Klaipėdos kariliono festivalis: kilkime ir kelkime!

2017 metų birželio 24 dieną Klaipėdoje jau ketvirtą kartą vyks skambi muzikos šventė – Klaipėdos kariliono festivalis. Ilgiausią metų dieną aukštai ir plačiai skambantys varpų garsai kurs unikalų uostamiesčio garsinį peizažą, suteikdami jam žavesio ir išskirtinumo. Kariliono muzika pakylėja žmones, nes iš aukštybių sklindantis jų garsas skatina pakelti akis ir pažvelgti į dangų. Taip mūsų mintys atitrūksta nuo žemės, nuo kasdienybės ir kyla dangiškojo grožio link. Kartu su varpų muzika kilkime ir kelkime!

varpai_V_Petriko_foto1

Vytauto Petriko nuotr.

Klaipėdos karilionas šiandien yra vienas iš trijų Lietuvoje esančių tokio pobūdžio muzikos instrumentų, tapęs miesto savitumo simboliu. Klaipėdos centrinio pašto bokšte jis buvo sumontuotas 1987 metais ir tarnavo iki 2006 metų, kai buvo pakeistas nauju. „Royal Eijsbauts” varpų liejykloje Olandijoje pagamintą dabartinį instrumentą sudaro 48 varpai, kurių diapazonas – keturios oktavos. Bendras varpų svoris – 5 tonos, o su visomis konstrukcijomis jis siekia 10 tonų. Didžiausio ir sunkiausio varpo masė – 900 kilogramų.

Klaipėdos kariliono festivalis – tai keturi koncertai per vieną ilgiausią metų dieną. Tada virš miesto sklinda ypatingas varpų gausmas. Jis girdimas visame senamiestyje, tačiau geriausia šios muzikos klausytis Laikrodžių muziejaus kiemelyje. Koncertai transliuojami dideliame ekrane, tad visi klausytojai gali ne tik girdėti, bet ir stebėti varpinėje grojančius atlikėjus.

Festivalio programa

Olesia_Rostovskaja_foto_V_Petrikas

Olesia Rostovskaja. Vytauto Petriko nuotr.

12 val. „Vidudienio varpai”

Olesia Rostovskaja (karilionas, Rusija)
Klaipėdos brass kvintetas:
Sigitas Petrulis (meno vadovas, trimitas), Alius Maknavičius (trimitas), Monika Miliauskienė (valtorna), Steponas Sugintas (trombonas), Vidmantas Liasis (tūba).
Dalyvauja Edmundas Federavičius (mušamieji)
Programa: Vidmantas Bartulis, Nijolė Sinkevičiūtė, Olesia Rostovskaja ir kt.

Birželio 24 dieną 12 valandą festivalio pradžią paskelbs „Vidudienio varpai”. Pirmoji juos prakalbins karilionininkė ir kompozitorė Olesia Rostovskaja (Rusija), puikiai pasirodžiusi Klaipėdos kariliono festivalyje 2015 metais. Varpų skambesiui darniai atlieps Sigito Petrulio vadovaujamas Klaipėdos brass kvintetas. Kariliono ir varinių pučiamųjų instrumentų dialogu bus pagrįsta visa koncerto programa, kurioje bus atliktos Nijolės Sinkevičiūtės, Vidmanto Bartulio ir pačios O. Rostovskajos naujų kūrinių premjeros.

Garsios Maskvos P. Čaikovskio konservatorijos (kurią baigė kaip kompozitorė ir vargonininkė) absolventė O. Rostovskaja groti karilionu mokėsi Sankt Peterburgo universitete bei Karališkojoje kariliono mokykloje Mechelene (Belgija). Tituluota atlikėja dažnai dalyvauja įvairiuose tarptautiniuose festivaliuose, prisistatydama kaip karilionininkė ir kompozitorė. Savo pasirodymų metu ji siekia sukurti ypatingą atmosferą, patraukiančią klausytojo dėmesį nuo pirmo iki paskutinio garso.

Bilietai – 3 €. Taikomos nuolaidos

Eyndhoven_Rudi_Klumpkens_foto

Carl Van Eyndhoven. Rudi Klumpkens nuotr.

15 val. „Popietės varpai”

Carl Van Eyndhoven (karilionas, Belgija)
Programa: Adolphe Ch. Adam, Fernando Sor, Béla Bartók, Enrique Granados, XVII a. kariliono muzika, improvizacijos džiazo temomis.

15 valandos koncerte „Popietės varpai” kariliono rečitalį atliks Carlas Van Eyndhovenas (Belgija). Jis yra baigęs Nyderlandų kariliono mokyklą. Atlikėjo dėmesio centre – senoji kariliono muzika ir jos atlikimo praktikos istorija, siekianti net XVII amžių. C. Van Eyndhovenas taip pat garsėja karilionu atliekamomis džiazo improvizacijomis, kurias grojo Japonijoje, Danijoje, Airijoje, Ispanijoje, Lenkijoje, Vokietijoje ir kt. Jis nuolat koncertuoja Molo (Belgija) ir Tilburgo (Nyderlandai) karilionais. Žinia, abi minėtos šalys garsėja ne tik sena ir aukšta kariliono kultūra, bet ir gausiausiu jų skaičiumi pasaulyje.

C. Van Eyndhoveno programoje skambės XVII a. kariliono muzika, XIX–XX a. autorių kūrinių aranžuotės, improvizacijos džiazo temomis.

Bilietai – 3 €. Taikomos nuolaidos

Kestutis_Kacinskas_foto_V_Petrikas

Kęstutis Kačinskas. Vytauto Petriko nuotr.

18 val. „Vakaro varpai”

Kęstutis Kačinskas (karilionas)
Klaipėdos choras „Aukuras”
Meno vadovas ir dirigentas Alfonsas Vildžiūnas
Dalyvauja: Anatolijus Tumanovas (birbynė), Edmundas Federavičius (mušamieji).
Programa: Heinrich Schütz, Lodovico Grossi da Viadana, Alessandro Marcello, Waldemar Ahlen, Burhard Mohr, Van den Bruin, Juozas Naujalis, Nijolė Sinkevičiūtė, Donatas Zakaras.

18 valandą pasigirs „Vakaro varpai”, kuriuos kalbins karilionininkas Kęstutis Kačinskas. Šiame koncerte dalyvaus ir Klaipėdos choras „Aukuras”, vadovaujamas ir diriguojamas Alfonso Vildžiūno. K. Kačinską pažįstame ne tik kaip ilgametį Klaipėdos kariliono atlikėją, kuris kasmet sugroja apie 50 koncertų šiuo instrumentu. K. Kačinskas taip pat rašo ir aranžuoja kūrinius karilionui bei dainuoja chore „Aukuras”.

Koncerto programoje skambės užsienio ir lietuvių autorių kūriniai karilionui ir chorui, tarp jų bus nauja Donato Zakaro kompozicija.

Bilietai – 3 €. Taikomos nuolaidos

Stanislovas_Zilevicius_V_Petriko_foto

Stanislovas Žilevičius. Vytauto Petriko nuotr.

21 val. „Nakties varpai”

Stanislovas Žilevičius (karilionas), Saulius Petreikis (fleita, trimitas, lietuvių ir pasaulio pučiamieji instrumentai), Donatas Petreikis (sopraninis saksofonas), Vytautas Mikeliūnas (I smuikas), Juozas Staniulis (II smuikas), Ugnė Petrauskaitė (altas), Mindaugas Bačkus (violončelė), Juozas Martinkėnas (gitara), Andrius Daugirdas (bosinė gitara), Andrius Kairys (perkusija), Mindaugas Balčiūnas (klavišiniai).
Programa: pasaulio muzikos projektas, pagrįstas lietuvių ir kitų tautų etnine muzika.

21 valandą „Nakties varpai” vainikuos festivalio programą. Tai bus pasaulio muzikos projektas, kūrybinei idėjai įgyvendinti subursiantis skirtingų muzikos stilių atlikėjus. Jų pristatymą pradėsime nuo klaipėdiečio karilionininko Stanislovo Žilevičiaus. Jis ištikimai tarnauja karilionui, skleidžia jo muziką jau beveik 30 metų. Multiinstrumentininkas Saulius Petreikis gros fleita, trimitu, lietuvių ir pasaulio pučiamaisiais instrumentais. Šis savitas ir kūrybingas atlikėjas, inovatyvios ir kartu autentiškos lietuviškos muzikos kūrėjas daug gilinasi į pasaulio tautų muziką. Saulius yra ir šio projekto aranžuočių autorius.

Koncerte dalyvaus tiek klasikinės sudėties styginių kvartetas (visi jo nariai neabejingi improvizacijoms ir džiazui): Vytautas Mikeliūnas (I smuikas), Juozas Staniulis (II smuikas), Ugnė Petrauskaitė (altas), Mindaugas Bačkus (violončelė), tiek šiuolaikinės muzikos projektuose sutinkama grupė, susidedanti iš gitarų, saksofono, perkusijos ir klavišinių instrumentų.

„Nakties varpai” užlies Laikrodžių kiemelio erdvę pažįstamais ir egzotiškais skambesiais, spontaniškomis improvizacijomis ir suteiks klausytojams malonių netikėtumų.

Bilietai – 3 €. Taikomos nuolaidos

Bilietus platina Bilietai.LT, festivalio dieną, 30 min. iki kiekvieno koncerto, bilietai parduodami renginio vietoje (Laikrodžių muziejaus kiemelyje, Liepų g. 12, Klaipėda).

Klaipedos_karilionasEkskursijos į Klaipėdos kariliono bokštą:

Birželio 20, 21, 22 d. – 18 ir 19 val.
Dalyvauja karilionininkai Kęstutis Kačinskas, Stanislovas Žilevičius

Bilieto kaina 1,50 Eur. Bilietus galima įsigyti Klaipėdos koncertų salės kasoje. Dalyvių skaičius grupėje ribotas – 20 asmenų. Tel. 8 46 410 566.

Birželio 19–23 dienomis Atgimimo aikštėje (Herkaus Manto ir Danės gatvių sankirta) ekspozicija „Klaipėdos karilionas”.

Išsamiau apie festivalį – www.koncertusale.lt

Parašykite komentarą