Vilnos vėlimo užsiėmimas su piemenų rezidencijos dalyve Kathryn Wood

Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje (NMK) vasarą prasidėjo piemenų rezidencija, truksianti iki 2021 m. spalio mėnesio. Projektas vykdomas kaip programos „Neringa – Lietuvos kultūros sostinė 2021“ dalis.

Organizatorių archyvo nuotr.
Organizatorių archyvo nuotr.

Bendradarbiaudama su Kuršių nerijos nacionaliniu parku ir menininkų kuruojama rezidencijų bei projektų erdve Dzūkijos kaime „Verpėjos“, NMK iš Dzūkijos į Nidą atvežė 30-ies škudžių veislės avių bandą, priklausančią menininkei Laurai Garbštienei („Verpėjos“).

Surengti piemenų rezidenciją paskatino NMK vykdomas projektas „Neringos miško architektūra“, kuriuo siekiama atkreipti dėmesį į Kuršių nerijos miškų medžiagų ciklą. Šis kultūrinis kraštovaizdis analizuojamas kaip atvejo studija Baltijos ir Skandinavijos miškų kontekste – kaip erdvė, kurioje susipina ekologiniai, rekreaciniai, reprezentaciniai ir industriniai naratyvai.

Rugpjūčio 28 d., šeštadienį, 12 val. VDA Nidos meno kolonijoje (E. A. Jonušo g. 3) viena iš piemenų rezidencijos menininkių Kathryn Wood (Didžioji Britanija) rengia vilnos vėlimo kūrybinį užsiėmimą. Jo tikslas – paremti kampaniją „Už vilną ir sąžiningą atlygį ūkininkams“ (www.youcanleadahorsetowater.org) ir paskatinti kurti tiesioginę partnerystę tarp ūkininkų ir gamintojų, dalytis įgūdžiais ir panaudoti šalutinius žemės ūkio pramonės produktus.

Naudojant menininkės K. Wood šeimos avių ir Lauros Garbštienės avių vilną, užsiėmimo dalyviai kurs funkcionalų daiktą. Vilna yra natūrali, atsinaujinanti ir biologiškai skaidi medžiaga, ji teikia daug naudos aplinkai bei yra daug geresnė už sintetines alternatyvas, tačiau avių augintojai už ją gauna labai mažai. Dažnai kirpimo kaina gali būti daug didesnė nei pačios vilnos vertė. Avis auginame dėl vilnos nuo 6000 m. pr. Kr., kad ji taptų atliekomis.

Kathryn Wood gyvena ir dirba „Peak District“ nacionaliniame parke Jungtinėje Karalystėje. Menininkė užaugo kalvose įsikūrusiame ūkyje, kur jos šeima augina vietines avis ir naminius paukščius. Savo darbuose menininkė daugiausiai dėmesio skiria kaimo kaip kultūrinės produkcijos vietos supratimui, taip pat pasitelkdama šalutinius žemės ūkio produktus iš veikiančių ūkių tyrinėja tradicinius gamybos metodus. Šią rezidenciją K. Wood mato kaip galimybę įsitraukti į kritinį piemenavimo dialogą unikaliame Neringos miško fone, sulėtinti tempą ir užfiksuoti bei dokumentuoti tarp gyvūno ir žmogaus kraštovaizdyje užsimezgantį globos ryšį.

Užsiėmimas nemokamas, tačiau vietų skaičius ribotas. Būtina išankstinė registracija el. paštu: skaiste@nidacolony.lt arba telefonu 8 600 39972.

Projektą iš dalies finansuoja „Neringa – Lietuvos kultūros sostinė 2021“.

VDA Nidos meno kolonijos informacija

Parašykite komentarą