Skleisti Klaipėdos knygų mugės žinią padėjo balandžiai

Savaitgalį vyko jau antrus metus Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos surengta Klaipėdos knygų mugė, stebinanti savo renginių gausa bei sutraukianti gausų būrį miestelėnų pasidžiaugti žodžio ir knygos švente.

Eugenijaus MACIAUS nuotr.

Eugenijaus MACIAUS nuotr.

Renginys vyko tris dienas – ketvirtadienio rytą prasidėjusi mugė šurmuliavo iki pat šeštadienio vakaro. Sveikindamas susirinkusiuosius, bibliotekos direktorius Juozas Šikšnelis akcentavo, jog šis renginys – puiki šventė bibliotekos bendruomenei, tačiau ir visiems knygų mylėtojams.

Anot direktoriaus, tradicijoms sutvirtėti kartais prireikia dešimtmečių ir net šimtmečių, tad ypač džiugu, jog dar tik antrus metus vykstantis renginys jau tampa žinomas ir mėgstamas.

Paklaustas, kaip gimė idėja organizuoti šią knygos šventę, bibliotekos direktorius prasitarė, jog susitikus su smulkiųjų ir vidutinių leidyklų asociacijos pirmininke Nijole Petrošiene, buvo nutarta rengti tokį renginį ir tikėtis, jog ateityje jis taps tikra kultūrine švente.

Buvo priimtas sprendimas, jog komercinio mokesčio už prekybos vietą biblioteka neims, tačiau dalyvaujanti leidykla mainais turi surengti kurios nors savo knygos pristatymą.

_DSC0158

Pasiteiravus, kur slypi antrosios mugės originalumas, J. Šikšnelis juokavo, jog ne kiekviena Lietuvoje vykstanti mugė gali pasigirti į orą paleidžianti 88 įvairiausių rūšių balandžius. Direktorius vylėsi, jog ateityje renginys tai puiki proga skaitytojams įsigyti norimų knygų be antkainio.

Renginio pradžią paskelbė jaunųjų violončelininkų duetas T&D, o gerą žinią į orą kėlė 88 vienas už kitą gražesni balandžiai, kurių skrydis simbolizavo pašto karvelių nešamą ir skleidžiamą naujieną.

Balandininkystė tapo ir renginio tema: Kazio Girdžiūno knygos „Balandžiai, balandininkai, balandininkystė” sutiktuvėse dalyvavo Klaipėdos krašto balandininkai bei leidyklos vadovė Nijolė Petrošienė. Paklausta, kur slypi knygos unikalumas, N. Petrošienė teigė, kad knyga yra išskirtinė tuo, jog Lietuvoje beveik nėra informacinių leidinių apie balandininkystę, tad į šį veikalą sudėtas visas autoriaus K. Girdžiūno palikimas.

_DSC0269

Nemažo skaitytojų dėmesio sulaukė Dalios Milukaitės-Buragienės poezijos knygos ir kompaktinės plokštelės „Čiulba volungėlė” pristatymas, kuriame dalyvavo ne tik pati poetė ir knygos leidėjas Vladas Buragas, bet ir gerai žinoma aktorė Virginija Kochanskytė – knygos sudarytoja ir redaktorėm, juokavusi, kad scenos žmogui naudinga keisti amplua.
Aktorė įsitraukė į kūrybinį projektą, poetės pakviesta dalyvauti trioletų knygos ,,Židinys gryčioje dega” pristatyme, po kurio pasiūlė įrašyti šios knygos kompaktinę plokštelę kaip dovaną Lietuvos aklųjų ir silpnaregių bibliotekos skaitytojams. V. Kochanskytė mielai sutiko, bet,baimindamasi pakliūti į trioletų ritmo monotoniją, paprašė daugiau eilių ir sukūrė kompaktinės plokštelės scenarijų iš trijų poetės knygų. Išgirdusi įrašą, poetė sumanė jį sudėti į knygą. Taip ir gimė idėja išleisti naują poezijos rinktinę.

Mugės metu buvo pristatyta begalė įvairių knygų, tarp jų – poeto ir išeivijos veikėjo Leonardo Andriekaus poezijos knyga „100 eilėraščių”, M. Vainilaičio knygos „Spalvoti akmenėliai” sutiktuvės, Loretos Stankutės naujausių knygų pristatymas.

Didelio susidomėjimo sulaukė R. Černiausko novelių rinktinės „Tolminkiemio istorijos” pristatymas. Pristatymo metu buvo rodomas trumpas filmukas, kuriame prisiminimais apie autorių dalijosi meno kritikas Petras Šmitas bei J. Šikšnelis. Abu teigė, jog ši knyga – meistriškas ir laukiamas kūrinys literatūrinėje padangėje. Knygos pristatymo metu buvo klausomasi aktoriaus Aleksandro Šimanskio garso įrašų.

_DSC0507

Mugė neapsiribojo tik knygų pristatymais ar susitikimais su rašytojais. Renginio metu vyko filmų peržiūros: Dž. Malkovičiaus režisuotas filmas pagal M. Tournier knygą „Girių karalius” bei pasaulinio garso kino režisieriaus Sergejaus Paradžanovo filmų pristatymai, kurių metu dalyvavo ir informacija apie garsų kino genijų dalijosi režisierius Maratas Sargsyanas.

Jaukią atmosferą kūrė dailės, fotografijos bei kitos parodos, o bene didžiausio lankytojų susidomėjimo sulaukė tarptautinės fotografijų parodos „Sergejus Paradžanovas – gyvenimas tarsi filmas” pristatymas. Renignį vainikavo dainuojamosios poezijos vakaras.

Parašykite komentarą