Kultūros paveldo festivalis „HERITAS’23: (Pa)tirk paveldą!“ – Švenčionėliuose. Ieškomi bendražygiai

Šiais metais jubiliejų švenčiantis penktasis atviras kultūros paveldo festivalis „Heritas“ kviečia visus paveldui neabejingus žmones palikti didmiesčio burbulą ir birželio 10–11 d. atvykti į geležinkelio pramonės miestą – Švenčionėlius.

Kultūros paveldo festivalis „Heritas’20“. Organizatorių archyvo nuotr.
Kultūros paveldo festivalis „Heritas’20“. Organizatorių archyvo nuotr.

Festivalis siekia skatinti tvarų susisiekimą – Švenčionėliai lengvai pasiekiami traukiniu. Iki šiol šis unikalus edukacinis-socialinis renginys ketverius metus vyko įvairiose Vilniaus erdvėse, o jubiliejinis festivalis organizuojamas įtraukiant aktyviai veikiančią „Miško uosto“ bendruomenę ir viso Švenčionių rajono gyventojus. Kaip įprastai, organizatoriai ruošia margą kultūrinę renginių ir patirčių paletę, leisiančią per potyrius ir praktiką pažinti neatrastas šio krašto įdomybes, (pa)tirti regiono savitumus, susipažinti su gausybe kultūros paveldo srityje dirbančių profesionalų ir išbandyti šioje sferoje dirbančių specialistų kasdienybę. Festivalio metu visą savaitgalį vyks užsiėmimai, edukacijos, diskusijos, koncertai, dalyvių erdvėje pristatomi su paveldu ir jo išsaugojimu susipažinti kviečia šios srities profesionalai.

Festivalio komanda kviečia įvairias paveldo formas puoselėjančias,  skirtinguose regionuose įsikūrusias organizacijas, bendruomenes, įstaigas bei asmenis prisijungti prie šių metų festivalio dalyvių. „Heritas“ – puiki erdvė pristatyti savo individualią, įmonės, įstaigos veiklą, savo kraštą, organizuojamas edukacijas, renginius, amatus. Kiekvienais metais festivalis suburia istorijai ir seno pritaikymo naujam neabejingą bendruomenę bei apie paveldo išsaugojimą kalba netikėtais pjūviais.

Apie Švenčionėlius

Švenčionėliai iškilo XIX a. II p., tiesiant Sankt Peterburgo–Varšuvos geležinkelį. 1862 m. vietovėje įkurta II klasės geležinkelio stotis, gyvenamieji geležinkelininkų namai, traukinių depas, vandens siurblinė, bokštas ir kiti geležinkelio infrastruktūrai reikalingi statiniai. 1895–1899 m. paraleliai plačiajam geležinkeliui buvo nutiestas ir siaurojo geležinkelio ruožas Panevėžys­–Pastovys, tad vietovėje veikė jau dvi stotys, du depai, o pats miestas pelnytai gavo svarbaus geležinkelių mazgo statusą. Nors XX a. karai ir okupacijos atnešė nemažai žalos miesto infrastruktūrai, ilgą laiką Švenčionėlių paveldas tūnojo užmarštyje, dabar aktyvios vietos bendruomenės „Miško uostas“ pastangomis Švenčionėliai atgimsta, savo pavyzdžiu įrodydami, kad pramonės paveldas yra įdomus ir reikšmingas.

 2017 m. „Miško uosto“ bendruomenę įkūrė jauni, kūrybingi ir veiklūs žmonės, iš didesnių miestų atsikėlę gyventi į Švenčionėlius. Ilgainiui bendruomenė pritraukė ir sujungė apie 30 naujakurių. Kartu jie plėtoja Švenčionėlių kaip kūrybinių industrijų miestelio viziją, siekdami, kad Švenčionėliai taptų patogūs tvaresniam, lėtesniam ir sveikesniam gyvenimui atokiau nuo miesto šurmulio. „Miško uosto” pastangomis Švenčionėliuose atsirado architektūros studija „Šilta šiaurė“, bendradarbystės erdvė „Šiaurės stotis“, miestelio svečius pasitinka jaukūs AirBnb apartamentai „Traukinių namai“, o maistą siūlo kelios naujai atsidariusios kavinės. Bendruomenė „Miško uostas“ yra pagrindinis šių metų „Heritas“ partneris. Atvykite iš arčiau pažinti Švenčionėlių kraštą!

Registracija dalyviams, edukatoriams, įstaigoms 

„Heritas“ – bendruomenė, vienijanti kultūros paveldu, jo išsaugojimu ir pažinimu bei seno pritaikymo naujam susidomėjusius žmones. Pagrindinis iniciatyvos tikslas yra pažinti tai, kas paveldėta, diskutuoti ir seną prikelti naujam gyvenimui. „Heritas“ organizuojamas festivalis kartą metuose suburia kultūros paveldo srityje dirbančius profesionalus, organizacijas, viešąsias įstaigas, įmones ir visuomenę. Festivalis skirtas ne siauram kultūros paveldo specialistų ratui, o yra atviras visuomenei ir paveldo entuziastams. Tai naujų kontaktų užmezgimo erdvė, vieta sužinoti ir išbandyti šį tą naujo, rasti atsakymus į rūpimus klausimus. 

Norite pristatyti savo amatą, veiklą, su paveldu susijusią produkciją? Siekiate pasidalinti praktikoje sukauptomis žiniomis ar patirtimi? Rengiate edukacijas? Laukiame jūsų! Susidomėjusius skatiname užpildyti anketą: https://forms.gle/b4Ykd1HfCJXVy6xbA

Parašykite komentarą