Kino klubo ekrane – „Mončys. Žemaitis iš Paryžiaus“

Klaipėdos žiūrovų 2022 m. balandžio 20 d. laukia neeilinis kino renginys – filmo apie iškilų mūsų kraštietį Antaną Mončį premjera, kurią dovanoja  kino juostos „Mončys. Žemaitis iš Paryžiaus“ kūrėjai ir kino klubas „8.1/2“.

Filmo „Mončys. Žemaitis iš Paryžiaus“ afiša ir kūrėjai: režisierius Linas Mikuta ir operatorė Kristina Sereikaitė.
Filmo „Mončys. Žemaitis iš Paryžiaus“ afiša ir kūrėjai: režisierius Linas Mikuta ir operatorė Kristina Sereikaitė.

Režisieriaus dokumentalisto Linos Mikutos filmas skirtas įamžinti žemaičio nuo Darbėnų, tapusio vienu iškiliausių išeivijos menininkų, Antano Mončio asmenybę. Palikęs Lietuvą po sovietinės okupacijos, jis 1950 m. atkeliavo į Paryžių, kur gyveno ir kūrė iki pat mirties 1993 m. Filme atskleidžiamos tampriai persipynusios Mončio lietuviška ir prancūziška asmenybės. Jos stiprybės Antanas sėmėsi iš Mončių sodybos medžių ir ąžuolo Mančiuose, Darbėnų valsčiaus kaime. „Visa jėga šaknyse“, – sakė Antanas Mončys. Menininko kūrybos braižą formavo modernistinės Paryžiaus meno idėjos, kurios virto jo sukurtomis unikaliomis medžio skulptūromis, figūrinėmis  kompozicijomis, reljefais, antkapiais, kaukėmis,  iliustracijomis. Visose jose lengvai galima atsekti lietuviškos archaikos, žemaitiškos pagonybės ir mitų dvasią.

Filme daugybė archyvinių kino kadrų su Antano Mončio pasakojimais, bendražygių prisiminimų. Nors menininko gyvenime buvo daug skaudžių akimirkų, filme gausu šviesių epizodų, viename iš kurių menininko jaunystės draugės, dvi prancūzės seserys, papasakojo linksmą istoriją, kaip vyrus iš pabėgėlių stovyklos, kur kurį laiką praleido Mončys, atveždavo į gubernatoriaus namų vakarėlius, nes damoms trūko šokių partnerių. Jie baigėsi tuo, kad mėlynakį lietuvį įsimylėjo gubernatoriaus dukra, nors šis įvykis ir nevirto vedybomis.

Antanas Mončys. Kadras iš filmo.
Antanas Mončys. Kadras iš filmo.

Palangoje 1999 m. buvo atidarytas A. Mončio kūrybos muziejus, prie kurio atsiradimo ranką pridėjo kitas iškilus Prancūzijos  lietuvis – pasaulinio garso semiotikas Algirdas Julius Greimas. Tai jis šią idėją pamėtėjo Mončio seseriai Birutei. Muziejaus ekspozicijoje – menininko po mirties Lietuvai padovanoti darbai – per 200 skulptūrų, piešinių, grafikos darbų, koliažų, švilpių, kaukių… Muziejumi iki šiol rūpinasi ir skulptoriaus dukterėčia Loreta, ir sūnus prancūzų aktorius Žanas Kristupas Mončys.

Savo kūryboje Antanas Mončys atmetė bet kokius kompromisus ir nuosekliai ėjo savo keliu, kuris jam atnešė tarptautinį pripažinimą ir pasaulinę šlovę. „Aš pasirinkau neištaigų gyvenimą, kad galėčiau daryti, ką noriu“, – sakė menininkas.

Filmo pristatyme dalyvaus filmo režisierius, klaipėdietis Linas Mikuta ir operatorė Kristina Sereikaitė.

„Mončys. Žemaitis iš Paryžiaus“ (Lietuva. 2022 m., 79 min.) N-13

Balandžio 20 d. 18 val., „Kultūros fabrikas“ (Bangų g. 5A, Klaipėda)

Bilietai – Tiketa.lt

Klubo nariams – 50 % nuolaida.

Kino klubo „8.1/2“ informacija

Parašykite komentarą