Lietuviškas obojaus muzikos garsovaizdis

„Obojus, kaip sudėtingiausias muzikos instrumentas, yra įtrauktas į Guinnesso rekordų knygą”, – teigia Robertas Beinaris, Lietuvos obojų kvinteto įkūrėjas. Lapkričio 23 dieną, ketvirtadienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salės I aukšto fojė jo vadovaujamas ansamblis pristatys intriguojančią programą „Obojų kvintetas LT”. Kvintete gros Robertas Beinaris, Tomas Bieliauskas (obojai), Eugenijus Paškevičius (meilės obojus), Petras Kuraitis (anglų ragas) ir Julius Klimavičius (fagotas). Tokio kolektyvo analogą sunku rasti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

LT_oboju_kvintetas

Lietuvos obojų kvintetas. KKS archyvo nuotr.

Obojus yra vienas svarbiausių muzikos instrumentų, po smuiko, simfoniniame orkestre. Pasak R. Beinario, „jis paduoda la natą ir yra pagrindinis pučiamųjų grupės instrumentas, daugiausia soluojantis. Jau baroko epochoje jis užėmė svarbią vietą orkestre. Tiesa, jo ištakos dar senesnės, bet tada jis buvo truputėlį kitoks. O šių dienų obojus nuo barokinio instrumento ir vizualiai, ir garsu labai skiriasi. Dabar obojus turi daug daugiau galimybių. Pavyzdžiui, anksčiau buvo atliekamas tik natūralus eilėgarsis, o dabar vienu metu galima išgauti dvi, tris, keturias, penkias ar net dešimt natų”.

Grojant obojumi, kaip ir bet kuriuo kitu pučiamuoju instrumentu, labai svarbu taisyklingai kvėpuoti. R. Beinaris pripažino, kad vieną natą be papildomo įkvėpimo kadaise jam pavyko ištęsti 1 minutę ir 15 sekundžių. Tačiau obojininkai, atlikdami kūrinius, naudoja specialias kvėpavimo technikas, kurios leidžia nesustojus groti kur kas ilgiau.

Mintis sukurti obojų ansamblį R. Beinariui kilo prieš 10 metų. Tada jis jau buvo baigęs Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) meno aspirantūrą; stažavęsis Liono nacionalinėje konservatorijoje. Neseniai Robertas, jau būdamas LMTA Pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų katedros vedėju, baigė LMTA meno doktorantūros studijas. Šalia atsakingo pedagoginio darbo, jis groja Lietuvos nacionalinės filharmonijos kameriniame ansamblyje „Musica humana” ir labai daug koncertuoja kaip solistas, kamerinių ansamblių dalyvis. Jis yra grojęs solo su Toskanos, Tirolio Insbruko, Lietuvos nacionaliniu ir valstybiniu, Lvovo filharmonijos, LMTA simfoniniais, Lietuvos, Kijevo solistų, Šv. Kristoforo, Klaipėdos, Šiaulių kameriniais orkestrais ir kt.

Lietuvos obojų kvintetas atlieka įvairių epochų muziką – nuo baroko iki šiuolaikinės. Didelę repertuaro dalį sudaro įvairių kūrinių aranžuotės, jas kuria kompozitorė Vaida Striaupaitė-Beinarienė ir ansamblio siela R. Beinaris. Ansamblis rengia įvairias programas Lietuvos miestuose ir užsienyje, bendradarbiauja su žymiais šalies solistais. 2008 m. kvintetas laimėjo I vietą VIII tarptautiniame konkurse „Muzika be sienų”.

Kvinteto kūrybinės veiklos 10-mečiui skirtoje programoje bus atliekami specialiai šiam ansambliui sukurti lietuvių kompozitorių Zitos Bružaitės, Ramūno Motiekaičio, Loretos Narvilaitės, Manto Savickio, Vaidos Striaupaitės-Beinarienės kūriniai, tarp jų bus dvi premjeros. Suskambės ir R. Beinario aranžuotos Algirdo Martinaičio dainos, kurias su kvintetu atliks solistė Simona Liamo (sopranas). Šia vertinga programa pasitikdami Lietuvos valstybės 100-metį koncerto rengėjai ir dalyviai kartu kuria istoriją ir taip garsina mylimą kraštą Lietuvą!

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Loreta Narvilaitė

Parašykite komentarą