„Skrajojantis olandas”: vaiduoklių laivas išnirs iš vandens

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras, laikydamasis karantino reikalavimų, ruošia dovaną Klaipėdos miesto gimtadieniui. Virtualiai pristatyta Muzikinio teatro jubiliejinių metų ryškiausio akcento – Richardo Wagnerio operos „Skrajojantis olandas” – meninė koncepcija, kurią ruošia garsių kūrėjų komanda.

Kureju_vizitas_Klaipedos_elinge_KVMT_nuotr

Operos kūrėjų vizitas Klaipėdos elinge. KVMT nuotr.

„Skrajojančio olando” pastatymas, rugpjūčio 1-ąją Klaipėdos elinge pradėsiantis 2020 m. festivalį „Muzikinis rugpjūtis pajūryje”, bus unikalus ir taps dar vienu kūrybiniu iššūkiu Muzikinio teatro kolektyvui. Muzikos vadovu ir dirigentu pakviestas būti ne vieną iškilų operos pastatymą Lietuvoje ir užsienyje sukūręs dirigentas Modestas Pitrėnas. Režisūros užduočių imasi koncepcijos autorius, režisierius ir scenografas Dalius Abaris, žinomas kaip didžiųjų nacionalinių renginių režisierius, ir režisierius Gediminas Šeduikis, vienas ryškiausių operos kūrėjų Lietuvoje, kostiumų ir grimo dailininkė Sandra Straukaitė, šviesų dailininkas Andrius Stasiulis.

Ieškoma sprendimų

Operos dekoracijomis virs milžiniškos senojo Klaipėdos elingo konstrukcijos su pakėlimo mechanizmais. Tikras laivas, visai ne vaiduoklis, operos „Skrajojantis olandas” metu išnirs iš vandens bei specialios technikos dėka sausuma „praplauks” pro žiūrovus iki pat parterio galo. Ieškoma sprendimo: surasti laivą ir pritaikyti jį meno misijai operoje ar pagaminti butaforinį. Operoje planuojama naudoti ir vertikalaus šokio elementus, kaskadininkus.

Operos siužetą padės kurti sudėtinga šiuolaikinės šviesų, vaizdo ir garso įrangos galimybių visuma. Kartu su Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninio orkestro ir choro, papildyto kviestiniais atlikėjais, atliekama R. Wagnerio muzika tai leis sukurti nepakartojamą operos šventę.

Operos_Skrajojantis_olandas_eskizas1

Operos „Skrajojantis olandas“ scenografijos eskizas.

Istorija, gimusi Baltijos bangose

Penktoji ir viena dažniausiai pasaulio teatruose statomų Richardo Wagnerio operų pirmą kartą Lietuvoje skambės ten, kur pati aplinka audrina žiūrovų vaizduotę – tarpukariu Klaipėdoje veikusios Paulo Willy Lindenau laivų statyklos komplekso elinge, iškilusiame 1937–1938 m. „Kūrėjai ruošia įspūdingą operos viziją, kuri skambės savo natūralioje aplinkoje, kur ji ir turi skambėti bei skleistis. Belieka melstis, kad viskas vyktų be trukdžių. Darbus planuojame pradėti jau po poros savaičių”, – žada Muzikinio teatro vadovė Laima Vilimienė.

Operos „Skrajojantis olandas” atsiradimo istorija vystėsi šimtmečiu anksčiau ir yra glaudžiai susijusi su mūsų krašto Baltijos pajūriu. 1836 m. rugsėjį jaunas Karaliaučiaus teatro kapelmeisteris R. Wagneris kartu su šio teatro trupe atvyko į Klaipėdą diriguoti gastrolinių spektaklių. Po poros sėkmingų gastrolių mėnesių, išsiskyrus jo ir Karaliaučiaus teatro keliams, kompozitorius išsikėlė gyventi į Rygą, kur 1837–1839 m. vadovavo Rygos miesto teatro orkestrui. Tačiau antstoliams lipant ant kulnų, R. Wagneris slapta sėdo į laivą, plaukiantį Anglijon. Dėl nepalankių orų kelionė jūra vietoj žadėtų 8 dienų užtruko beveik mėnesį. Bangų siūbuojamame laive kompozitoriaus mintyse ir užgimė pirmieji operos „Skrajojantis olandas” muzikos motyvai… Operos, sukurtos pagal Heinricho Heine’s novelę ir Wilhelmo Hauffo pasaką „Laivas vaiduoklis”, pirmoji premjera 1843 m. nuskambėjo Drezdene.

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro informacija

Parašykite komentarą