Algimantas Povilas Kaveckis: šilkografija – dirva eksperimentams

Šįkart jaunųjų kūrėjų rubrika kupina kūrybinių eksperimentų. Mūsų pašnekovas – grafikas Algimantas Povilas Kaveckis. Kūrėjas, savo darbuose jungiantis šilkografiją ir fotografiją, transformuoja kasdienybę ir nevengia laužyti stereotipų. Apie kūrybą, jos iššūkius ir kasdienybę – pokalbis su Algimantu Povilu.

A_P_Kaveckis

Algimanto Povilo Kaveckio nuotr.

Kaip manai, kokia esi asmenybė? Koks Tavo gyvenimo credo?

Kol kas labai sunku apibrėžti savo asmenybę, nes niekada apie tai per daug negalvojau. Manau, kad esu smalsus žmogus. Patinka daug įvairių dalykų, bet dažnai juos reikia riboti dėl laiko stokos. Visada džiugina įvairūs netikėtumai ir atradimai, susiję su gyvenimiškomis ir kūrybinėmis paieškomis. Manau, kad tai būtų vienas iš pagrindinių atspirties taškų siekiant sukonstruoti mano asmenybės dalis. Tai yra savęs pažinimas, kuris užtrunka visą gyvenimą.

Gyvenimo credo neturiu. Niekada netikėjau tuo ir dažnai būna keista klausytis žmonių, sakančių savo gyvenimo credo. Manau, kad yra sudėtinga „sugrūsti” gyvenimo motyvaciją ar šūkį į vieną sakinį, kuris reprezentuoja žmogų kaip asmenybę. Tai labiau primena parduodamų daiktų, kurie dėl savo „įgimto daiktiškumo” yra lengvai nuspėjami ir apibūdinami, reklamą ar specifikaciją.

Kaip Tavo gyvenime atsirado kūryba? Nuo ko viskas prasidėjo? Kokia Tavo patirtis kuriant?

Kūryba gyvenime atsirado savaime, iš noro išreikšti save – šis visą laiką persekiojo mane. Tačiau užtruko, kol išsiaiškinau, kokia yra mano išraiškos sritis ir forma. Mokantis mokykloje labiausiai domino meno ir kultūros temos. Tuo metu daug skaitydavau literatūros, susijusios su įvairiais meniniais judėjimais, kultūriniais įvykiais ir jų pagrindinėmis asmenybėmis. Taip pat domino gatvės menas (street art), kinas ir fotografija. Viskas prasidėjo, kai iš degtukų dėžutės pasidariau fotoaparatą, vadinamą Pinhole. Gauti rezultatai inspiravo tęsti ieškojimus, trunkančius iki šių dienų. Studijuodamas istoriją Vilniaus universitete, lygiagrečiai kelerius metus lankiau vakarinę suaugusiųjų dailės mokyklą, kurioje viskas apsivertė aukštyn kojomis. Taip pat teko būti asistentu įvairiuose meno projektuose užsienyje ir Lietuvoje. Tai buvo proceso, kuriam įtakos turėjo įvairūs smulkūs veiksniai, pradžia.

Kaveckio_paroda2

Paroda „Simuliakrai”. Pats parodos pavadinimas sujungia tris skirtingus projektus: „Object”, „P’ill” ir „Abstract noise”. Simuliakrai – kasdienybės daiktai, kurie yra paverčiami į abstrakčius objektus, neturinčius konkrečios funkcijos. Šios sukurtos imitacijos tampa priklausomos nuo žmogaus vaizduotės. Algimanto Povilo Kaveckio nuotr.

Kodėl pasirinkai grafiką? Kuo ši sritis Tave sužavėjo?

Grafika ištiko savaime. Ši sritis giliau sudomino lankant Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokyklos vakarinę suaugusiųjų klasę. Joje teko išbandyti pagrindines dailės meno rūšis. Tuo metu sužavėjo grafikos išraiškos forma ir techninės galimybės: nelimituotas atspaudų skaičius, atspaudo vizualinis pavidalas, galimybė išreikšti labai smulkias linijas, spalvas ir kt. Tačiau gyvenant Slovakijoje teko dirbti menų centre, kuriame draugai turėjo šilkografijos dirbtuves. Tuo metu galutinai apsistojau ties viena iš grafikos technikų – šilkografija. Suvokiau, kad tai labai plati išraiškos forma, kurioje galima naudoti fotografiją ir neribotą spalvų kiekį. Praleidus metus Slovakijoje pasitaikė galimybė studijuoti grafiką Vroclavo dailės akademijoje, Lenkijoje. Joje sutikau daug puikių asmenybių, kurios smarkiai praplėtė suvokimą apie grafiką. Čia turėjau labai geras sąlygas dirbti su šilkografijos technika ir eksperimentuoti.

O kodėl būtent fotografija ir šilkografija?

Fotografija yra pagrindinis mano vizualinės informacijos rinkimo įrankis. Naudodamas ją aš galiu laisvai manipuliuoti fotoaparato sukurtais vaizdais. Tokiu būdu galiu transformuoti aplinką, kuri supa mane pagal savo poreikius ir idėjas. Šilkografija tampa kitu įrankiu, kurį pasitelkiu vizualiai išreikšdamas savo sukurtą manipuliaciją. Tai yra puiki priemonė norint tiksliai ir realistiškai perkelti fotografinį atvaizdą ant popieriaus ar kito paviršiaus. Naudojant šilkografijos techniką galima sumaišyti norimas spalvas. Taip pat labai platus eksperimentavo laukas. Manau, kad šios dvi vizualinės raiškos technikos tiksliai išpildo mano poreikius.

Kas Tau yra kūrybos / grafikos esmė?

Kūryba yra abstraktus ir neapčiuopiamas žmoguje esantis darinys. Grafika – tai tik viena iš daugelio kūrybos vizualinės išraiškos formų. Nemanau, kad galiu surasti ir apibūdinti šio junginio esmę, bet labai domina šių dviejų dalykų jungtis ir iš to gaunami vizualūs rezultatai.

Kaveckio_paroda1

Paroda „Simuliakrai”. Algimanto Povilo Kaveckio nuotr.

Kaip pristatytum savo braižą?

Mano kūryba labiausiai susijusi su abstrakcija ir minimalizmu. Šiuo metu daugiausiai dirbu naudodamas šiuos du stilius. Taip pat domina optinės iliuzijos / apgaulės ir šiuolaikinio meno tyrinėjamos temos. Man įdomu išgryninti ir transformuoti vaizdą, paliekant jame kuo mažiau detalių.

Kas Tau suteikia įkvėpimo? Kuo vadovaujiesi kurdamas?

Manau, kad tai apima visas mano gyvenimo patirtis ir sritis. Labiausiai patinka būti nepažįstamoje aplinkoje ir ją tyrinėti. Įdomiausia būti skirtinguose miestuose, kuriuose egzistuoja vien tik žmogaus sukurtas pasaulis ir jame vyraujančios problemos. Tenka praleisti ištisas dienas klaidžiojant mieste ir jį tyrinėjant.

Kita svarbi įkvėpimo dalis susideda iš knygų. Skaitau įvairią mokslinę, socialinę ir tiriamąją literatūrą, kurią naudoju kaip pagalbinį šaltinį kūryboje. Šiuo metu didžiausias įkvėpimo šaltinis yra XXI amžiaus modernaus žmogus gyvenimas.

Kaip įsivaizduoji kelerius artimiausius metus? Kokie tikslai bei ambicijos?

Toliau tęsiu savo darbus šilkografijos ir fotografijos srityse, kaip tai darau iki šių dienų. Ne visada pavyksta išlaikyti vienodą dėmesio intensyvumą kūrybai dėl skirtingų aplinkybių, susijusių su papildomais darbais. Taip pat reikia laiko naujų idėjų generavimui ir eksperimentams. Viskas vyksta palaipsniui.

Dabartinė veikla – darbas įvairiuose meno projektuose. Taip pat daug laiko reikalauja mano asmeninė kūryba. Šiuo metu esu pakviestas į grafikos parodą ir grafikos bienalę Portugalijoje, kurios vyks 2017 ir 2018 metais.

Parašykite komentarą