Performansas „Dior in Moscow”: fikcija apie šiuolaikinę moterį

2019 m. kovo 8-ąją Tarptautinės moters dienos proga Klaipėdos „Kultūros fabrike” – reta galimybė išvysti Šeiko šokio teatro performansą „Dior in Moscow”, nominuotą „Auksiniam scenos kryžiui” ir „Padėkos kaukei”.

Dior_in_Moscow

Šeiko šokio teatro archyvo nuotr.

Žiūrovai kviečiami pamatyti atnaujintą ir laiko subrandintą spektaklio versiją: greta vienos ryškiausių šalies choreografių Agnijos Šeiko scenoje pasirodys šokėja Inga Kuznecova, pakeisianti iki šiol performanse dalyvavusią spektaklio kūrėją ir atlikėją, šokio kritikę Ingridą Gerbutavičiūtę.

2018-ųjų gruodį performansas pristatytas Korsikoje, festivalio „Dissi danse Itinérance” programoje ir entuziastingai sutiktas prancūzų publikos. Anksčiau spektaklis sėkmingai rodytas festivaliuose Vokietijoje, Čekijoje bei Ukrainoje.

Šio performanso kūrėjas įkvėpė įvykis, kai 1959 m. į Maskvą buvo pirmąkart atvežtos prancūzų Dior mados namų manekenės. Iš visų dizainerių kitoje „geležinės uždangos” pusėje Dior sovietinę realybę atspindėjo geriausiai. Šių mados namų kryptis, pabrėžusi funkcionalumą, puikiai papildė socialistinę sovietų filosofiją, kad menas turi tarnauti realybei ir kad masės, o ne elitas, sprendžia, ką reiškia būti „kultūringam”.

„Sovietiniu laikotarpiu moterys buvo darbininkės, nepriklausomybės pradžioje tapo namų šeimininkėmis, vėliau atėjo grožio konkursų periodas, kai staiga visos turėjo būti gražios, vėliau prasidėjo viską galinčių ir sugebančių supermamų etapas. Šiuose pasikeitimuose mes ir bandome atrasti, kas yra pamatinės vertybės”, – sako spektaklio choreografė ir atlikėja Agnija Šeiko.

Dior_in_Moscow_Foto_Mindaugas_Riauka1

Mindaugo Riaukos nuotr.

„Dior in Moscow” susipina kūrybinio proceso metu surinktos moterų istorijos, mokslinė literatūra, tyrinėjanti postsovietinį moterų identitetą, atlikėjų asmeninės patirtys ir fikcija, o pasirinkta performatyvi spektaklio forma kuria betarpišką ir įtraukiantį santykį su žiūrovu.

„Pasakojimą papildantys nežymūs judesiai čia pat virsta choreografine kompozicija, tekstas nepastebimai tampa judesiu, ir šis virsmas kartojasi. Taip iš įvairių pasakojimų nuotrupų, atpažįstamų, nejaukių reakcijų ir kitų smulkmenų dėliojama specifinė moters tapatybės mozaika”, – savo recenzijoje rašo teatro kritikė Goda Dapšytė.

Žiūrovus sudomins ne tik aktuali tema ir įtrauki spektaklio forma, bet ir originalus kompozitoriaus Antano Jasenkos kurtas muzikinis takelis bei 2011 metų tarptautinio Essl meno apdovanojimo laureatės, bulgarų menininkės Albenos Baevos videokoliažas. Performansas žiūrovą įtrauks į intriguojantį, ne visada patogų, bet visada kerintį moterų pasaulį.

Performansas „Dior in Moscow” – kovo 8 d. 19 val. „Kultūros fabrike” (Bangų g. 5A, Klaipėda). Trukmė: 60 min. Bilietus platina „Tiketa”.

Šeiko šokio teatro informacija

Parašykite komentarą