Kino stovykla – tobula vieta netobulam kinui

Devintus metus iš eilės vykstanti Kino stovykla šiemet meta iššūkį nuvalkiotoms kalboms apie tobulumo paieškas ir kviečia susipažinti su kitokiu – drąsiu, neįprastu, netobulu kinu. Antrąjį rugpjūčio savaitgalį (9–12 d.) Salų miestelio dvare (Rokiškio r.) vyks VšĮ „Meno avilys” rengiama Kino stovykla „Netobulas kinas”.

Kino_stovykla_Glassesn_Beard

Akimirka iš Kino stovyklos „Sveiki atvykę į antropoceną” 2017 m. Glasses’n beard nuotr.

Su Kino stovyklos dalyviais susitiks garsūs netobulo kino praktikai ir teoretikai: filmų kūrėjai Peggy Ahwesh (JAV), Jemas Cohenas (JAV), Azinas Feizabadi (Iranas), broliai Adamas ir Zackas Khalilai (JAV), menininkė Andrėja Šaltytė (Lietuva), kino kritikai Erika Balsom (Kanada) ir Edas Halteris (Bardo koledžas, JAV), kino akademikė ir kuratorė Miriam De Rosa (Koventrio universitetas, JK), kino kuratorius Herbas Shellenbergeris (JAV), kino istorikė Maria Vinogradova (Niujorko universitetas, JAV), dokumentalistas, kino ir video- profesorius Michaelas Chananas (Roehamptono universitetas, JK) bei būrys Lietuvoje dirbančių kūrėjų ir mokslininkų.

„Kino stovyklos tema kasmet kinta. Šįkart tai reakcija į nusistovėjusį požiūrį, kad kinas yra tik „didysis” – kuriamas jau pripažintų režisierių, su populiariais aktoriais, dideliais biudžetais, didžiais pasakojimais ir visuomet paklūstantis rinkos dėsniams. Todėl ir norisi atsigręžti į eksperimentinius, mažabiudžečius, bet ne mažiau įdomius filmus, kuriamus veikiau ne ilgo, aiškiai sustyguoto proceso metu, bet gimstančius dėl akimirkos poetikos ar atsitiktinumo. Toks alternatyvų ieškojimas, priešinimasis įprastoms konvencijoms ir vienija kūrėjus, sudarančius ne visada aiškiai išreikštą ar vienalytį, bet gausų ir spalvingą netobulo kino pasaulį. Ar tai būtų politinė pozicija, ar estetinis iššūkis – netobulas kinas visuomet siūlo atsigręžti į stebinančią, nenuspėjamą realybę”, – sako programos kuratorius Lukas Brašiškis.

Kino_stovykla_V_Paplauskas

Akimirka iš Kino stovyklos „Kino akis” 2016 m. Vytauto Paplausko nuotr.

Filmų kūrėjas J. Cohenas atsitiktinumą ir improvizavimą laiko svarbia kūrybos dalimi: „Kurdamas filmą neturiu veiksmų plano. Mėgstu bastytis, taip atrandu įdomių dalykų, vedančių tolimesnio jų filmavimo link. Kuriant mano vaidmuo panašus į improvizuojančio muzikanto, kur kamera tampa instrumentu, o pasaulis – jėga, reikalaujančia mano reakcijos – juslinės, intuityvios, bet būtinai staigios.” Būtent atsitiktinumui dedikuotas pokalbis su J. Cohenu, kuriančiu ne tik filmus, bet ir muzikinius klipus muzikos grupėms „R.E.M”, „Godspeed! You Black Emperor”, „Fugazi” bei atlikėjams Patti Smith, Terry Riley. Susitikimas su J. Cohenu ir jo filmų peržiūra vyks penktadienio vakarą.

Tačiau tai – tik nedidelė Kino stovyklos turinio dalis. Kaip netobulo kino kūrėjai patraukia žiūrovus, kaip jie elgiasi su atsitiktine medžiaga, ar toks kinas yra politiškas, kodėl jis reikalingas bei kokia yra jo istorija, bus diskutuojama visas keturias dienas. Ketvirtadienį Kino stovyklos programą pradės įžanginė diskusija, menininkės A. Šaltytės vaizdo instaliacijos pristatymas bei filmo „Trečiasis pasaulis, Trečiasis Pasaulinis Karas” (Third World Third World War, rež. Julio García Espinosa, 1970) peržiūra. Juostą pristatys profesorius M. Chananas.

Penktadienis startuos su kino istorikės M. Vinogradovos pranešimu „Skirtingi, bet lygūs: mėgėjiško kino klubai sovietmečiu ir netobulo kino kūrimo kultūra”. Vėliau – susitikimai su kuratoriais M. de Rosa ir H. Shellenbergeriu, filmų kūrėja P. Awesh, kuri supažindins su savo bei Mayos Deren filmais ir dalyvaus E. Balsom moderuojamoje diskusijoje. Vakaro programą vainikuos jau minėtas pasimatymas su J. Cohenu.

Šeštadienį įsiūbuos kaimynai latviai ir jų eksperimentinio kino programa „Baltic Analog Lab”. Toliau laukia kino kuratoriaus ir kritiko E. Halterio pristatomų Edwardo Owenso filmų peržiūra bei susitikimas su savo filmus pristatančiais broliais A. ir Z. Khalilais. Vakare Irano kilmės menininkas ir kino kūrėjas A. Feizabadi pristatys savo filmą „UCHRONIA” (2018). Sekmadienį – renginio apibendrinimas jau įprastoje jungtinėje diskusijoje, įtraukiančioje visus filmų kūrėjus ir stovyklos dalyvius. Diskusiją moderuos E. Balsom ir E. Halteris.

Kino stovykla – neformali kino kūrėjų, kritikų, kinotyrininkų, studentų ir žiūrovų diskusijų erdvė. Šiemet VšĮ „Meno avilys” rengiama Kino stovykla „Netobulas kinas” vyks rugpjūčio 9–12 d. Salų miestelio dvare (Rokiškio r.). Pranešimai bus skaitomi anglų kalba. Renginio partneriai – „Kūrybiškos Europos” MEDIA biuras Lietuvoje, audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA. Vaizdo projekcija – „Video projektai”. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba prie Lietuvos kultūros ministerijos.

Visą Kino stovyklos programą ir informaciją apie bilietus rasite www.kinostovykla.lt

VšĮ „Meno avilys” informacija

Parašykite komentarą