„Klaipėda Piano Masters” akademija: uostamiestyje – jaunųjų pianistų elitas

2019 m. liepos 18 dieną fortepijoniniu maratonu bus iškilmingai atidaryta akademija „Klaipėda Piano Masters” (KPM). Jau trečią kartą rengiama didžiausia Baltijos šalyse fortepijono akademija į Klaipėdą sukvietė Lietuvos ir pasaulio jaunųjų pianistų elitą – šiemet atrinkti net 27 virtuozai iš dvylikos valstybių. Visi jie liepos 18 d. 18.00 val. pasirodys Eduardo Balsio menų gimnazijos scenoje ir vienu kūriniu prisistatys publikai. Karališkuoju C. Bechstein fortepijonu atlikėjai skambins F. Šopeno, F. Liszto, S. Rachmaninovo, A. Skriabino ir kitų kompozitorių kūrinius.

Povilas_Jarmala1

Kseniya Khatyliova skambina Debussy. Povilo Jarmalos nuotr.

KPM akademija buvo įkurta 2017 metais, ir Klaipėda tapo pianistų vasaros sostine. Analogų neturinčią programą joje įgyvendinę organizatoriai savo tikslu vadina naujos visapusiškai išsilavinusios pianistų kartos kūrimą. Anot organizatorių, karjeros siekiantis atlikėjas turi būti ne tik talentingas, bet ir puikiai organizuotas bei turintis itin platų žinių bei interesų arsenalą. Todėl be tradicinių fortepijono pamokų ir koncertinės praktikos studentams siūlomas itin platus paskaitų ir mokymų spektras – nuo raiškaus kalbėjimo scenoje iki asmeninio internetinio puslapio kūrimo. Dvi organizacinės komandos akademiją ruošia ištisus metus – nuostabi E. Balsio menų gimnazijos bendruomenė darbuojasi Klaipėdoje, o meno vadovo, pianisto Gintaro Januševičiaus vadovaujama jauna menininkų ir vadybininkų komanda pluša visoje Europoje. Prie akademijos misijos svariai prisideda begalė akademijos partnerių Lietuvoje, Vokietijoje, Lenkijoje ir JAV.

Šių metų akademijos tema – „Kas tu esi?”. Kaip teigia visame pasaulyje koncertuojantis ir dėstantis G. Januševičius, „ne techninis pasirengimas dažniausiai kiša koją jauniesiems menininkams žengti muzikinės karjeros keliu, o savarankiškumo, pasitikėjimo savimi ir idėjų trūkumas”. Anot jo, daugelis sutiktų jaunųjų pianistų bando atkartoti savo mokytojų arba fortepijono žvaigždžių interpretacijas net nesuvokdami, kiek naujo ir įdomaus gali suteikti muzikiniam pasauliui. Neskatinami ieškoti savęs ir savo unikalių interpretacijų, studentai dažnai pripranta prie „man taip mokytoja liepė” požiūrio ir palikę mokymo įstaigas išgyvena idėjų ir motyvacijos badą. „Per kiekvieno jauno pianisto rankas turi kalbėti vidinė kultūra, asmeninė patirtis, gyvenimo istorija, gili visapusiška erudicija. Mūsų akademijos užduotis – leisti pianistams atrasti savo unikalų balsą šiuolaikiniame muzikos pasaulyje ir išmokyti profesionaliai pateikti savo idėjas publikai. Muzikos gerbėjams reikia asmenybių, o ne greitai ir taikliai į klavišus pataikančių robotų”, – teigia G. Januševičius.

Gintaras_Janusevicius_foto_Jonas_Sopa

KPM akademijos meno vadovas, pianistas Gintaras Januševičius. Jono Šopos nuotr.

Akademijos pianistai turės galimybę mokytis iš įkvepiančių pedagogų ir muzikos pasaulio profesionalų. G. Januševičius ves individualias meistriškumo pamokas, kuriose kels pianistų techninį lygį ir mokys juos autoriaus tekstu paremtos interpretacinės laisvės. Visame pasaulyje koncertuojanti latvių pianistė Arta Arnicane patarinės pianistams koncertinių programų sudarymo klausimais, lenkų pianistas Slawomir Wilk mokys juos muzikos teksto analizės, o legendinė fortepijono profesorė iš Italijos Valentina Berman – interpretacijos. Airių klarnetininkas Macdara Ó Seireadáin dirbs su būsimųjų atlikėjų psichologija, o žymi TV ir radijo laidų vedėja Gerūta Griniūtė mokys juos elgesio scenoje ir raiškaus kalbėjimo su publika. Vokiečių marketingo specialistė Corinna Eicke mokys pianistus savo asmeninę gyvenimo patirtį ir unikalius asmenybės bruožus perkelti į reklamą. Galiausiai, KPM akademija nebūtų įsivaizduojama be fizinio pianistų lavinimo: šokėja Ana Buchovskaja-Zamulskienė didins pianistų kūno ištvermę, o vokiečių fizioterapeutė Meike Bistram, pasitelkdama fizinius pratimus ir masažą, mokys juos perprasti kūno poreikius ir išvengti traumų.

Kad KPM yra ne tik fortepijono, bet ir viso gyvenimo akademija, liudija ir pianistė Julija Bagdonavičiūtė. Dvejus metus buvusi KPM studente, šiemet ji prisijungė prie KPM organizatorių komandos. „KPM yra savotiška akių atvėrimo akademija. Joje sudarytos puikios sąlygos mokytis vieniems iš kitų, perlipti per tam tikras baimes ir nepatogius išgyvenimus. Po pirmosios akademijos jaučiausi gerokai labiau subrendusi, po antrosios efektas buvo dar didesnis. Labai džiaugiuosi galimybe su akademija susipažinti iš už užkulisių, prisidėdama prie jos kūrimo ir semdamasi naujų patirčių”, – mintimis dalijosi J. Bagdonavičiūtė.

Povilas_Jarmala2

Elzė Fedorcovaitė laukia pasirodymo scenoje. Povilo Jarmalos nuotr.

Nuveiktus darbus ir naujas patirtis KPM pianistai dar akademijos metu pristatys Klaipėdos, Palangos, Platelių ir Plungės publikai, o specialiuosius prizus užsitarnavę studentai visus metus koncertuos Lietuvoje, Lenkijoje ir Vokietijoje vyksiančiuose koncertuose.

Su visais akademijos renginiais, kurių daugelis – nemokami, kviečiame susipažinti adresu: www.kpm.lt/tour-2019. Taip pat kviečiame sekti KPM „Facebook” ir „Instagram” socialiniuose tinkluose, kur akademijos veiklą stebi tūkstančiai gerbėjų visame pasaulyje.

KPM akademijos informacija

Parašykite komentarą