Jotvilas Švirinas: „Muzika ir kūryba kvėpuoju kiekvieną dieną”

Jotvilas 3

Jaunųjų kūrėjų rubrikos svečias Jotvilas Švirinas augo neformalaus muzikinio ugdymo aplinkoje, į kurią jį įtraukė šia veikla iki šiol užsiimantis tėvas Linas Švirinas. Mūsų pašnekovas šiuo metu aktyviai dalyvauja visuomeninėje veikloje ir stengiasi prisidėti prie Klaipėdos muzikinio gyvenimo turtinimo. Taip pat įsitraukęs į edukacinius projektus, skatinančius kūrybišką mokymąsi ir mokymą, moderuoja komandiškumo ir gerų emocijų sesijas su perkusiniais instrumentais. Apie muziką, kūrybinę veiklą bei ambicijas – pokalbis su Jotvilu Švirinu.

Kaip manai, kokia Tu asmenybė? Kaip prisistatytum trimis sakiniais?

Sunku save vertinti. Tikiuosi, esu šiltas žmogus, siekiantis tobulėti. Va ir trys sakiniai (šypsosi).

Kaip Tavo gyvenime atsirado muzika? Nuo ko viskas prasidėjo?

Mano tėtis muzikos mokytojas, tad nuo trejų metų jau dainavau chore. Vėliau įstojau į muzikos mokyklą, mokiausi smuiko specialybės. Ją baigęs, smuiko į rankas, deja, daugiau nebeėmiau, o pradėjau groti nauju instrumentu – būgnais. Būgnų lazdelių iki šiol nepaleidžiu!

Galbūt prisimeni savo pirmąjį koncertą? Koks jis buvo?

Niekad nepamiršiu, kai su pirmąja grupe dalyvavom mūsų pirmajame konkurse. Paskutinės dainos metu turėjau groti būgnų solo. Jaudinausi taip smarkiai, kad vos tik prasidėjus „soliakui”, iš rankų iškrito būgnų lazdelė. Kol nulipęs nuo būgnų komplekto parsinešiau lazdelę atgal, mano solo laikas, deja, jau buvo pasibaigęs. Nuo tada į visus koncertus pradėjau nešiotis papildomą porą lazdelių (juokiasi).

Kokias studijas baigei? Ar tai siejasi su Tavo dabartine veikla?

Baigiau finansų vadybą Anglijos universitete „University of Hull”. Nors tiesiogiai pačių žinių nepanaudoju, bet įgytais socialiniais ir praktiniais įgūdžiais naudojuosi kas dieną.

Jotvilas

Jotvilas Švirinas (centre) su styginių kvartetu „Musica Libera”. Asmeninio archyvo nuotraukos.

Kaip apibrėžtum dabartinę savo veiklą?

Mano veikla gana plačiai išsišakojusi. Groju įvairiuose projektuose, grupėse. Mokau groti būgnais bei perkusija. Įvairių įmonių mokymuose moderuoju komandiškumą stiprinančias sesijas. Organizuoju afrikietiškų būgnų vakarėlius asmeninėse šventėse. Esu MB „Pramogų uostas” direktorius, tad dažnai su komanda rūpinamės technine renginių dalimi – juos profesionaliai įgarsiname ir apšviečiame.

Be viso to, jau ketverius metus dalyvauju „Kūrybinių partnerysčių” projekte, kur kartu su kitais praktikais (įvairių sričių menininkais specialistais) plečiame kūrybiško mokymo(si) ribas įvairiose Lietuvos mokyklose. Vienoje iš mokyklų kartu su moksleiviais įkūrėme radijo stotį, kitoje – sukūrėme naują himną, trečioje – repavome lietuvių kalbos taisykles, dar kitoje režisavome muzikinį spektaklį. Labai smagu stebėti, kaip naudojantis muzika kūrybingai perteikta mokomoji medžiaga iš naujo sužadina moksleivių motyvaciją.

Moderuoji komandiškumo ir gerų emocijų sesijas, kurių metu muzikuojama perkusiniais instrumentais. Kuo Tave sužavėjo būtent šie instrumentai? Kuo jie išskirtiniai?

Groti afrobūgnais tikrai nesunku. Kitaip nei kitais instrumentais. Pirmąkart paėmę būgnus, visi puikiai gali prisijungti prie bendro ritmo. Galbūt todėl jie suteikia tiek daug malonumo. Be to, būgnai yra pats pirmasis žmonijos išrastas instrumentas. Pirmykštės gentys prieš kiekvieną svarbų sprendimą ilgai mušdavo būgnais ritmus, nes tai padėdavo stabilizuoti emociją, suvienodinti genties narių mąstyseną bei susikoncentruoti. Tad ir šiandien grojimas būgnais formuoja komandiškumo jausmą, suteikia daug energijos, harmonizuoja mintis ir yra puikus būdas pabėgti nuo kasdienių rūpesčių.

Kokias tendencijas pastebi muzikuodamas perkusiniais instrumentais? Ar žmonių susidomėjimas afrikietiškais būgnais auga?

Susidomėjimas šiais būgnais tikrai didelis! Mūsų organizuojamos afrobūgnų sesijos studijoje „Dabartis” kiekvieną antradienį pritraukia vis daugiau susidomėjusiųjų. Norinčiųjų skaičius toks didelis, kad net nepajėgiame visų sutalpinti.

Kas apskritai Tavo gyvenime yra muzika ir kūryba?

Muzika bei neatsiejama jos dalis kūryba yra tai, kuo aš kvėpuoju kiekvieną dieną.

Muzikos srityje turi nemažai patirties. Tikriausiai teko dalyvauti, o gal ir laimėti daugelyje konkursų?

Konkursų metas jau praėjo. Anksčiau kartu su grupe laurus skindavome įvairiuose konkursuose visoje Lietuvoje ir Lenkijoje.

Jotvilas 2

Jei Tau reikėtų rinktis kitą veiklos sritį, visiškai nesusijusią su muzika, kokia ji būtų?

Manau, kad rinkčiausi tokią veiklą, kaip anksčiau paminėtos „Kūrybinės partnerystės”. Norėčiau dirbti su žmonių grupėmis, padėti jiems tobulėti akademinėje srityje ar siekti kitokių tikslų, vadovaudamasis „Art of hosting” (liet. „Reikšmingų pokalbių menas”) metodu.

Kokie Tavo tikslai, ambicijos artimiausius kelerius metus?

Vienas iš tikslų – sukurti programą tūkstantinei miniai. Įsivaizduokite milžinišką minią žmonių, kuri tik gavusi instrumentus be jokio pasiruošimo užgrotų tarsi orkestras. Kitas tikslas – išleisti savo būgnų vadovėlį pradedantiesiems.

Koks Tavo gyvenimo credo?

Nesustoti ir nuolatos judėti pirmyn.

Ką veiki laisvalaikiu?

Didelis veiklų spektras lemia tai, kad laisvalaikio turiu vis mažiau, tačiau mėgstu praktiškai visus sportinius žaidimus (labiausiai mėgstu juos laimėti), keliauti, susitikti su draugais, skirti laiko artimiesiems, išbandyti naujus užsiėmimus.

Parašykite komentarą