Knyga „Jūroje“ – jūrų pažinimo gidas mažiesiems pasaulio tyrinėtojams

Lietuvos jūrų muziejus, lyg nujausdamas, kad karantine ilgais gruodžio vakarais šeimai su vaikais reikia veiklos, išleido lenkų iliustratoriaus, dizainerio, tekstų kūrėjo Piotro Karskio (Piotr Karski) knygą „Jūroje“.

Domo Rimeikos nuotr.
Domo Rimeikos nuotr.

224 pažinimo ir kūrybos puslapiai leis išnardyti jūrų pasaulį skersai ir išilgai: pabuvoti ir Marianų lovyje, ir pasigaminti… medūzą ar net povandeninį laivą! Čiupkit knygą į rankas – ir nerkit! Joje pažinimas konstruojamas per veiklą ir kūrybą. Bet kuris suaugęs, vartantis šią knygą, pavydės savo vaikams ir anūkams, nes ją „papildant” puslapius galima ne tik spalvinti, bet ir ant jų bus tiesiog liejamas guašas, jie bus perforuojami, antspauduojami bulviniais antspaudais, su dantų šepetukais taškomi dažais.

Piotras Karskis – 33 metų talentingas menininkas, nors išleidęs dar tik dvi autorines knygas, bet jau spėjęs 2017 metais pelnyti Lenkijos gražiausios vaikų ir jaunimo knygos titulą, o šiemet nominuotas Vokietijoje iliustruotų knygų kategorijoje. Knyga „Jūroje” – antroji autorinė. Pirmoji, sulaukusi nepaprastai didelio pasisekimo ir įkvėpusi antrajai, buvo tokio pat pobūdžio, tik kitos tematikos – „Kalnuose”.

„Aš kuriu knygas, – sako P. Karskis. – Aš rašau, iliustruoju, sumodeliuoju jų dizainą. Mane tiesiog žavi galimybė imtis projektų, kurie leidžia išbandyti ką nors naujo. Aš gyvenu Varšuvoje, o  laisvą laiką praleidžiu gamtoje su kuprine ant pečių.“

Tokio pasaulio tyrinėtojo sukurta darbelių ir užduočių knyga „Jūroje“ – tai gausiai iliustruotas pasaulio jūrų pažinimo gidas. Joje skaitytojų ir vartytojų laukia daugiau nei 100 įtraukiančių užduočių, veiklų, galvosūkių.

Piotro Karskio iliustracija
Piotro Karskio iliustracija

Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė sako, kad tokios knygos muziejui jau seniai labai reikėjo: „Tai išties unikali, labai išsami ir nuosekli knyga išskirtinai jūrine tematika, – džiaugiasi muziejaus vadovė. – Ją vertinu kaip puikų edukacinį leidinį, skirtą įvairaus amžiaus vaikams ir visai šeimai. Knyga gausiai iliustruota, joje – tiek praktiniai, tiek teoriniai pavyzdžiai, kaip įprastą vaiko ugdymą paversti kupinu atradimų ir išradimų.“

Knyga „Jūroje” pasakoja, kiek dar paslapčių slepia vandenyno dugnas, tūkstančių kilometrų gylyje alsuojantis iš Žemės gelmių besiveržiančia magma. Mokslininkai teigia, kad būtent čia, vandens tamsoje, į kurią Žemė išmeta įvairiausių cheminių medžiagų, ir galėjo atsirasti gyvybė. Knygoje susitiksite ir su kempinėmis, jūrų žvaigždėmis, aktinijomis, aštuonkojais, susipažinsite su ypatinga gyvūnų grupe – koralų bendruomene, kurią sudaro ir jau mirusių koralų skeletai.

P. Karskis keliauja jūromis kartu su mažuoju skaitytoju, atskleisdamas ir jūrų gamtos ypatybes, ir supažindindamas su laivybos istorija, laivų statyba, jūreivių papročiais, pagrindiniais dėsniais, veikiančiais jūroje, ekonomine jūrų teikiama nauda, subtiliai ir neprikišamai įpindamas gamtosaugos temą. Tačiau vėžliukų išgyvenimo labirintas jo dalyvį įtraukia ir leidžia tiesiogiai išgyventi ir patirti užterštos gamtos grėsmes kiekvienai gyvybei.

Piotro Karskio iliustracija
Piotro Karskio iliustracija

Autorius fiksuoja knygoje ir keletą gamtos filosofijos momentų, kurie priverčia susimąstyti ne tik mažąjį knygos skaitytoją. Jis pasakoja apie vandens lašą, kuris jau milijonus metų cirkuliuoja uždarame rate: žmogaus išgertas vandens lašas iš jo organizmo patenka su nutekamuoju vandeniu į jūrą, iš ten išgaruoja į debesis, iš debesų vėl sugrįžta į žemę. P. Karski sako, kad tai tas pats vandens lašas, kuris prieš milijonus metų gaivino ir dinozaurus. O pasakodamas apie tai, kaip Antarktida prieš 55 milijonus metų buvo tropiniu mišku apaugęs žemynas, sako, kad ten gyveno pingvinų protėviai. Keičiantis klimatui vieni jų pasitraukė šiauriau – į Australiją, Afriką ar Pietų Amerikos pakrantes, kiti – prisitaikė. Tarp jų – ir imperatoriškasis pingvinas, didžiausias iš visų pingvinų. Dabar Antarktidą dengia vidutiniškai dviejų kilometrų ledo sluoksnis. Tačiau mokslininkai mano, kad klimatui šylant, jis ištirps ir Antarktidą vėl padengs vešli žaluma. Atrodo, lyg būtume tik didelio gamtos ciklo miniatiūriniai dalyviai…

Prasmingo ir įtraukaus pažinimo knyga „Jūroje“ – tai  ir puikios grafikos bei dizaino pavyzdys. Šiuolaikiškai minimalistinė, formuojanti gerą jaunojo skaitytojo skonį. Kartu – ir labai patogi: dėl specialaus įrišimo ją galima dėti ant stalo pilnu atvartu ir drąsiai darbuotis – su dažais, klijais ir kitomis jūrų tyrimams reikalingomis priemonėmis. Nes knygoje labai daug erdvės skirta kūrybai. Galima sakyti, kad knyga bus iki galo sukurta tik tada, kai ją perskaitysite ir užpildysite tuos plotus, kuriuos autorius paliko skaitytojui.

Knyga jau išleista vokiečių, rusų, prancūzų, ispanų, norvegų, o dabar – ir lietuvių kalbomis. Knygą iš lenkų kalbos išvertė Lina Valionienė. Leidinio leidimą lietuvių kalba parėmė ©POLAND Translation Program.

Lietuvos jūrų muziejaus informacija

Parašykite komentarą