Šiuolaikinė dykumų architektūra (II dalis)

0 VIRSELIUI desert-house-by-marmol-radziner_ezmhr_7 - CopyKad dykumose galima rasti įspūdingos šiuolaikinės architektūros muziejų, viešbučių ir 


Kosmosas dykumoje
namų jau rašėme, tačiau dar nerašėme apie tai, kad dykumose galima aptikti tikrų tikriausią kosminį uostą, skraidinantį turistus į kosminę erdvę, „Žvaigždžių karų” miestą Sacharoje, daugybę modernių atostogų namų, kuriuos supa kvapą gniaužianti ir tiesiogine prasme įkaitusi atmosfera, na, o taip pat ir Australijos dykvietėje išdygusį LEGO kaladėlių mišką, degančias „šventyklas” ir svylančius žmones Nevadoje…

Jornada del Muerto dykuma, Naujoji Meksika, JAV. To pasaulyje dar nebuvo ir tai atsirado dykumoje – pirmasis pasaulyje terminalas turistams, norintiems skristi į kosmosą… Gigantšką kosmoso uostą „Spaceport America” suprojektavo pirmo kalibro britų architektai „Foster + Partners”. Į kraštovaizdį integruotas milžiniškas futuristinis terminalas primena siužetą iš sci-fi žanro kino filmų, tačiau tai yra realybė, kurią atrasti galima važiuojant per Kalifornijos valstiją El Camino Real greitkeliu. Čia operuojanti „Virgin Galactic” anonsuoja, kad turistų skrydžiai į kosminę erdvę prasidės jau netrukus!

O tuo tarpu galima pasižvalgyti kitapus Atlanto esančioje Šiaurės Afrikoje ir didžiausioje pasaulyje tropinėje dykumoje – Sacharoje. Tunisas. Chott el Djerid vietovė, esanti Tuniso pietvakariuose prie didžiulio išdžiūvusio druskos ežero. Tai, ką čia galima pamatyti, tikrai nėra tunisiečių architektūros paveldas, o ir marsiečiai čia nepasistatė savo naujos bazės… Tiesą sakant, apleisti Chott el Djerid futuristiniai statiniai – tai amerikiečių palikimas. Prieš daugelį metų šioje dykumoje legendinis režisierius George Lucas filmavo didingus „Star Wars” epizodus. Taigi, filmo kūrėjai čia pastatė nedidelį futuristinį miestelį, skirtą filmavimams – Tatooine planetą. Prieš kelis metus Niujorko menininkas Rä di Martino, keliaudamas po Tunisą, padarė visą seriją nuotraukų, kurioje įamžino šį apleistą „Žvaigždžių karų” architektūros „paveldą”.

Atostogų namai dykumose

Kol vieni turistai svajoja apie atostogas kosmose, kiti mielai atostogauja ir dykumoje. Skamba keistai? Visai ne! Geriausi pasaulio architektai pasirūpino tuo, kad atostogos vėsa ir svetingumu nepasižyminčiose dykumose neprailgtų. Arizona, JAV. Tuksono kalnų aplylinkėse, kaip ir visoje Arizonos dykumoje, galima rasti daug tikrai geros šiuolaikinės dykumų architektūros pavyzdžių. Galima sakyti, kad kai kuriems turtingiems amerikiečiams tai beveik tas pats, kas lietuviams nuvykti į vienkiemyje esančią sodybą, tarkim Labanoro girioje, tik šiuo atveju vienkiemis stovi dykumoje, o vietoje ežero (geriausiu atveju) teks mėgautis baseinu… Na, bet ne taip jau ir blogai, kai ramybės ieškoti atvyksti į atostogų namą, pro kurio langus atsiveria uolėtų kalnų, kaktusų plantacijų, Didžiojo Kanjono, Arizonos ar Sonoros dykumų panoramos…

5 Dust_Tucson-Mountain-Retreat_0032

Tuksono kalnų ir kaktusų apsuptyje stovi ikoniniai, amerikiečių architekto Rick Joy suprojektuoti, labai kompaktiški S, M ir L dydžių nameliai – „Desert Nomad House”. Tai vienas žymiausių dykumų architektūros objektų, aprašytas daugybės architektūros ir interjero dizaino žurnalų. Modernios struktūros, rūdžių spalvos plieno namelyje yra viskas, ko reikia šiuolaikiniam gyventojui: vonia, virtuvė, šiuolaikiniai baldai, elektrotechnika ir kitos reikalingos komunikacijos. Viena naktis tokiame namelyje kainuoja apie 400 dolerių, tačiau šį namelį galima išsinuomoti ir visam mėnesiui – už 8 000 dolerių. Tiesą sakant, namelį galima net gi nusipirkti, tokio nekilnojamojo turto vertė Arizonos dykumoje šiuo metu yra 975 000 dolerių…

Tuksono kalnuose pūpso ir dar vienas pavyzdinis šiuolaikinės dykumų architektūros pavyzdys – „Garcia Residence”. Dykumų rezidencijos autoriai „Ibarra Rosano Design” architektai stiklines ir betonines namo konstrukcijas įspraudė tiesiog į uolas, taip kone susiliedami su nelabai draugišku ir sausu kraštovaizdžiu. Tikriausiai dėl to architektai sumanė namui suteikti šiek tiek jaukesnių, postmodernių bruožų ir vieną eksterjero sieną nudažė ryškiai rožine spalva…

O štai viename Sonoros dykumoje suprojektuotame name su konceptualiomis akmeninėmis terasomis, galima pasijusti kaip šiuolaikinio meno galerijoje. „Tucson Mountain Retreat” rezidenciją suprojektavo Finikso architektūros studijos „DUST” architektai Cade Hayes ir Jesus Robles. Be įvairių šiuolaikiniam žmogui mirtinai reikalingų interjero objektų, name dar yra muzikos studija, o spiraliniai metaliniai laiptai veda ant stogo, kuriame įrengta poilsio zona su iš čia atsiveriančiu begaliniu Sonoros dykumos kraštovaizdžiu. Manytumėm, kad išgyventi čia tikrai galima…

Kaimyninėje Kalifornijos valstijoje esančiame Coachella slėnyje, dar vadinamame „Dykumos imperija”, stovi vienui vienas „keturakis” namas. Modernų namą su keturiais geometriniais bokštais („akimis”), kuriuose įrengti 4 miegamieji kambariai, suprojektavo kalifornietis architektas Edward Ogosta. Į visus keturis pasaulio taškus iš dykumos „spoksantis” namas turi bendrą jungiančią erdvę – stiklinę svetainę su virtuvės zona bei subtilų baseiną lauke.

Dar šis namas turi tolimą „kaimyną” – įkaitusioje Kalifornijos Hot Springs dykumoje, kur galima pamatyti Los Andželo architekto Marmol Redziner suprojektuotą ir 2005 m. pastatytą „L” namą. Nors šis L formos statinys nėra kažkuo įspūdingesnis už kitus šiuolaikinės regionalizmo architektūros dykumų namus, tačiau savo laiku sugebėjo tapti dykumų architektūros ikona.

Dykumų architektūros pokštai

Pabaigai šiek tiek dykumų inkliuzų. Australija. Vieno tokio izoliuoto miestelio, pavadinimu Broken Hill, esančio labai sausringoje vietovėje, kurioje vasarą termometro stulpelis paprastai laikosi ties 40 °C žyma, vietiniai gyventojai vidury dykumos kartą išvydo žaliuojančias egles ir žydinčias gėles… Pasirodo, čia pasidarbavo LEGO darbuotojai, kurie minėdami LEGO atėjimo į Australijos rinką penkiasdešimtmetį, nusprendė dykumą apsodinti natūralaus dydžio eglių mišku… Be abejo, jų eglės buvo išaugintos iš milžiniškų LEGO kaladėlių, kurios čia taip ir liko stovėti.

Tačiau turbūt pats didžiausias pokštas, kokį tik galima įsivaizduoti dykumoje, yra kasmetinis „Burning Man” festivalis Nevadoje, JAV. Vienai savaitei šioje valstijoje esanti Black Rock dykuma virsta savadarbių sci-fi žanro dizaino objektų, skulptūrų bei apokaliptinio šiuolaikinio meno parodų ir deginančio karščio nebijančių entuziastų susibūrimo vieta, be abejo, su kulminacija, kurios metu sudeginama iš medžio pastatyta žmogaus architektūrinė struktūra, o pastaraisiais metais ir milžiniška „šventykla”, kuri ir statoma vien tam, kad būtų sudeginta…

FOTO ©: Nigel Young, Rä di Martino, Rick Joy Architecture, Bill Timmerman, Jeff Goldberg/ESTO, Edward Ogosta Architecture, Joe Fletcher, John Sinal, LEGO, „Burning Man”.

Taip pat skaitykite: Šiuolaikinė dykumų architektūra

Parašykite komentarą