„Pasaulio balsai”: Irano ritmai ir dainavimo tradicija

2019 m. kovo 8 d. 18.00 val. Klaipėdos etnokultūros centras (Daržų g. 10) kviečia į praktinį vokalo, ritmo ir judesio seminarą, kurį ves dainininkas Hamidreza Ojaghi (Kurdistanas) ir dr. Brigita Bublytė (Vilnius). Renginio metu kviesime pajausti Irano ritmus ir susipažinti su šios šalies dainavimo tradicija.

Sparčiai nykstant sienoms ne tik tarp valstybių, bet ir tarp kultūrų, atsiranda vis daugiau galimybių pažinti kitų šalių tradicijas bei mokytis įvairiausių vokalinių technikų iš vietinių tradicijų perėmėjų ir tęsėjų. Atrodytų, kad atsivėrusios galimybės pažinti kitas kultūras turėtų tapti raiškos įvairovės ir įkvėpimo šaltiniu, deja, pasaulis paradoksaliai vienodėja, vyksta spartūs standartizacijos procesai.

Naujas vilnietės menininkės tyrėjos dr. B. Bublytės projektas – tarpkultūrinių balsinės raiškos tyrinėjimų ir meninės veiklos erdvė ,,Balso laboratorija”, šiuo metu pristatanti pažintinius ciklo ,,Pasaulio balsai” seminarus. Pagrindinis „Pasaulio balsų” ciklo seminarų tikslas yra kultūrinis sąmoningumas globalizacijos amžiuje. Siekiama praktiškai atsakyti į klausimus, kaip šiuolaikiniam atlikėjui pasisemti įkvėpimo iš etninių balsinių tradicijų? Kaip etninių tradicijų praktika gali padėti išplėsti balsinės raiškos galimybes? Kas tai yra mokytis kitos kultūros tradicijos? Ar lietuvis, pavyzdžiui, dainuojantis cante jondo (flamenko dainavimo stilius) ar kitos tradicijos dainavimo stiliumi, yra toks pats dainininkas kaip flamenko tradicijos atstovas? Kas yra vienoda bet kokiai balsinei raiškai ir kuo skiriasi stilistinės bei kultūrinės vokalinės ekspresijos?

Renginyje „Pasaulio balsai: Irano ritmai ir dainavimo tradicija” pristatoma Irano kultūriniam regionui būdinga maqam tradicija (liet. mugamas) ir tahrir vokalinė technika. Mugamas yra tradicinės muzikos forma, pasižyminti improvizacija. Nors mugamas yra klasikinis ir akademinis menas, jis remiasi populiariomis bardų melodijomis, ritmais bei atlikimo technika ir yra atliekamas visoje šalyje. Šiais laikais atliekamas mugamas atspindi skirtingus Irano istorijos laikotarpius ir jo ryšius su persais, armėnais, gruzinais ir kt. Maqam vokalinė tradicija yra įtraukta į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvensiją.

Bardas iš Kurdistano, grojantis daf’u (daf – tradicinis Artimųjų Rytų būgnas) Hamidreza Ojaghi suteiks galimybę išgirsti, patirti ir išmokti kurdų dainų bei ritmų.

Renginys nemokamas.

Klaipėdos etnokultūros centro informacija

Parašykite komentarą