Etnokultūros centre – folkloro muzikos vakarai, kūrybinės dirbtuvės ir kiti renginiai

Klaipėdos etnokultūros centras (Daržų g. 10) klaipėdiečiams ir miesto svečiams parengė spalvingą renginių programą, kurioje – dzūkiški pasidainavimai, tradicinių šokių muzikos vakarai, parodos, edukacijos ir kiti smagumai.

Dzūkiški pasidainavimai su Egle ir Roku Kašėtomis

Šie metai ypatingi Dzūkijai – minimos žymaus dzūkų dainiaus, tautosakos pateikėjo Petro Zalansko 120-osios gimimo metinės. Tautosaka iš P. Zalansko buvo užrašinėjama net septyniolika metų (1963–1980), iki pat jo mirties. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Tautosakos archyve saugomi du nemaži jo dainų rinkiniai. Pats P. Zalanskas paliko 30 sąsiuvinių su vertingais etnografiniais rašiniais, atsiminimais apie Mardasavo kaimą ir savo gyvenimą. Jis užrašė ir kai kurias savo dainas, pasakojamosios tautosakos kūrinius.

2020 m. liepos 30 d. 17 val. Klaipėdos etnokultūros centras rengia dzūkiškų pasidainavimų vakarą. Miestiečius su tradicinėmis dzūkų dainomis supažindins Eglė ir Rokas Kašėtos. Eglė Česnakavičiūtė-Kašėtienė – dzūkų tradicinio dainavimo puoselėtoja, besimokanti ne tik iš dainynų bei archyvinių įrašų, bet ir gyvai iš senolių ekspedicijų šilų dzūkų kaimuose metu. Jai pritars folkloro mylėtojas, muzikantas Rokas Kašėta. Abu siekia įsigilinti į kiekvieną tradicinio skambesio subtilybę, tarties niuansus, kad kuo ryškiau klausytojams atsiskleistų tolimosios Dzūkijos skonis.

Jauna šeima ruošia skirtingų žanrų dainų pluoštą, kurio didžioji dalis – vestuvinės dainos, įrašytos iš Petro Zalansko lūpų. Atvykę į pasidainavimų vakarą gausite dainų tekstus, tad galėsite drąsiai prisijungti prie dzūkiško Kašėtų dueto.

Virginija Pievos: albumo „Tolumėla” pristatymo koncertas

Rugpjūčio 13 d. 19 val. Klaipėdos etnokultūros centre vyks Virginijos Pievų albumo „Tolumėla” pristatymo koncertas. Pirmasis solinis Virginijos Pievų albumas „Tolumėla” klausytoją stebina netikėtu postfolkloro skambesiu ir užburiančia nuotaika. Visą jo muziką sukūrė, daugeliu instrumentų atliko ir savo mažame provincijos miestelyje įrašė pati atlikėja. Dešimtis albumo kūrinių žavi prietemos nuojautų kupina lyrika, alternatyviniu roko rupumu, šamaniška ritmika bei atskleidžia naują požiūrį į šiuolaikinį tradicinės baltiškos muzikos atlikimą.

Virginija jau porą dešimtmečių kuria poetišką, folkloro ir roko atspalvių nuspalvintą muziką, daugeliui klausytojų atpažįstamą iš atlikėjos itin gražaus, sodraus balso. Prieš ketverius metus jos suburta folkloro grupė PIEVOS sugrojo savo paskutinį koncertą, po kurio savo muzikinį kelią Virginija tęsė kaip multiinstrumentalistė, atrasdama ir pasitelkdama įvairias technines naujoves, kilpinimo (angl. looper) efektus bei balso procesorius.

Pasak autorės, šis albumas radosi tarsi iš nieko, intuityviai, įsiklausant į save: „Į looperį vieną po kito įrašius instrumentus ir derinant juos tarpusavyje, grojant tai, kas tuo metu šauna į galvą, kuomet tiesiog žaidi sau – gimė netikėtos kompozicijos. Jose norėjosi įpinti lietuvių liaudies dainas, jas šiek tiek pakeičiant. Tapo įdomu išbandyti save kaip multiinstrumentalistę.” „Tolumėla” – tai ilgesingas jausmas, traukiantis prie savęs ir per muziką, dainą, per pažįstamą seną istoriją tarsi artėjantis į tave. Jis primena, kad, regis, tu ten buvai, o gal tik dar būsi…

Kūriniuose skamba akustinė gitara, kanklės, ryla, būgnas, tambūrinas, varpeliai, barškutis, lumzdelis, dūdelė, lūpinė armonikėlė, dambrelis ir atlikėjos balsas. Įrašinėjant kompozicijas talkino ir subtiliai kūrinių atmosferą sintezatoriumi paspalvino Donatas Bielkauskas (DONIS).

„Dzūkiški pasidainavimai” ir Virginijos Pievos albumo „Tolumėla” pristatymo koncertas yra projekto „Etnoreidas” renginiai. Projektas ,,Etnoreidas” – įvairių etnokultūrinių renginių ciklas, pristatantis autentiško ir modernaus folkloro projektus, įdomius naujus atlikėjus, kūrybiškas idėjas, iniciatyvas ar kitas etnoraiškas. Projektą ,,Etnoreidas” iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Praktinės dirbtuvės ir konsultacijos „Mano delmonas”

Kiekvieną rugpjūčio–spalio ketvirtadienį Klaipėdos etnokultūros centre vyks delmono kūrimo dirbtuvės „Mano delmonas”. Užsiėmimai skirti tiems, kurie norėtų susikurti savo tradicinį rankdarbį-tekstilinį krepšelį, Mažojoje Lietuvoje vadinamą delmonu. Tradicinės tekstilės siuvinėtoja Irena Ungaro padės pasirinkti siuvinėjimo techniką, pamokys dygsnelių, medžiagos sukirpimo, delmono konstravimo, siuvimo. Užsiėmimai vyks ketvirtadieniais Etnokultūros centro Tradicinės tekstilės galerijoje (Daržų g. 10). Sukurti delmonui prireiks kelių susitikimų. Kiekvienai pamokai būtina registruotis tel. (8 46) 312113. Dalyvių skaičius ribotas. Užsiėmimai mokami.

Užsiėmimai „Mano delmonas” organizuojami įgyvendinant Klaipėdos etnokultūros centro projektą „Mažosios Lietuvos amatystė”, kurį remia Lietuvos kultūros taryba., globoja Klaipėdos miesto savivaldybė.
Primename, kad įstaigos patalpose privaloma laikytis visų LR Vyriausybės nustatytų sveikatos saugos taisyklių ir rekomendacijų.

ARTIMIAUSI KLAIPĖDOS ETNOKULTŪROS CENTRO RENGINIAI

Liepos 30 d. 19.00 val. Dzūkiški pasidainavimai su Egle ir Roku Kašėtomis.

Rugpjūčio 6 d. 20.00 val. Tradicinių šokių muzikos vakaras su „Robaksais”.

Rugpjūčio 13 d. 19.00 val. Virginija Pievos: albumo „Tolumėla” pristatymas su Donatu Bielkausku (DONIS).

Rugpjūčio 20 d. 19.00 val. Tradicinių šokių muzikos vakaras su „Sprycauka”.

II – VI 11.00 – 17.00 val. Tradicinės tekstilės galerija. Tautinio kostiumo ekspozicija, rankdarbių demonstravimas.

EDUKACIJOS

Pirmadieniais keramikos dirbtuvės:
11.00 val. ir 17.00 val. Lipdymo edukacijos.
13.30 val. ir 15.00 val. Molio žiedimo pamokos.
Mokamai. Būtina registracija tel. 8 46 312 113.

Ketvirtadieniais 17.00 val. „Mano delmonas”. Praktinės dirbtuvės ir konsultacijos.
Mokamai. Būtina registracija tel. 8 46 312 113.

Rugpjūčio 12 d. 17.00 val. Kūrybinės dirbtuvės su floriste Dalia Česniene.
Mokamai. Būtina registracija tel. 8 46 312 113.

Parodos:
Iki rugpjūčio 7 d. – „Mažosios Lietuvos delmonai”.
Iki rugsėjo 15 d. – „Gotikos keramikos rekonstrukcijos”
Parodas galima aplankyti darbo dienomis 8.00–17.00 val.

Renginiuose gali būti fotografuojama, filmuojama, todėl informuojame, kad jūs galite būti matomas renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, ir šios nuotraukos ar vaizdo įrašai gali būti patalpinti viešai prieinamuose socialiniuose tinkluose ar žiniasklaidos priemonėse.

Klaipėdos etnokultūros centro informacija

Parašykite komentarą