Klaipėdos koncertų salė: kovo repertuaras

Pavasariu dvelkiantis Klaipėdos koncertų salės kovo repertuaras žada susitikimus su jau žinomais ir mėgstamais atlikėjais, pripažintais kūrėjais ir naujas pažintis, viliojančias dar negirdėtomis gabių muzikų pavardėmis. Atkreipiame dėmesį, kad kovo repertuaro favoritai – koncertai visai šeimai!

Kovo 1 d., penktadienis, 18.30 val.
„Mokytojas ir mokiniai”
Kompozitoriaus Eduardo Balsio 100-mečiui
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Dirigentas Vytautas Lukočius
Solistai: fortepijoninis trio „Fort Vio”: Ingrida Rupaitė-Petrikienė (smuikas), Povilas Jacunskas (violončelė), Indrė Baikštytė (fortepijonas)
Koncertą veda muzikologas Viktoras Gerulaitis
Programa: Eduardas Balsys, Anatolijus Šenderovas, Faustas Latėnas, Vidmantas Bartulis.

„Kompozitoriui labiausiai reikalingos savybės – tai valia ir gyvenimo patirtis”, – yra sakęs žymus lietuvių kompozitorius, pedagogas Eduardas Balsys. Jo žingsnių aidą mena ir Klaipėdos grindinio akmenys: čia Balsių šeima gyveno beveik 10 metų, čia jaunuolis Eduardas lankė Vytauto Didžiojo gimnaziją, čia susidomėjo muzika ir pradėjo mokytis groti net keliais instrumentais. Vėliau, jau tapęs pripažintu kūrėju, dalį savo darbų paskyrė jūrai – nuolatiniam gyvenimo ir kūrybos palydovui. Pripažinimą ir pagarbą E. Balsys pelnė talentu ir darbu. Rūpestingas pedagogas, vadovaudamas Lietuvos konservatorijos (dabar LMTA) Kompozicijos katedrai, išaugino keletą kompozitorių kartų. Kompozitoriaus kūryba – tai brandžiausias trijų dešimtmečių lietuvių muzikos derlius, šiandien tapęs klasika.

2019 metais minime E. Balsio 100-metį. Šiai sukakčiai bus dedikuotos kelios KKS koncertinės programos. Pirmoji iš jų – Klaipėdos kamerinio orkestro programa „Mokytojas ir mokiniai”. Joje skambės paties E. Balsio ir jo mokinių Anatolijaus Šenderovo, Fausto Latėno, Vidmanto Bartulio kūryba. Kartu su Mindaugo Bačkaus vadovaujamu KKO ją atliks fortepijoninis trio „Fort Vio” ir E. Balsio vaikaitė Indrė Baikštytė (fortepijonas).

Bilietai – 10 Eur | Taikomos nuolaidos

Kovo 6 d., trečiadienis, 12.00 ir 18.30 val.
Koncertas visai šeimai
„Žaismingos muzikos orkestras švenčia 10-ąjį gimtadienį!”
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Dirigentas Mindaugas Piečaitis
Dalyvauja: buvę projekto dalyviai Dominyka Šeibokaitė (fleita), Kornelija Kupšytė (violončelė), Domas Zaborskis (klarnetas) ir jaunieji atlikėjai iš Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijos, J. Kačinsko ir J. Karoso muzikos mokyklų
Koncertą veda aktorius Simonas Lunevičius
Programa: Antonio Vivaldi, Ástor Piazzolla, Keith Terry, Giora Feidman, Daniel Goldblum, Albert Lavignac, Jurgita Mieželytė, Mindaugas Piečaitis, Leonas Povilaitis.

Populiariausias Koncertų salės renginys visai šeimai „Žaismingos muzikos orkestras” švenčia 10-ąjį gimtadienį! Šventiniame koncerte kovo 6 dieną scenoje matysime tuos, kurie dalyvavo ankstesnėse projekto serijose, ir tuos, kurie pasirodys pirmąkart. Džiugu, kad dauguma buvusių dalyvių toliau eina profesionaliu muzikos keliu, o jų pėdomis seka dabartinis jaunimas iš įvairių Klaipėdos muzikinio ugdymo įstaigų. Klausysimės jų, muzikuojančių su Klaipėdos kameriniu orkestru. Jubiliejinei programai diriguos visiems puikiai pažįstamas dirigentas Mindaugas Piečaitis, kurio batutos mostus sekė ir pirmojo „Žaismingos muzikos orkestro”, įvykusio 2009 metų vasario 28 dieną, dalyviai.

Per 10 metų buvo parengtos net 22 skirtingos žaismingos programos, kuriose su orkestru pasirodė talentingiausi miesto, Respublikos ir net užsienio jaunieji atlikėjai. Publika pamėgo ir gausiai lankė ne tik teatralizuotus koncertus, bet muzikinius spektaklius, taip pat pristatomus su „Žaismingos muzikos orkestro” emblema.

Jubiliejui skirtoje programoje skambės ir turbūt pats įspūdingiausias projekto dėka atsiradęs kūrinys – Catcerto. Šioje M. Piečaičio kompozicijoje Klaipėdos kamerinis orkestras akompanuos „pianistei” katei Norai. Antrojoje „Žaismingos muzikos orkestro” programoje 2009 m. birželio 5 dieną įvykusi šio kūrinio premjera sulaukė tarptautinės žiniasklaidos dėmesio ir jau daugiau kaip 6 milijonų peržiūrų platformoje YouTube. Netrukus Catcerto buvo įtrauktas į Gineso rekordų knygą kaip pirmasis pasaulyje koncertas katei ir kameriniam orkestrui. Jūs galite jo paklausyti čia:

Bet įspūdingiausia būtų Catcerto išgirsti gyvai, atvykus kartu paminėti „Žaismingos muzikos orkestro” 10-ąjį gimtadienį!

Bilietai – 6 Eur | Taikomos nuolaidos

Kovo 7 d., ketvirtadienis, 18.30 val., I a. fojė
„Pasaulio dainų naktis”
Jomantė Šležaitė (sopranas), Mindaugas Jankauskas (tenoras), Rūta Blaškytė (fortepijonas)
Programa: Luigi Arditi, Augustin Lara, Ottorino Respighi, Richard Wagner, Robert Schumann, Franz Salmhofer, Arnold Schönberg, Andrea Bixio, Ruggero Leoncavallo, Ernesto De Curtis, Stanislao Gastaldon, Paolo Tosti, Guido Viezzoli, Mikas Petrauskas, Vytautas Klova, Feliksas Bajoras.

Po įtemptos dienos, kai norisi atsipalaiduoti, geriausiai padeda muzika, o ypač – vokalinė muzika, dainos. Ramios arba energingos, jos priverčia nors trumpam pamiršti viską aplinkui. Manoma, kad vokalinė muzika yra viena seniausių muzikos formų, nes, atliekama žmogaus balsu, ji eina iš širdies į širdį. Ji glaudžiausiai susijusi su kasdienine kalba ir turbūt yra arčiausiai mūsų esanti meno rūšis. Akademinės muzikos lobyne randame tūkstančius gražiausių dainų, jų ciklų, kuriuos sukūrė įvairių tautų kompozitoriai. Šio kelis šimtmečius kurto dvasinio turto dalis gyvena daugelio solistų repertuare.

„Pasaulio dainų naktis” pradeda įvairių pasaulio šalių kompozitorių vokalinei muzikai skirtą koncertų ciklą. Pirmojoje jo programoje išgirsime italų, vokiečių, austrų ir, žinoma, lietuvių kūrėjų solines dainas, jų ciklus bei duetus. Gėrėsimės puikiais solistų Jomantės Šležaitės ir Mindaugo Jankausko balsais, žavėsimės jų muzikalumu ir artistiškumu. Šie talentingi menininkai kuria vaidmenis Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro scenoje ir yra tikri vokalinės muzikos entuziastai. Koncerte Jomantė ir Mindaugas supažindins su itališkų ir vokiškų dainų stilistinėmis atlikimo ypatybėmis, pravers lietuviškosios vokalinės kūrybos aukso fondo skrynią. Dainininkams talkins pianistė Rūta Blaškytė.

Bilietai – 10 Eur | Taikomos nuolaidos

Kovo 12 d., antradienis, 18.30 val., I a. fojė
„Pavasariniai skambesiai”
Onutė Gražinytė (fortepijonas, Lietuva–Vokietija)
Programa: Wolfgang Amadeus Mozart, Frédéric Chopin, Ludwig van Beethoven, Piotr Čaikovskij.

Jaunosios kartos pianistei Onutei Gražinytei veriasi pasaulio scenos, tačiau ji visada labai noriai grįžta į gimtinę koncertuoti, susitikti su artimaisiais. „Išvažiavusi studijuoti į Vokietiją pajutau, kaip pasiilgstu namų ir kokią visgi įtaką Tėvynė turi man, jaunam, besiformuojančiam ir ieškančiam žmogui. Į Lietuvą grįžti yra svarbu, noriu parvežti tai, kas geriausia ir gražiausia, su tautiečiais pasidalinti įtaigia ir emocionaliai jaudinančia muzika. Tai tampa savotišku būdu atsidėkoti už tai, ką čia gaunu, kuo čia esu nuolat apdovanojama”, – pasakoja pianistė.

„Šį kartą mano programa „Pavasariniai skambesiai” turi aiškią 2 dalių formą. Pirmojoje dalyje skambės Frédéricas Chopinas ir Wolfgangas Amadeusas Mozartas. Genijus Mozartas savo palikimu darė didelę įtaką Chopinui ir jo kūrybai. Europoje opera bei šio žanro kūrinių daug rašęs Mozartas buvo populiarūs. Lenkų kompozitorius operos rašyti nenorėjo, bet, įkvėptas austrų genijaus, bandė rasti būdų priversti fortepijoną dainuoti. Tai suformavo savitą ir lengvai atpažįstamą Chopino stilių.

Antrojoje dalyje bendraus Ludwigas van Beethovenas ir Piotras Čaikovskis. Beethovenas Čaikovskiui vėlgi buvo įkvėpimo šaltinis. Pastarasis gerbė jo temų paprastumą, bet apibūdino kompozitorių kaip gigantą. Tačiau Čaikovskis dienoraščiuose neretai rašė, kad būtent klausantis šio giganto muzikos jį apimdavo didelis liūdesys, nes jautė, kad tokio tobulumo ir tokios meistrystės jis niekada nepasieks.

Bilietai – 10 Eur | Taikomos nuolaidos

Kovo 14 d., ketvirtadienis, 18.30 val., I a. fojė
Koncertas visai šeimai
„Menų pakylėti”
Valstybinis Vilniaus kvartetas: Dalia Kuznecovaitė (I smuikas), Artūras Šilalė (II smuikas),
Girdutis Jakaitis (altas), Augustinas Vasiliauskas (violončelė)
Jūratė Stauskaitė (dailininkė)
Solistai: M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams” globojami jaunieji atlikėjai:
Agnė Gečaitė (smuikas), Liepa Jurgutavičiūtė (smuikas), Mantas Leonardo Lizzi (akordeonas), Rokas Makštutis (klarnetas), Simonas Poška (fortepijonas), Jonas Vozbutas (akordeonas), Ugnė Liepa Žuklytė (smuikas)
Dalyvauja dailininkė Jūratė Stauskaitė
Koncertą veda muzikologė Lina Navickaitė-Martinelli
Programa: Pablo de Sarasate, Henryk Wieniawski, Manuel de Falla, Johann Nepomuk Hummel, Gorka Hermosa, Astor Piazzolla, Piotr Čaikovskij.

Šiame koncerte visai šeimai scenoje išvysime dviejų mūzų (muzikos ir dailės) globojamus talentus. Su vienu žymiausių Lietuvos kolektyvų, Lietuvos nacionalinės ir Baltijos asamblėjos premijų laureatu Vilniaus styginių kvartetu muzikuos jau daug vilčių pateisinę jaunieji atlikėjai, įvairių respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatai. Visus koncerto „Menų pakylėti” solistus globoja Mstislavo Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondas „Pagalba Lietuvos vaikams”.

Renginio metu ne tik skambės muzika, bet ir vyks gyvas dailininkės Jūratės Stauskaitės kūrybos seansas. Ji yra Vilniaus vaikų ir jaunimo dailės mokyklos įkūrėja ir vadovė, aktyvi parodų Lietuvoje ir užsienyje dalyvė.

Mieli jaunieji klausytojai, mielos šeimos! Kovo 14-ąją dieną apsilankę Koncertų salėje Jūs galėsite ne tik išgirsti, bet ir išvysti kūrybiškas ir kokybiškas menų sintezės apraiškas. O grįžus namo, gal ir jus pačius aplankys muzikos ar dailės mūzos?

Bilietai – 6 Eur | Taikomos nuolaidos

Kovo 19 d., antradienis, 18.30 val.. I a. fojė
„Mettis ir kompanija”
Styginių kvartetas „Mettis”:
Kostas Tumosa (smuikas), Bernardas Petrauskas (smuikas), Karolis Rudokas (altas), Rokas Vaitkevičius (violončelė)
Programa: Joseph Haydn, Ludwig van Beethoven, Philipp Glass.

Styginių kvartetas „Mettis”* po neseniai vykusių gastrolių Izraelyje, Panamoje, JAV ir Kanadoje pagaliau vėl atvyksta į Klaipėdą! Per pastaruosius porą metų kolektyvas ne tik daug koncertavo, bet ir papildė savo kūrybinę biografiją naujais laimėjimais: pelnė VIII Bordo (Prancūzija) tarptautinio styginių kvartetų konkurso II premiją ir buvo apdovanotas specialiu prizu bei tapo IX tarptautinio V. E. Rimbott konkurso Fiesole (Italija) nugalėtoju. Nuolat keliaujančiame bendraminčių ansamblyje griežia Kostas Tumosa, Bernardas Petrauskas (smuikai), Karolis Rudokas (altas) ir Rokas Vaitkevičius (violončelė).

Programoje „Mettis ir kompanija” skambės Philippo Glasso, Josepho Haydno ir Ludwigo van Beethoveno kvartetai. Su Lietuva susijusio kultinio Amerikos minimalisto kūrybos hipnotiškumas, kvarteto „tėvo” muzikinis žaismingumas ir apkurtusio genijaus filosofiniai apmąstymai susipins viename labai įvairiapusiškame muzikiniame išgyvenime.

* Metis – tai senovės graikų mitologinė figūra, titanų kartos okeanidė, viena iš Dzeuso dukrų, simbolizavusi išmintį. Bendrinėje kalboje šis žodis apibūdina kokybę, paremtą sumanumu, išradingumu ir įgūdžiais.

Bilietai – 10 Eur | Taikomos nuolaidos

Kovo 21 d., ketvirtadienis, 18.30 val. I a. fojė
„Vario tiltai II”
Klaipėdos brass kvintetas: Sigitas Petrulis (meno vadovas, trimitas), Alius Maknavičius (trimitas), Mindaugas Paškauskas (valtorna), Steponas Sugintas (trombonas), Vidmantas Liasis (tuba)
Liepojos valtornų kvartetas: Ingus Novicans (meno vadovas), Aivars Vadonis, Marcis Auzinš, Edgars Kalninš (valtornos, Latvija)
Programa: Wolfgang Amadeus Mozart, Georges Bizet, Johannes Brahms, Piotras Čaikovskis, Rimantas Giedraitis, Janis Medinš.

Pernai Klaipėdos brass kvinteto meno vadovo Sigito Petrulio iniciatyva pradėtą koncertų seriją „Vario tiltai” šiemet tęsia bendras projektas su kolegomis iš Latvijos – Liepojos valtornų kvartetu.

Pasak S. Petrulio, „Latvijos valtornų mokykla laikoma viena tobuliausių ir vertinama visoje Europoje. Vienas jos kūrėjų yra Arvīds Klišāns – talentingas atlikėjas ir ilgametis Latvijos muzikos akademijos pedagogas. Jo mokiniai groja daugelyje ne tik Latvijos, bet visos Europos orkestrų (tarp jų ir Klaipėdos muzikinio teatro simfoniniame orkestre). Liepojos valtornų kvartete taip pat muzikuoja jo ugdytiniai, visi jie dirba Liepojos simfoniniame orkestre”.

Koncerte skambės kūriniai varinių pučiamųjų kvintetui, valtornų kvartetui, taip pat ir kompozicija jungtiniam klaipėdiečių ir liepojiečių ansambliui. „Vario tiltai II: Klaipėda – Liepoja” muzikos garsais simboliškai sujungs du artimiausių kaimyninių šalių pajūrio uostus, kuriuos skiria tik 98 kilometrai.

Bilietai – 10 Eur | Taikomos nuolaidos

Kovo 22 d., penktadienis, 18.30 val.
Teatralizuotas koncertas visai šeimai
„Muzikinis blyksnis: kompozitorės Zitos Bružaitės dainos mažiems ir visiems”
Aktoriai: Aistė Lasytė, Dominykas Vaitiekūnas
Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės” chorai:
Trečios klasės choras (vadovė Diana Mickevičiūtė)
Jaunučių choras (vadovė Edita Jaraminienė)
Jaunių choras (vadovė Audronė Steponavičiūtė-Zupkauskienė)
Šv. Kristoforo kamerinio orkestro styginių kvintetas
Meno vadovas ir dirigentas Modestas Barkauskas
Povilas Jaraminas (fortepijonas), Jūratė Staškienė (fleita)
Koncerto režisierė Eglė Storpirštienė
Dailininkai: Jolita Česonytė, Raimondas Gnižinskas
Šviesų dailininkas Tadas Juozapaitis.

Kompozitorės Zitos Bružaitės kūrybos kraitelėje gausu muzikos, kuri skirta vaikams. Nuo dainelės iki chorinių dainų ar operėlių „Grybų karas ir taika”, „Voro vestuvės”, su kurių muzika užaugo jau kelios atlikėjų ir klausytojų kartos. Teatralizuotame koncerte visai šeimai skambės gražiausios Kaune gyvenančios autorės dainos, kurias interpretuos žinomi ir puikiai dainuojantys aktoriai Aistė Lasytė, Dominykas Vaitiekūnas ir net trys Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės” chorai, pasitelkę šiam koncertui ir pritariančio instrumentinio ansamblio spalvas. Gausiam atlikėjų būriui diriguos Šv. Kristoforo kamerinio orkestro meno vadovas Modestas Barkauskas, turintis nemažą darbo su jaunimu patirtį.

Koncerte „Muzikinis blyksnis” šalia ryškių programinių vaikiškų dainelių girdėsime ir melodingas, filosofinių poteksčių dainas jaunimo chorui. Suskambės ne tik vaikams, bet ir suaugusiems žinomos dainos, kaip antai: „Baigsis pilkas lapkritys”, „Pūga”, „Piešinys juodu pieštuku”, „Irias varna lytele”, „Bus ruduo”, „Apie akmenį”, „Elegija” ir kitos. Jose išgirsite daug žiemos garsų, žaismingos ir elegiškos nuotaikos, aprengtos lengvai teatralizuotu rūbu. „Nėra mano muzikos daug teatruose, tačiau esama teatro muzikoje…” – teigia kompozitorė Z. Bružaitė. Todėl ši programa yra muzikinis blyksnis, jungiantis mažą ir ūgtelėjusį, solidų, rimtą ir padykusį klausytoją, dainuojantį ir klausantį… Kviečiame visas šeimas jos paklausyti!

Bilietai – 8 Eur | Taikomos nuolaidos

Kovo 26 d., antradienis, 18.30 val., I a. fojė
„Vakaro harmonijos”
Jonas Šopa (fortepijonas)
Programa: Vytautas Bacevičius, Frédéric Chopin, Muzio Clementi, Claude Debussy, Ferenc Liszt, Sergej Rachmaninov, Robert Schumann.

Vakaras – paros laikotarpis tarp popietės ir vidurnakčio, kai nurimsta vėjas, oras tampa gaivus, saulė leidžiasi ir nudažo dangų auksiniais atspalviais. Paros metas, kai, anot poeto Justino Marcinkevičiaus, širdy „ir toksai net neišreiškiamas pilnumas, / ir lengvumas, mėlynas kaip dūmas, / ir toli, labai toli girdėtis”.

Septynių kompozitorių opusais jaunasis atlikėjas, 2018 metų vasarą uostamiestyje vykusios pianistų profesiniam tobulėjimui skirtos akademijos „Klaipėda Piano Masters” laureatas Jonas Šopa kurs stebuklingą pavasario vakaro atmosferą, kupiną įvairiausių emocijų ir nuotaikų. Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijos absolvento, o šiuo metu Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studento interpretacijoje nuskambės Vytauto Bacevičiaus, Frédérico Chopino, Muzio Clementi, Claude’o Debussy, Ferenco Liszto, Sergejaus Rachmaninovo, Roberto Schumanno kūriniai.

Bilietai – 10 Eur | Taikomos nuolaidos

Kovo 28 d., ketvirtadienis, 18.30 val.
„Klavesino fiesta”
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Solistai: Goska Isphording (klavesinas, Lenkija), Reinut Tepp (klavesinas, Estija), Vaiva Eidukaitytė-Storastienė (klavesinas), Vilimas Norkūnas (klavesinas)
Dalyvauja: Vytautas Sriubikis (fleita), Ingrida Rupaitė-Petrikienė, Rūta Lipinaitytė (smuikai)
Programa: Johann Sebastian Bach, Joseph Haydn, Henryk Mikołaj Górecki, Alfred Schnitthe, Justė Janulytė.

Tai jau septintoji fiesta, kurių tradiciją 2016 metų sausį pradėjo Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovas Mindaugas Bačkus. „Klavesino fiesta” pagerbs Renesanso ir baroko epochose klestėjusį klavišinį muzikos instrumentą, kuriuo Lietuvoje grojama nuo XVI amžiaus. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų ir didikų rūmų orkestruose dirbo klavesino atlikėjai iš užsienio. Manoma, kad vienas pirmųjų klavesinus laisvalaikiu gamino poetas ir kunigas Kristijonas Donelaitis. Šio instrumento garsas kyla, kai paspaudus klavišą metalinę stygą užgauna prie svirtelės pritaisyta paukščio plunksna, odinis arba metalinis kabliukas, panašus į plektrą. Garso skambesys skaidrus, aštrokas, jo stiprumas beveik nepriklauso nuo klavišo paspaudimo jėgos.

Klavesinas tradiciškai įeina į senosios muzikos ansamblio ar barokinio orkestro sudėtį, jam sukurta daug kūrinių, pradedant soliniais ir baigiant koncertais su nedidelės sudėties orkestrais. Vienas pirmųjų tokių koncertų autorių buvo Johannas Sebastianas Bachas. XX amžiuje įvykęs klavesinio muzikos atgimimas inspiravo naujų kūrinių atsiradimą.

„Klavesino fiesta” Klaipėdon sukvies garsius šalies ir užsienio klavesinininkus. Tai Goska Isphording (Lenkija), Reinut Tepp (Estija), Vaiva Eidukaitytė-Storastienė ir Vilimas Norkūnas. Jie su Klaipėdos kameriniu orkestru atliks Josepho Haydno, Henryko Mikołajaus Góreckio, Alfredo Schnittke’s ir Justės Janulytės kūrinius. Koncerto metu scenoje puikuosis net 4 gražuoliai instrumentai, kuriais bus skambinamas J. S. Bacho Koncertas keturiems klavesinams. Tai bus tikrai gražu ir įspūdinga!

Bilietai – 10, 14 Eur | Taikomos nuolaidos

Išsamiau apie repertuarą, taikomas nuolaidas – www.koncertusale.lt

Parašykite komentarą