Jurgio Viningo pastangos sudominti šiuolaikine filosofija

Jaunųjų kūrėjų rubrika šįkart kitokia. Šnekučiuojamės su filosofinių tekstų vertėju Jurgiu Viningu, filosofiją suprantančiu kaip kritiką ir pozityvią abejonę. Jaunasis filosofas savo vertimų tekstus prieš Kalėdas pristatys Klaipėdoje ir tikisi su klausytojais užmegzti intelektualų dialogą.

Jurgis_Viningas1

Asmeninio archyvo nuotr.

Kaip manai, kokia esi asmenybė? Galbūt turi gyvenimo credo?

Sunku pasakyti. Žinau tik tiek, kad esu labai smalsus. Niekada nesu patyręs nuobodulio. Visada atrandu ką veikti. Credo neturiu, bet yra tam tikri dalykai, kuriuos labai vertinu – veltėdžiavimas, miegas, juokas.

Kaip prasidėjo ir klostosi Tavo kaip filosofo kelias?

Nepavadinčiau savęs filosofu. Aš tiesiog mėgstu skaityti filosofiją. Kartais taip pat šį bei tą parašau. Savo gyvenime esu sutikęs porą tikrų filosofų, iš jų nemažai išmokau ir pasisėmiau.

Kodėl pasirinkai būtent šią sritį? Kuo ji Tave patraukė?

Paprasčiausiai ėmiau leisti nemažai laiko prie filosofijos knygų. Kuomet daug laiko skiri filosofijos skaitymui, apleidi kitus, labiau praktinius įgūdžius. Kadangi filosofija tapo pagrindiniu pomėgiu, nusprendžiau ją studijuoti universitete. Pirmoji filosofijos knyga, kurią skaičiau – tai Nietzsche’s „Stabų saulėlydis”. Niekada nieko panašaus nebuvau skaitęs. Tiesą sakant, nelabai prieš tai žinojau, ką reiškia filosofija. Nuo tada kažkaip ir „pakibau” (šypteli).

Kokia Tavo patirtis filosofijos pasaulyje?

Filosofijos pasaulyje? Priklauso nuo to, ką laikysime „filosofijos pasauliu”. Kai kuriems tai – akademija, kitiems – knygos. Nesu akademikas, taip pat nesu parašęs knygos. Esu publikavęs kelis filosofinius tekstus, porą knygų apžvalgų.

Klaipėdoje pristatysi filosofinių tekstų vertimus. Papasakok, kaip kilo ši idėja?

Man pasiūlė dalyvauti projekte ir pristatyti filosofijos tekstus. Ir aš sutikau. Visada smagu bendradarbiauti su kūrybingais žmonėmis.

Kokius filosofinius tekstus pasirinkai ir kodėl?

Pasirinkau amerikiečių filosofo Grahamo Harmano tekstą „Spekuliatyvusis realizmas” bei interviu, kuriame jis pristato savo filosofines idėjas. Kodėl pasirinkau pristatyti būtent šiuos tekstus? Paprasčiausiai manau, kad G. Harmanas kuria itin originalią teoriją. Be to, jis yra vienas tų filosofų, kurių teorijas galima pritaikyti įvairiose skirtingose disciplinose. Tai nėra sausa akademinė filosofija, kuri niekam neįdomi ir kurios niekam, tiesą sakant, nereikia. Viliuosi, kad skaitytojai bus suintriguoti ir šie tekstai sužadins jų smalsumą.

Ką šiuo pristatymu sieksi perteikti skaitytojui?

Na, paprasčiausiai stengsiuosi skaitytojus sudominti šiuolaikine filosofija ir užmegzti intelektualų dialogą. Tikiuosi, tai pasiseks.

Ką Tau pačiam gyvenime reiškia filosofija?

Man filosofija visų pirma reiškia kritiką ir pozityvią abejonę. Užuot priėmus tam tikrus reiškinius, kaip natūralius ar savaime suprantamus, filosofija juos kvestionuoja.

Koks filosofinio teksto vertimas į lietuvių kalbą tau yra labiausiai įstrigęs atmintin? Kodėl?

Tikriausiai Hegelio „Dvasios fenomenologija”, iš vokiečių kalbos išversta Arvydo Šliogerio. Man šis vertimas labiausiai įstrigo atmintin vien dėl to, kad vertėjas sugebėjo išversti itin sudėtingą filosofinį tekstą ir pateikė sklandžią, labai gražią lietuvišką versiją.

Kam apskritai reikalingi vertimai, juk daugybė žmonių geba skaityti kitomis kalbomis ir kuo toliau, tuo dažniau imasi originalų?

Geras klausimas. Dažnai pats apie tai pakalbu su draugais. Visi šiandien sugeba skaityti tekstus anglų kalba, o beveik visi tekstai prieinami internete. Gal vertimai iš anglų kalbos iš tiesų nereikalingi? Kad ir kaip būtų, vertimas yra geras būdas supažindinti skaitytojus su naujomis idėjomis.

Kokie artimiausi tikslai ir ambicijos kūrybinėje veikloje?

Na, visų pirma reiktų pasistengi kuo sėkmingiau pabaigti savo studijas. Vėliau norėčiau imtis kūrybinės veiklos ir pradėti rašyti.

Kaip leidi laisvalaikį? Kokie Tavo pomėgiai?

Mėgstu kiną ir gerą literatūrą.

Jei tau reiktų rinktis sritį, visiškai nesusijusią su filosofija, kas ir kodėl tai būtų?

Aktorystė. Mane žavi profesionalaus apsimetėlio idėja. Visai norėčiau, kad tai būtų mano darbas.

Parašykite komentarą