Apie skaičiaus vertes ir prasmes: Vygando Šimbelio / Das Vegas „Skaitmuo“

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) 2021 m. spalio 8 – lapkričio 7 d. veikia personalinė Vygando Šimbelio / Das Vegas paroda „Skaitmuo“.

Vygandas Šimbelis. Projektas „Metaphone“. Rasos Macevičienės nuotr.
Vygandas Šimbelis. Projektas „Metaphone“. Rasos Macevičienės nuotr.

Atidžiam KKKC Parodų rūmų lankytojui Vygando Šimbelio / Das Vegas vardas jau turėtų būti pažįstamas. 2020 m. vykusioje KKKC 15 metų sukakčiai skirtoje tarptautinėje parodoje „We can be heroes“ / „Būkime herojais“ buvo eksponuota Švedijoje gyvenančio menininko instaliacija „Meno vertė“. Po metų V. Šimbelis sugrįžo į Klaipėdą su personaline paroda „Skaitmuo“, kurioje pristato tris įvairiais laikmečiais kurtus projektus: „Meno vertė“, „Stratic“ ir „Metaphone“. Šiuos projektus jungia sąlyčio taškų tarp žmogaus ir mašinos analizė – autorius siekia iš meninės ir mokslinės perspektyvos atskleisti mašinos ir žmogaus santykį. Skaitmuo parodoje pasireiškia įvairiomis formomis – tiek skaitine abstrakcija, tiek vizualiu menu ar kompiuteriniu algoritmu, kuris padeda lankytojams sukurti meno kūrinius ar juos įvertinti.

Menininkas Vygandas Šimbelis / Das Vegas. Rasos Macevičienės nuotr.
Menininkas Vygandas Šimbelis / Das Vegas. Rasos Macevičienės nuotr.

Parodoje pristatomas projektas „Metaphone“ – tai interaktyvus procesas, pagrįstas kompiuteriniais modeliais, leidžiantis mašinai kurti kūrinius iš lankytojų gaunamų duomenų. Metafoną sudaro interaktyvus aparatas, veikiantis kaip elektromechaninė piešimo ir garso mašina. Sąveikaudamas su auditorija per jutiklius, parodos lankytojams įsitraukus į interaktyvius žaidimus, šis aparatas kuria meno kūrinius. Projekto kontekste menininkas kvestionuoja autoriaus vaidmenį ir mėgina sukelti abejonę esminiu klausimu – kas yra meno kūrėjas: menininkas, mašina, kuri interaktyviai sukūrė kūrinį, ar parodos dalyviai, spontaniškai teikiantys įvestį mašinai. Ir nors Klaipėdoje aparatas neįjungtas, eksponuojama gausi anksčiau jo sukurtų darbų kolekcija.

„Ekspozicijoje kaip medžiai sustatytuose ritiniuose užfiksuotos tam tikro laikotarpio, 15 minučių ar pusvalandžio, žmonių emocijos, – pristatydamas parodą apie projektą pasakojo V. Šimbelis. – Šiems kūriniams sukurti buvo naudojama technologija, labai jautriai matuojanti prakaito pakitimus. Tokios technologijos yra naudojamos ir melo detektoriuose. Darbai buvo tapomi spalvoms priskiriant tam tikras emocijas arba susijaudinimą. Pavyzdžiui, jei darbe daugiau žalios ar mėlynos spalvos, žmogus buvo mažiau susijaudinęs, o raudoni atspalviai labiau išreiškia karštesnes emocijas. Žmonės yra pripratę kontroliuoti technologijas, ir buvo labai įdomu, kad šiuo atveju vis dėlto mašina labiau kontroliavo dalyvius, negu kad jie – mašiną. Per bevielį biosensorių labai sunku pakeisti savo emocijas ir padaryti paveikslą, pavyzdžiui, raudonesnį ar mėlynesnį, pagreitinti mašiną ar sulėtinti. Nors žmonės įvairiai bandė – vieni atsiguldavo ir nurimdavo, kiti imdavo lakstyti“, – prisiminė menininkas.

Vygandas Šimbelis. Projektas „Metaphone“. Rasos Macevičienės nuotr.
Vygandas Šimbelis. Projektas „Metaphone“. Rasos Macevičienės nuotr.

Paklaustas, kodėl mašina piešia ne kvadrato, o apskritimo formos kūrinius, menininkas pakomentavo: „Buvau sukūręs įvairių eskizų – ir kvadrato, ir kitų formų. Bet pasirinkau apskritimą kaip universaliausią, jo forma – nepriekaištinga, ideali.”

Metafoną V. Šimbelis pradėjo kurti vienas – sukūrė ir įgyvendino visas sąveikas ir technologijas, vėliau pradėjo bendradarbiauti su technologais, programuotojais, inžinieriais ir dizaineriais, ir kartu sukūrė keletą versijų, kaip tas instaliacijas įjungti. „Dabar svarstome čia, Lietuvoje, sukurti kokią vieną versiją“, – planais dalijosi autorius.  

Projektas „Meno vertė“ parodoje atsiskleidžia per kūrinių turinį, kuris iš esmės yra sukurtas iš tų pačių kūrinių kainos. Norėdami įsigyti tokį kūrinį, jūs sumokate jo kainą, o ta kaina ir yra užrašyta pačiame kūrinyje. Taip tiesiogiai ar netiesiogiai galite savo namuose išeksponuoti savo investiciją.

Vygandas Šimbelis. Projektas „Meno vertė“. Rasos Macevičienės nuotr.
Vygandas Šimbelis. Projektas „Meno vertė“. Rasos Macevičienės nuotr.

„Šis projektas – apie skaitmenis ir skaičius. Viena iš idėjų – kad skaičius savaime gali būti meno kūrinys, kita – kas yra skaičius ir kokios jo vertės bei su tuo susietos reikšmės ir prasmės, – apie „Meno vertę“ pasakojo V. Šimbelis. – Pavyzdžiui, ką jūs galvojate apie skaičių 730,21? Kas tai galėtų būti? Tai yra monetarinė vertė, kaina, o šiuo atveju – to kūrinio kaina. Jei norėtumėte nusipirkti šį kūrinį, jis tiek ir kainuotų. Ir jei kolekcininkas nusipirktų brangų skaičių ir pasikabintų ant sienos, jam nereikėtų pristatyti tos investicijos savo partneriams, ji ir taip būtų matoma“, – juokavo parodos autorius.

Pasak V. Šimbelio, šis projektas jam yra vienas iš aktualesnių, su juo menininkas dirba daugiausiai. „Skaičiai iš esmės priklauso visiems. Juos pardavinėti kaip meno kūrinį gali kiekvienas. Bet kaip tai padaryti? Su šiuo projektu dirbu jau apie 10 metų, dabar pereinu į skaitmeninį formatą – jau galima nusipirkti skaičių ir NFT (unikalaus žetono) formatu. Tačiau šiame Art Value projekte (ArtValue.org) aš mėginu sujungti fizinį ir skaitmeninį meno pasaulius, todėl skaitmeninio skaičiaus (NFT žetono) pirkėjui nusiunčiu ir fizinę to skaičiaus išraišką.“

Vygandas Šimbelis. Projektas „Stratic“. Rasos Macevičienės nuotr.
Vygandas Šimbelis. Projektas „Stratic“. Rasos Macevičienės nuotr.

„Meno vertės“ sudedamoji dalis yra projektas „Restitucija“ – įrėminti parduotuvių čekiai. „Šiuos kvitus aš naudoju savo išlaidų susigrąžinimui, – paaiškino menininkas. – Jei, pavyzdžiui, aš nusipirkau kažką už 7,33 Eur, gautą kvitą kaip meno kūrinį parduodu „Ebay“ už tą pačią sumą ir susigrąžinu išlaidas, o kvitą išsiunčiu pirkėjui. Juos perka įvairiose šalyse gyvenantys įdomūs žmonės, pavyzdžiui, knygų autoriai, profesoriai iš Amerikos ir t. t. Šiais savo projektais keliu pamatinius meno produkcijos vartojimo ir vertinimo klausimus“, – pristatydamas parodą pasakojo V. Šimbelis.

Paroda veikia iki 2021 m. lapkričio 7 d.

KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).

Parašykite komentarą