Trumpasis tapybos kursas. Ekspresyvioji-ekspresionistinė-postekspresionistinė-neoekspresionistinė tapyba

Paprastai žmonės (net ir patys tapytojai) nedaro esminės perskyros tarp šių tapybos rūšių. Vadindamas save „ekspresionistu”, tapytojas gali būti tiesiog „ekspresyviu”, o postekspresionistas – neoekspresionistu.

Kokie yra skirtumai?

Ekspresyvioji tapyba – tokia tapyba, kurios išraiška paremta spalvos gryninimu, koloristinių santykių aštrinimu ir potėpio laisvinimu.

Ekspresionistinė tapyba yra tokia pati. Tačiau skirtumas tarp ekspresyviosios ir ekspresionistinės tapybos yra toks pat, koks egzistuoja tarp trumpalaikio lietaus ir ilgai trunkančios liūties. Ekspresyvumas – tai taktika, ekspresionizmas – strategija.

Panašiai yra ir su postekspresionizmu ir neoekspresionizmu. Postekspresionistas gali, bet nenori, neoekspresionistas – nori, bet negali. Pirmasis jaučia ryšį su ekspresionizmu, tačiau nori jį bent minimaliai atitolinti, neoekspresionistas nori tą ryšį, santykį užmegzti ir aktualizuoti.

Henrikas Čerapas atstovauja ekspresionistinei tapybai. Gintaras Palemonas Janonis – postekspresionistinei. Jonas Gasiūnas – neoekspresionistinei tapybai. Viską iliustruoja potėpis. H. Čerapas potėpį tepa ir lieja, kapoja ir bado (kaip D’Artanjanas su špaga prieš kardinolo gvardietį, pastarasis – tai viskas mene, kas nesusiję su tapyba), G. P. Janonis potėpį tiesiog tepa ir dar piešia (lyg Pigmalionas, norintis atgaivinti ir išbučiuoti įsimylėtą Tapybą), o J. Gasiūnas potėpį smilko (tartum klapčiukas „kadylina” šventųjų tapybos pamaldų – Missa Defunctorum Pinxitorum – metu).

Parašykite komentarą