes, nes juos kuria mažų mergyčių – Solveigos (3 metai ir 10 mėn.) ir Matėjos (2 metai ir 3 mėn.) mamos Justina Orlovskytė (vokalas, fleitos) ir Ingrida Spalinskaitė-Kurienė (perkusija, kanklės). Kartu su dainuojančia aktore Kotryna Šileikaite jos kvies mažuosius praverti „Muzikos namučių” duris ir susipažinti su nuotaikingais jų gyventojais.

Bilietai – 6 Eur | Taikomos nuolaidos

Kovo 27 d., penktadienis,18.30 val.
Dvigubas rečitalis

Petras Geniušas (fortepijonas)
Daniel Ciobanu (fortepijonas, Rumunija)
Programa: Ludwig van Beethoven, Philip Glass, Samuel Barber, Maurice Ravel.

„Dvigubame rečitalyje” susitiks skirtingoms šalims ir meninėms patirtims atstovaujantys prestižinių tarptautinių konkursų laureatai – lietuvių fortepijono guru Petras Geniušas ir kylanti rumunų fortepijono žvaigždė Danielis Ciobanu. Gerbiamas profesorius, kurio pedagoginę patirtį ypač vertina Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentai, visame pasaulyje vykstančių meistriškumo kursų klausytojai, ir buvęs jo studentas Škotijos karališkojoje akademijoje, kurio nepriekaištinga technika ir ryškus atlikimo stilius palaipsniui atveria žymiausių koncertinių salių duris.

Pasak „New York Classical Review” atsiliepimo, „pakaktų vien akinamos Ciobanu technikos, kad šį atlikimą būtų galima vadinti jaudinančiu, o kur dar jo galingas garso išgavimas, lyg be pastangų lakstantys pirštai ir sykiu preciziškas delikatumas, sustiprinę ir šiaip nepaprastai jautraus bei išraiškingo muzikavimo įspūdį… „

Dalintis savo sukaupta patirtimi ir interesais P. Geniušui yra taip įprasta, kaip ir nerti į kartais rizikingas naujų išraiškos formų, nekasdieniškų muzikinių ir dvasinių potyrių paieškas. Platų klasikinių, romantinių ir šiuolaikinių kūrinių repertuarą puikiai įvaldžiusio pianisto scenos partneriais būna tiek pripažinti meistrai, tiek ir talentingiausias jaunimas.

„Danielis Ciobanu yra pats žymiausias iš mano buvusių mokinių, – pasakoja P. Geniušas. – Mes kartu su juo jau grojome jo vadovaujamame festivalyje, vykstančiame jo gimtajame mieste Rumunijoje. Šioje programoje mes norėjome atlikti kažką techniškai ypač sunkaus, todėl pasirinkome Maurice’o Ravelio Siuitą Nr. 2 iš muzikos baletui „Dafnis ir Chlojė”, aranžuotą fortepijoniniam duetui. O kitą to paties autoriaus kūrinį – populiarųjį „Valsą” abu esame groję solo, o dabar atliksime kaip duetas.”

Pirmojoje koncerto dalyje išlavintu muzikiniu skoniu, interesų platumu ir jautrumu garsui pasižymintis P. Geniušas skambins Ludwigo van Beethoveno, Philipo Glasso ir Samuelio Barberio kūrinius fortepijonui solo. Gražiausių šio dvigubo koncerto įspūdžių jums tikrai nepristigs!

Bilietai – 10, 14 Eur | Taikomos nuolaidos

Išsamiau apie repertuarą, taikomas nuolaidas – www.koncertusale.lt

Parašykite komentarą