Rutta Mill: „Kūryba – tai narkotikas, be kurio aš negaliu…”

Jaunųjų kūrėjų rubrika šįkart itin moteriška ir skoninga. Mūsų viešnia – išskirtinių ir užburiančių rankų darbo papuošalų ir aksesuarų kūrėja Rutta Mill. Pašnekovė žavi talentu ir moteriškumo pojūčiu. Nekyla abejonių, kad ji visa širdimi tiki tuo, ką daro, o jos kūrybos vaisiai ne vienai dailiosios lyties atstovei suteikia laimės sparnus. Juk aksesuaras ar papuošalas – labai svarbi žmogaus, o ypač moters, stiliaus detalė, kuri yra lyg prieskonis nepakartojamo patiekalo gardumui atskleisti. Tad apie papuošalų galią, kūrybinį malonumą ir gyvenimo pulsą – pokalbis su Rutta.

ruta

Žanetos Plečkaitienės nuotr.

Kaip manai, kokia esi asmenybė? Koks Tavo gyvenimo credo?

Mano credo – gyventi įsiklausant į gyvenimo man siunčiamus ženklus. Neišgyventi, jei ne viskas klostosi taip, kaip norėjau, ir tikėti, kad galiausiai viskas bus taip, kaip reikia. Daugybę kartų įsitikinau, kaip tai veikia. Juk kartais negauti to, ko nori, ir yra sėkmė. Nes gyvenimas protingesnis už mus ir geriau žino, ko mums iš tiesų reikia.

Kaip Tavo gyvenime atsirado kūryba? Nuo ko viskas prasidėjo?

Kūryba mano gyvenime buvo visada, kiek save pamenu. Prieš papuošalų kūrimą buvo interjero dizainerio darbas (ir kartais dar yra iki šiol), kurį dirbau kartu su savo drauge Egle Novogrockiene. Tačiau ypatingą širdies virptelėjimą pajutau atsisėdusi verti sau pirmuosius auskarus. Tiesiog tas jausmas, kuris apėmė, buvo nepanašus į nieką anksčiau patirtą… Matyt, tai buvo kažkoks insaitas, įžvalga. Kartą pabandžiusi jau nebegalėjau sustoti.

1-682x1024

Ruttos Mill papuošalai. Andriaus Vengalio nuotr.

Kaip apskritai apibrėžtum dabartinę savo veiklą?

Klaipėdos senamiestyje, gražioje vietoje prie Danės upės, turiu savo papuošalų studiją-saloną. Tai mano kūrybinė oazė, kurioje gimsta idėjos, kur ateina mano klientai, kur praleidžiu daugiausiai laiko. Dažniausiai kuriu papuošalus pagal užsakymus, jų daug, tad studijoje užsibūnu… Tačiau ten man be galo jauku ir miela, nes viskas sukurta mano pačios rankomis, pradedant interjero sumanymu, pirmu dažų potėpiu ant sienos ir baigiant jaukiu kiemeliu su vijoklinėmis rožėmis… Yra toks posakis, kad jei mėgstamą veiklą paversite savo darbu, jums niekada nereikės dirbti… Ir tai apie mane… (šypsosi).

Galbūt prisimeni savo pirmąjį kūrinį? Koks jis buvo?

Pirmasis mano sukurtas papuošalas buvo auskarai sau. O vėliau – sesei. Kai išėjau su jais, susilaukiau daugybės klausimų – iš kur gavai? Niekas netikėjo, kad pasidariau pati.

Gal su savo kūriniais ir dalyvauji kur?

Kol kas dalyvauju mados ir stiliaus mugėse „Fashion Bazaar”, o vėliau laikas parodys… (šypsosi).

Kas Tavo gyvenime yra kūryba?

Tiksliausiai kūrybą apibūdino filmų prodiuseris Cecilis DeMille pasakęs: „Kūrybiškumas – tai narkotikas, be kurio aš negaliu…” Žmogaus sieloje yra tai, kas įžiebia mintis, generuoja naujas idėjas, kažkokia vidinė jėga skatina tai daryti ir neįmanoma tam atsispirti…

Kas Tau yra kūrybos esmė?

Kūrybos proceso esmė man asocijuojasi su vyno gamybos procesu… Vynas iki tol, kol patenka ant jūsų stalo, sugeria į save gausybę kvapų ir aromatų, pradedant nuo dirvožemio, kuriame augo vynuogės, kvapo, nuo to, kiek saulės ir lietaus gavo, iš ko buvo pagamintos statinės, kuriose jis buvo brandintas, ir dar daugybės niuansų… Su kūryba tas pats – visos patiriamos emocijos, matyti peizažai, filmai ir perskaitytos knygos, pokalbiai su žmonėmis uždeda savo antspaudą. Mano kūryba – tai aš pati, tai tarsi mano pokalbis su pačia savimi, kurio išraišką mato aplinkiniai.

papuosalai1

Kaip gimė idėja kurti papuošalus? Koks Tavo kūrybos braižas? Kuo vadovaujiesi kurdama?

Pasidariusi pirmus auskarus sau, supratau, kad tai tik pradžia, ir taip jau 10 metų… Dažnai klientai sako, kad atskiria mano papuošalus iš pirmo žvilgsnio, todėl drąsiai galiu teigti, kad turiu savo braižą. Manau, tai kokybė ir sklindanti gera energija, nes juose labai daug įdėtos meilės… Kurdama vadovaujuosi taisykle padaryti savo klientę laimingą (šypsosi).

Coco Chanel yra pasakiusi, kad papuošalai – tai tas, kas moterį daro moterimi. Visos be išimties pasaulio moterys visais laikais – ir gilioje senovėje, ir dabartiniais laikais, dėvėjo ir dėvi papuošalus, o vyrai siekia juos moterims dovanoti. Archeologai papuošalus randa net seniausių žmonių gyvenvietėse ir jie tikrai nebuvo būtini, siekiant išgyventi… Tai savaime jau kažką sako. Tinkamai parinktas akmuo, perlas, detalė gali priversti aplinkinius atsisukti į praeinančią moterį, padaryti ją originalią, įdomią, o tai reiškia – nepamirštamą… Suteikti jos išvaizdai išbaigtumo, o kartais – intriguojančią užuominą. Padaryti ją geidžiamą ir paslaptingą. Papuošaluose glūdi tam tikra magija ir niekas to nepaneigs. Ją sustiprina akmenys, naudojami kuriant papuošalą. Todėl kurti papuošalus nepaprastai įdomu.

Kas Tau suteikia įkvėpimo?

Įkvėpimo man suteikia pats žmogus, kuriam kuriu papuošalą. Visada leidžiuosi vedama tos vidinės nuojautos, intuicijos, kuri apima žiūrint į žmogų ir bandant pajausti, koks metalas, spalva, koks akmuo jam turėtų tikti… Kol kas beveik niekada neapsirikau.

modelisss

Ruttos Mill papuošalai. Andriaus Vengalio nuotr.

Kaip įsivaizduoji kelerius artimiausius metus kūrybos pasaulyje? Kokie tikslai bei ambicijos?

Tiek artimiausius, tiek visus likusius metus ir įsivaizduoju būtent taip, kaip yra… Žinau, kad nenoriu masinės ir mechaninės kūrybos, man patinka individualūs užsakymai, patinka, kai kūryba suteikia malonumo, o ne vargina… O tikslai – tobulinti kokybę iki maksimumo… Tai reiškia ieškoti kuo kokybiškesnių žaliavų, kuo įvairesnių ir įdomesnių detalių, akmenų… Kiek įmanoma nepanašių į kitus (šypsosi). Taigi, tobulėjimui ribų tikrai nėra…

Jei Tau reikėtų rinktis kitą veiklos sritį, visiškai nesusijusią su kūryba, kas tai būtų? Kodėl?

Jei atvirai, neįsivaizduoju veiklos srities, visiškai nesusijusios su kūryba. Man ji visur – kepant pyragą, serviruojant stalą, sodinant gėlę… Manau, kad ji visur… Jei yra tokia sritis, kurioje jos nėra, tiesiog nenorėčiau ten būti.

Jei galėtum vieną dieną praleisti su bet kurio laikmečio žmogumi, kas ir kodėl jis būtų?

Jei būtų galimybė, vieną dieną norėčiau praleisti greta Coco Chanel. Pajausti jos šarmingą, charizmatišką asmenybę, kupiną tokio išskirtinio požiūrio į pasaulį – drąsaus, kuomet be baimės meti iššūkius ir iki galo visose situacijose išlieki savimi.

Kas Tavo gyvenime yra autoritetas? Kodėl?

Neturiu vieno autoriteto. Manau, kad bėgant gyvenimui kiekviena išgirsta, perskaityta ar kitais būdais sužinota toli ar arti esančio žmogaus, kuris atkakliai siekė savo tikslo ir jį pasiekė, istorija yra tarsi žibintas, kuris šviečia kitiems, einantiems tamsoje, tarytum sakydamas – patikėk savimi ir išdrįsk siekti to, ko nori, nes tai – įmanoma…

Parašykite komentarą