Šviesos, garso ir vaizdo inžinierei Viktorijai Ševelkaitytei publikos reakcija – didžiausias apdovanojimas

Šįkart jaunųjų kūrėjų rubrika – netradicinė. Mūsų pašnekovė Viktorija Ševelkaitytė – garso, šviesų ir vaizdo inžinierė. Naudodama naujausias technologijas ir kūrybinius sprendimus, ji kuria unikalią patirtį. Apie įdomų ir įkvepiantį kūrėjos gyvenimą – pokalbis su jaunuoju talentu.

Viktorija_Sevelkaityte1

Asmeninio albumo nuotr.

Kaip pristatytum savo kūrėjos kelią? Kokie buvo pirmieji eksperimentai?

Nuo mažų dienų su malonumu rašiau rašinius, grojau fortepijonu ir tūba. Man atrodė, kad labai gerai sekasi (šypsosi). Tačiau mokytojai sakydavo, kad mano kūrybiškumas neatitinka standartų, yra pernelyg nežabotas. Jaučiausi nesuprasta, įspausta į švietimo sistemos rėmus.

Visišką kūrybinę laisvę pajutau mokydamasi universitete, kai profesorius rekomendavo mane perspektyviai kompanijai. Tąkart mano užduotis buvo sukurti gražų vaizdo, garso ir šviesų šou. Bijojau, nes nežinojau, kas yra „gražu” ir kas yra suprantama kaip „gerai atliktas darbas”. Manau, eksperimentas pasisekė, nes su šia kompanija dirbu iki šiol.

Kaip apibrėžtum dabartinę savo veiklą?

Kuriu garso sistemas, šviesų ir vaizdo pasirodymus plačiajai visuomenei ir privatiems asmenims. Kliento pateiktas idėjas koreguoju, adaptuoju ir įgyvendinu su visa savo komanda. Mano darbas – išmanyti visas turimos aparatūros pritaikymo galimybes, todėl nuolat mokausi ir skiriu laiko gilinimuisi.

Kuo tave sužavėjo ir įtraukė garso, šviesų ir vaizdo inžinerija?

Pirmą kartą, padrąsinta mamos, dalyvavau festivalyje, kur iki širdies gilumos buvau sukrėsta didžiulio minios pasitenkinimo mano sukurtu šviesų šou ir vizualinėmis manipuliacijomis. Teigiamas poveikis publikai – svarbiausias mano darbo tikslas.

Kaip apibūdintum šią profesiją žmogui, apie ją girdinčiam pirmą kartą?

Mano profesija – garso, vaizdų ir šviesų inžinerija. Garso inžinerija – garso sistemų kūrimas, erdvių, patalpų akustikos tyrinėjimas ir korekcija, atlikėjų ir muzikos instrumentų įgarsinimas koncertuose, pasirodymuose, šou. Vaizdo inžinerija – manipuliacija vaizdais, šešėliais, medžiagomis, projekcijomis, įvairiais videoaparatūros konstravimo būdais. Šviesų inžinerija – kūrybiškas renginių, koncertų salių, scenų, viešųjų erdvių apšvietimas, skirtingų spalvų, judančių efektų pritaikymas. Kuriu vizualinį kūrinį, papildantį ir sustiprinantį muzikos ir garso efektą – tam tikra prasme tai manipuliacija žmogaus jausmais ir emocijomis pačia geriausia prasme.

Viktorija_Sevelkaityte_projektas

Viktorijos ir jos komandos kurtas projektas. Asmeninio archyvo nuotr.

Dirbi ne su Lietuvos, bet su užsienio projektais? Kokias galimybes jie atveria?

Šiuo metu dirbu su užsienio projektais. Ten yra paklausa. Užsakovų radimą Lietuvoje laikyčiau asmeniniu pasiekimu, nes labai norėčiau dirbti ir su Lietuvos projektais. O atvertos galimybės – tai ir kontaktų užmezgimas, ir naujos idėjos, nes matau tai, ką daro kiti. Ši profesija yra labai inovatyvi, nes nuolat mėgini sukurti kažką naujo, įdomaus, pagriebiančio. Atveria galimybes nuolat keistis, nuolat kurti. Parodo daugiau įmanomų būdų tai įgyvendinti.

Pasidalink, kokie darbai, projektai tau pačiai labiausiai gniaužė kvapą? Kaip teko prie jų prisidėti?

Labiausiai patiko dirbti festivaliuose Anglijoje. Prisidedu prie visko – nuo scenos vizualinio ir techninio projekto, garso sistemos dizaino sukūrimo iki buvimo atsakinga už garsą ir atlikėjus renginių metu.

Man užgniaužia kvapą, kai kelis mėnesius trukęs bendradarbiavimas ir pasiruošimas, labai kruopštus darbas biure, gamykloje bei dirbtuvėse atveda iki keliasdešimties tūkstančių žmonių džiaugsmo. Kiekvieną kartą, kai mano darbas ir pastangos tampa dalimi to, kas pritraukia tūkstančius žmonių, esu pakylėta. Todėl publikos reakcija man – pats didžiausias apdovanojimas.

Viktorija_Sevelkaityte_projektas1

Viktorijos ir jos komandos kurtas projektas. Asmeninio archyvo nuotr.

Kokius kūrybinius sprendimus tenka taikyti? Turbūt naujosios technologijos atveria nepamatuojamas galimybes?

Kūrybiniai ir techniniai mano specialybės sprendimai persipina. Nepaprastai svarbu išmanyti fiziką ir chemiją: kokias medžiagas naudoti bei derinti, tiksliai žinoti, kaip jos veikia, kad sėkmingai įgyvendintum savo unikalią idėją. Nuolat naudojuosi naujais išradimais, tobulėjančiomis technologijomis, bevieliais tinklais, ryšiais, Wifi, bluetooth – visa tai leidžia man kurti ir valdyti šou nuotoliniu būdu. Naujosios technologijos tikrai palengvina kūrybą. Joms tobulėjant atsiranda didesnis įrankių, padedančių įgyvendinti sumanymus, pasirinkimas. Tačiau reikia nuolat jomis domėtis.

Dirbant su tokiais ambicingais projektais, turbūt darbo valandų neskaičiuoji? Kas tau suteikia įkvėpimo ir motyvuoja nesustoti sunkiausiais momentais?

Neskaičiuoju. Darbo valandos baigiasi, kai galutinis tikslas pasiektas, o žinojimas, kad dienos pabaigoje atsisėsiu ir pasidžiaugsiu tuo, ką atlikau, įkvepia nesustoti.

Kaip tu pati supranti žodį „kūryba”? Kas tau yra jos esmė?

Kūryba yra kažko drąsaus ir dar neįsivaizduojamo sukūrimas. Man ji neatsiejama nuo menininko – nuolat galvojančio apie nebūtus dalykus, nebijančio atrasti, mąstyti ar tiesiog generuoti naujas idėjas.

Viktorija_Sevelkaityte_projektas4

Viktorijos ir jos komandos kurtas projektas. Asmeninio archyvo nuotr.

Kokie artimiausi planai ir ambicijos garso, vaizdo ir šviesos inžinerijoje?

Garso, vaizdo ir šviesų technologijų tendencijos jau dabar po truputį užkariauja pasaulį. Manau, tai bus gana tylus ir pastovus judėjimas, vis daugiau ir daugiau įsiliejantis į buitį ir kasdienybę. Tai ir yra užkariavimas, nes technologijos nuolat tobulėja, jų fizinė masė mažėja, tuo pat metu jų paskirtis ir pritaikymas tampa vis įvairesnis.

Galbūt turi ir svajonių projektą, kurį norėtum įgyvendinti?

Turiu idėją gimtinėje surengti didelį ir įspūdingą pasirodymą, kuris vyktų dalimis ir keliautų po įvairias Lietuvos vietoves. Šio projekto tikslas – pristatyti garso, šviesų ir vaizdo inžinerijos profesiją, jos potencialą, pasiūlyti inovacijų ir naujovių. Noriu tai pateikti gražiai ir efektingai, atskleisdama visas jos galimybes ir tai, ko pasisėmiau užsienyje. Man tai svarbu, nes Lietuva man – svarbi. Nesu dirbusi savo šaliai ar jos publikai, todėl norėčiau anksčiau ar vėliau savo žinias susieti su ja.

Parašykite komentarą