Jubiliejinis „Šermukšnis”: margaspalvė gatvės teatrų festivalio programa

sermuksnis12019 m. liepos 5–7 d. į uostamiestį jau 20-ąjį kartą sugrįžta tarptautinis gatvės teatrų festivalis „Šermukšnis”. Kas dvejus metus Klaipėdos žvejų rūmų rengiamas reprezentacinis miesto festivalis vėl žada stebinti ypatingais pasirodymais. Klaipėdiečius ir miesto svečius festivalis po atviru dangumi vilios įspūdingais nemokamais renginiais. Margaspalvėje programoje klaipėdiečiams savo vaidinimus pristatys užsienio trupės ir artistai, dėl kurių varžosi garsiausi pasaulio tarptautiniai menų festivaliai, bei Lietuvos menininkai. Jauniesiems žiūrovams turėtų patikti jiems skirtos edukacinės teatro kaukių bei klounados dirbtuvėlės.

„Klaipėda pagaliau pradėjo priminti Vakarų Europos miestą (…) Tokio festivalio miestas dar nematė (…) Tai buvo dienos ir ilgi vakarai, kurių metu vaikai suprato svetimšalius suaugusiuosius, o brandūs žmonės virto vaikais. Šviesos, formos, neįtikėtini garsai, ugnis ir fejerverkai bylojo apie tą patį, ką nuo antikos laikų kalba teatro žmonės, – meilę, draugystę, aistras (…) Žiūrovų gausa parodė, kad klaipėdiečiai ilgisi įdomių, išradingų, turiningų renginių” (Daiva Janauskaitė, „Klaipėda”, 2017 07 11). Tai tik kelios citatos žiniasklaidoje apie jau istorinį 19-ąjį tarptautinį gatvės teatrų festivalį „Šermukšnis”, vykusį 2017-ųjų vasarą. Nors festivalis rengiamas nuo 1995 m., paskutinysis daug kam buvo visiška naujiena, žinovus nustebino užmoju ir puikia programa. Galima drąsiai teigti, kad tai buvo didžiulis kokybinis šuolis festivalio istorijoje.

Festivalio organizatoriai tikisi, kad XX tarptautinis gatvės teatrų festivalis „Šermukšnis” publiką nustebins ir sužavės dar labiau. Tarp liepos 5–7 d. Klaipėdoje vyksiančio festivalio dalyvių sutiksime ne tik visiškai naujų, bet ir žiūrovams jau pažįstamų veidų. Įvairių ir spalvingų festivalio vaidinimų programoje – personažai iš įvairiausių epochų: viduramžių gatvės artistai, garsiojo italų kino režisieriaus F. Felinio filmų herojai, modernus muzikuojantis „virtuvės šefas” ar net ateivis iš kitos planetos bei daugelis kitų.

FESTIVALIO „ŠERMUKŠNIS 2019″ PROGRAMA

Liepos 5 d., penktadienis

Teatro aikštėje

19.00 val. Festivalio atidarymas.

19.30 val. Teatras „Mimo” (Lenkija) – „Komediantai”

1_MIMO_Komedianci_fot_KASIA_CHMURA

Scenarijus, režisūra, scenografija: Bartłomiej Ostapczuk.
Vaidina: Ewelina Grzechnik, Karina Saczuk, Paulina Staniaszek, Aleksandra Batko, Maciej Jan Kraśniewski, Bartłomiej Ostapczuk.

Žiūrovai turės galimybę sugrįžti į laikus, kai menininkų trupės vaidindavo turguose, gatvėse ir aikštėse. „Komediantai” ir yra toks senų laikų spektaklis – pasakojimas apie gatvės aktorių trupę, keliaujančią iš vienos vietos į kitą vežimu, kuriame ir gyvena. Pasirodymo metu scenos realybė persipina su asmeniniais santykiais ir taip sukuriamos stebinančios situacijos, publikos akivaizdoje staiga atgyja senos aistros ir įsiliepsnoja prigesusi meilė.

Spektaklyje „Komediantai” taip pat cituojamos scenos iš legendinio prancūzų režisieriaus Marselio Karne (Marcel Carné) filmo „Galiorkos vaikai” („Les enfants du paradis”,1945).

Trukmė 60 min.

20.30 val. „La Industrial Teatrera” (Ispanija) – „Nublokštieji”

2_Industrial_teatr_Nublokstieji

Režisūra: Jordi Purtí, Mamen Olías.
Klounai: Jaume Navarro, Cristina Sole.

…Nes nedideli laivų sudužimai – neatsiejama gyvenimo dalis.

„Nublokštieji” – tai klounų pasirodymas apie du nublokštuosius, kurių kasdienybė praeina plaukiant pasroviui. Jie žvejoja, vildamiesi surasti žinutę butelyje, todėl renka butelius ir akimirkas. Kiekvienas laivo sudužimas yra nauja galimybė viską pradėti iš naujo, tęsti savo gyvenimo kelionę. Gyventi. Šiuos veikėjus vis nubloškia tai vėjas, tai bangos, tai vidiniai impulsai. Toks jų gyvenimo būdas, tokia jų kasdienybė – jie neturi ko prarasti, nes visas gyvenimo akimirkas priima su dėkingumu kaip dovaną.

„Nublokštieji” – tai ir gatvės teatras, ir klounų šou – beveik cirkas.

Trukmė 45 min.

21.30 val. Adrian Schvarzstein (Ispanija) – „Žaliasis žmogus”

3_greenman

Kas atsitinka, kai gatvėse staiga pasirodo žaliais aksesuarais apsikarstęs žalias žmogus?
Pasitelkęs vaizduotę, jis pašėlusiai bendrauja su gatvėse vaikštinėjančiais žmonėmis.
Žaliasis žmogus gyvena pasaulyje, kuriame jį supa tik žalios spalvos įrankiai ir aksesuarai.
Šis žmogus į savo pasirodymą įtraukia žmones, aplinkoje esančius daiktus ir vaizdinius bei netikėtai susiklosčiusias situacijas ir aplinkybes. Šis ekscentriškas personažas atskleidžia slaptas ir nepatrauklias asmenines savybes, kurias kiekvienas norėtų kruopščiai nuslėpti nuo kitų akių…
Labai juokingas ir energingas, provokuojantis, bet neklastingas žaliojo žmogaus-klouno pasirodymas, kupinas netikėtų improvizacijų su žiūrovais.

Trukmė 30 min.

22.00 val. „Compagnie Bilbobasso” (Prancūzija) – „Polar”

4_1_Polar_Photo_Didier_Mignon

Stulbinanti ugningojo tango istorija

Režisūra: Hervé Perrin ir Delphine Dartus.
Vaidina: Hervé Perrin, Delphine Dartus, Elodie Bernardeau Ortega, Patrice Meissirel, Gonzalo Gudino, Florent Pellen.

Hervé Perrin ir Delphine Dartus trupę „Compagnie Bilbobasso” įkūrė 2006 m. Jų tikslas kurti vaidinimus, jungiančius Argentinos tango, muzikos bei ugnies šou elementus. Tai pagrindinės išraiškos priemonės, pristatant emocingus gatvės pasirodymus. Vaizduojamųjų menų pasaulyje trupė siekia išsaugoti asmeninį originalų kūrybinį braižą, gaivų ir stebuklingai poetišką stilių, žavintį minias žiūrovų, nepriklausomai nuo amžiaus ir meninio skonio.

Spektaklis „Polar” – tai trilerio, nebyliojo kino ir gatvės teatro tradicijų junginys. Autoriai tęsia tango ritmu pagrįstus meninius sprendimus, audrinančius vaizduotę ir sukeliančius nevaržomus jausmus. Veiksmas nukelia žiūrovus į Buenos Airių kabareto atmosferą, kur aktoriai ir muzikantai atrodo lyg gangsteriai. Komplikuoti vaidinimo personažų santykiai kelia aistrų bangas. Sprogstantis pianinas, degančios skrybėlės ir vėduoklės, kaistanti atmosfera. Viskas kibirkščiuoja ir skęsta ugnies lietuje.

Trukmė 50 min.

23.00 val. „Les Commandos Percu” (Prancūzija) – „Ugnies koncertas”

5_Ugnies_koncertas

Režisūra: Raymond Gabriel.
Atlikėjai: Stéphane Augier, Metty Bénistant, Bernard Graell, Laurent Macaux, William Perez, Ruddy Thery.
Pastatymo vadovas: Vincent Gonzalez.

„Ugnies koncertas” – tai ne tik koncertas ar fejerverkų šou, nors pagrindinė pasirodymo meninės raiškos priemonė ir yra ugnis. Trupė „Les Commandos Percu”, apkeliavusi visą pasaulį, suprato, kad ritmas visose kultūrose yra vienodai suprantama universali muzika, kurią kiekvienas jaučiame intuityviai. Ritmingai skambantys būgnų garsai susilieja su žiūrovų klegesiu, pasirodymas virsta didžiule liepsna. Tarp žiūrovų vilnija kibirkščiuojančios „įelektrinto” oro bangos.

„Pasidalinimas ugnimi” yra vienas iš įspūdingiausių pasirodymo akimirkų. „Les Commandos Percu” siunčia žiūrovams šimtus stebuklingų kibirkščių, virstančių žvaigždėmis. Visoje erdvėje kunkuliuoja ugninga energija. „Ugnies koncertas” – tai muzika, išjudinanti kiekvieną mūsų kūno ląstelę.

Per 20 metų trupė „Les Commandos Percu” apkeliavo visą pasaulį, skleisdama novatoriškas tik mušamaisiais instrumentais atliekamos muzikos tradicijas, savo pasirodymus puošdama įspūdingais ugnies ir šviesų paveikslais atviroje erdvėje. Esminis muziką ir ugnį jungiantis elementas yra judėjimas – iš vienos gatvės į kitą, judėjimas tarp žiūrovų, danguje ritmingai blyksint pirotechnikos efektams.

Trukmė 60 min.

Liepos 6 d., šeštadienis

Karlskronos skvere

11.00–13.00 val. Klounų teatro studija „Dulidu” (Lietuva). Edukacinės klounados dirbtuvėlės

Dulidu1

Interaktyvi klounų programa mažiems ir dideliems pagal Noelijos Blanko (Noelia Blanco)
knygą „Malūnų slėnis”. Kartu su žiūrovais klounai žais ir improvizuos pasakojimą apie miestelį, kuriame įsikuria Tobulos Mašinos, o gyventojai nustoja svajoti. Tik siuvėja Ana ir Žmogus Paukštis tiki, kad to, kas tikra, taip lengvai neįveiksi. Juk pačioje Malūnų slėnio širdyje iki šiol dar snūduriuoja paslėptos svajonės… Ar jiems pavyks sugrąžinti miestelėnų svajones?

Teatro aikštėje

13.00 val. Bram Graafland (Nyderlandai) – „Virtuvės princas”

6_Bram_Graafland

Virtuvės princas Bram’as Graafland’as suvaldo tūkstantinę auditoriją. Pasirodymo metu pagrindinis vaidmuo tenka jo paties pagamintam „virtuviniam vargonų-būgnų kombainui”. Šį vienintelį tokį pasaulyje instrumentą atlikėjas kūrė ir montavo pusantrų metų. Jis atkakliai ir kantriai mokėsi juo groti, parašė scenarijų, sukūrė muziką ir išmoko visiškai naujų įgūdžių – „žongliruoti” miltais, pienu ir sviestu! Kad išlaikyti profesionalią formą, menininkas kasdien repetuoja ne mažiau kaip 4 valandas.

Pašėlusio pasirodymo metu ore skraido maisto produktai, sukasi ugnies kamuoliai, skamba tranki muzika, ore blyksi aštrūs virtuviniai peiliai. „Virtuvės princas” groja vargonais, muša būgnais ir kepa…blyną! Vaidinimo kulminacija neįtikėtina, visada sukelianti audringas žiūrovų ovacijas. Tai garsų ir judesio šou, jungiantis cirko, teatro ir roko koncerto elementus. Trukmė 30 min.

16.00 val. Šv. Genezijaus trupė (Lietuva) – „Kelionė per Europą į Klaipėdą”

10_Genezijus

Senosios muzikos spektaklis

Režisierius: Adrian Schvarzstein (Ispanija).
Atlikėjai: Ieva Baublytė, Saulius S. Lipčius, Nerijus Masevičius, Dovilė Savickaitė,
Adrian Schvarzstein, Jūratė Širvytė-Rukštelė, Martin Daniel Zorzano (Meksika).

„Šv. Genezijaus trupės kelionė per Europą į Klaipėdą” – interaktyvus muzikinis spektaklis, kuriame susitinka muzika, šokis, daina bei aktorystės menas, kad atspindėtų vientisą įvairių scenos žanrų sintezę, kurios šaknys siekia baroko ir senesnius laikus.

Spektaklio pagrindinis motyvas – beribės vaizduotės ir fantazijos galimybės, kurios klajojančių artistų trupei leidžia stebinti ponus, įtikinti apie savo ir kitų šalių menų ir kultūros išmanymą. Tik atsidūrus išprususio žiūrovo akiratyje aiškiai pasimato, kad vaizduojama Italijos commedia dell’ arte, Prancūzijos karališkojo dvaro spindesys, Anglijos jūreivių linksmas gyvenimas ar Ispanijos aistros tėra gražus, mielas ir labai nuoširdus jų vaizduotės kūrinys.

Spektaklio dramaturgija švelniai jungia pagrindinius italų, prancūzų, ispanų, anglų teatro principus, o komiškumas ir saviironija priartina artistą prie žiūrovo. Spektaklyje naudojami interaktyvūs commedia dell’arte teatro elementai, leidžiantys žiūrovą įtraukti į dramaturgijos kūrimą. Nuostaba, estetika, senosios muzikos ir šokio elegancija bei jos banalumą neutralizuojantys komizmas ir saviironija – tai spektaklio, kuriame žiūrovas tampa ne tik stebėtoju, bet ir dalyviu, ingredientai.

Trukmė 60 min.

17.00 val. „La Industrial Teatrera” (Ispanija) – „Nublokštieji”

18.00 val. Bram Graafland (Nyderlandai) – „Virtuvės princas”

18.30 val. Šarka-Mockūnas-Milašius-Naujokaitis (Lietuva) – „Kauksmai ir kaukai”

kaukaiTeatralizuotas muzikinis performansas

Idėjos autorius: Benas Šarka.
Atlikėjai: Benas Šarka, Liudas Mockūnas, Juozas Milašius, Dalius Naujokaitis.

Teatro šamanas Benas Šarka kartu su Lietuvos džiazo korifėjais Liudu Mockūnu (saksofonas), Juozu Milašiumi (gitara) ir Daliumi Naujokaičiu (perkusija) savo „kortas atskleis” tik festivalio metu.

Tikima, kad kauko kauksmas gali suskaldyti akmenį, kaukoles ir net betoną… Lietuvių mitologijoje kaukas laikomas vaisingumo, turtų dvasia. Lietuviai tikėjo, kad kaukais pavirsta mirę nekrikštyti kūdikiai. Terminas „kaukas” kilęs nuo žodžio „kaukti”, o nuo „kauko” – „kaukė”…

Trukmė 45 min.

Klaipėdos piliavietėje

22.30 val. „Ondadurto Teatro” (Italija) – „Felliniana”

????????????????????????????

Režisierius: Marco Paciotti.
Aktoriai: Chiara Becchimanzi, Lucia Bianchi, Giorgia Conteduca, Daniele Ginnetti, Valerio Marinaro, Giorgia Marras, Lorenzo Pasquali, Dario Vandelli, Giulia Vanni.

„Felliniana” – tai pasakojimas apie svajonę primenančią kelionę, kuri tiesiog užburia žiūrovus. Šis pasirodymas skirtas pagerbti garsųjį italų kino režisierių Federiką Felinį (Federico Fellini), nes 2020 m. bus minimos jo 100-osios gimimo metinės.

Sukurti „Fellinianą” įkvėpė tokie F. Fellini’o kino šedevrai kaip „Saldus gyvenimas” („La dolce vita”), „Amarcord”, „Ir laivas plaukia” („E la nave va”), „Kelias” („La Strada”), „Kabirijos naktys” („Le notti di Cabiria”), „Boccaccio ’70”. Spektaklis sukuria neįprastą atmosferą, nes jame vyrauja tik juoda ir balta spalvos, kurios buvo būdingos XX a. 6-ojo dešimtmečio Italijos kinui. Maestro Felinio humoro ir šmaikštumo bei jo darbuose vyraujančios satyros persmelktame vaidinime atgis legendinė kino studija „Cinecittà”.

Pasirodymas stebins žiūrovus akrobatine choreografija, muzika, šviesos efektais, vandens žaismu, didžiule aikštės mašinerija ir įspūdingais vaizdo siužetais, persipynusiais su aktorių vaidyba. Vaidinimo garso takelyje skambės Stefano Saletti originali muzika, kurią atlieka grupė „Piccola Banda Ikona”, bei neužmirštamos Nino Rota dainos.

Gatvės vaidinimas „Felliniana” dėl techninio sudėtingumo bus rodomas Klaipėdos piliavietėje. Trukmė 60 min.

Liepos 7 d., sekmadienis

Karlskronos skvere

13.00–15.00 val. Dailės studija „Guboja”. Edukacinės teatro kaukių dirbtuvėlės.

15.00 val. Pantomimos teatras „A” (Lietuva). Improvizacijos su vaikais „Spalvoti akmenukai”

pantomimos_teatras_A

„Spalvoti akmenukai” – tai mozaika iš aktorių improvizacijų ir žaidimų. Mimai kviečia pažvelgti į pasaulį vaiko akimis ir keliauti į stebuklų šalį, pilną nuostabos, džiaugsmo ir netikėtumų… Trukmė 120 min.

Teatro aikštėje

19.00 val. Bram Graafland (Nyderlandai) – „Virtuvės princas”

19.30 val. Adrian Schvarzstein (Ispanija) – „Žaliasis žmogus”

20.00 val. Teatras „Mimo” (Lenkija) – „Nebyliame kine”

8_Mimo_Nebyliame_kine_ fot_Piotr_Rejowski

Scenarijus, režisūra: Bartłomiej Ostapczuk.
Vaidina: Ewelina Grzechnik, Paulina Staniaszek, Magdalena Kultys, Renata Birska, Karina Saczuk, Wojciech Rotowski.

Teatras gali būti tarsi puiki kelionė į tas vietas bei laikus, kurie egzistuoja tik mūsų vaizduotėje, bet kartais materializuojasi realybėje. Šiandien trumpam sugrįšime į nebyliojo kino laikotarpį.
Šio vaidinimo autorius įkvėpė Čarlio Čaplino, Basterio Kytono ir Žoržo Meljė filmai. Unikalia forma perteiktos emocijos, veiksmas bei poetiška mintis iki šiol yra labai svarbūs.

Šioje paslaptingoje veiksmo ir situacijų komedijoje, skambant originaliai šiuolaikinei muzikai, pasakojamos gyvenimiškos istorijos išlieka aktualios ir niekada nesensta. „Tarp eilučių” slypintis humoras, kūno judesys, komiškos situacijos, iliuzija ir dar daug visko – tai tikra teatro magija. Pasirodo, visgi įmanoma sugrįžti į svajonių pasaulį.

Trukmė 50 min.

21.00 val. „Mr. Pejo’s Wandering Dolls” (Rusija) – „Bestiariumas”

9_Pejo

Spektaklis „Bestiariumas” – tai naujas teatro kompanijos „Mr. Pejo’s Wandering Dolls” („Klajojančios pono Pežo lėlės”) eksperimentas. Paslaptingi karnavalai nukelia mus į šio žanro tradicijų praeitį, dabartį ir ateitį bei suteikia žiūrovams unikalią galimybę interaktyviai dalyvauti pasirodymo metu.

Aikštė. Keletas priemonių ir prietaisų. Atrodo lyg teatro scena, bet niekas nežino, kas čia vyksta. Kaip įprasta visose pasaulio šalių kultūrose, prieš spektaklį pasigirsta tylūs šnabždesiai. Kaip patyrusio keliautojo lagaminas, nuklijuotas įvairių tautybių ir laikmečių lipdukais, taip šiuolaikinis žmogus stengiasi viską išmėginti siekdamas atrasti savąjį „aš”. Nagi, kas norėtų pasinerti į smagų žaidimą!?

Paslaptingasis karnavalas prasideda. Vienu laimės rato pasukimu kasdienybė paverčiama į tokią provokuojančią realybę, kokios niekas nėra matęs – į šaunų fantastišką eksperimentą. Dar vienas rato pasukimas – ir eilinis žmogus paverčiamas groteskiška būtybe, įkūnijančia netikėtą šventišką elementą. Šį šventinį aparatą valdo linksmi, apsukrūs veikėjai, ir su kiekvienu pasukimu kasdienybė praryjama, suvirškinama ir paverčiama į paslaptingą karnavalą. Šis fantastiškas karnavalinis elementas apima įvairių tautų ir kultūrų tradicijas – nuo viduramžių Europos iki Naujosios Gvinėjos. Žiūrovai dalyvauja šventiniame eksperimente, kurio pabaiga gali būti visiškai netikėta…

Trukmė 60 min.

22.00 val. „Compagnie Bilbobasso” (Prancūzija) – „Polar”

Liepos 8 d., pirmadienis

Bare „Senamiestis”

11.00 val. Teatrologų ir žurnalistų konferencija „Gatvės teatro žanrai”.

Visi festivalio renginiai nemokami!

www.zvejurumai.lt

Parašykite komentarą