Susitikti tarp dviejų krantų kviečia paskutinė „KultJūros“ paroda

Nuo 2021 m. rugsėjo 4 d., šeštadienio, Senosios perkėlos (Šiaurinis ragas, Danės g. 1, Klaipėda) kelte „Nida“ vyks  Simonos Agotos Martinkus fotografijos paroda „Švie/SOS“. Tai – 8-oji asociacijos Kūrėjų sąjungos organizuoto projekto „KultJūra“ paroda, šiais metais užbaigsianti jaunųjų menininkų kūrybos pristatymus Klaipėdoje. Parodos kelte buvo eksponuojamos visą vasarą, nuo gegužės pabaigos. Projekto idėja – pakviesti klaipėdiečius ir miesto svečius atrasti jūrą ir jos tolius kaskart, su kiekvienu autoriumi vis kitaip. S. A. Martinkus yra projekto „KultJūra“ iniciatorė ir kelte vykusių parodų kuratorė.

Simona Agota Martinkus, iš ciklo „Švie/SOS“.
Simona Agota Martinkus, iš ciklo „Švie/SOS“.

Simona Agota Martinkus. „Švie/SOS“

S. A. Martinkus kviečia atkreipti dėmesį ne tik į kelto „Nida“, bet ir į Klaipėdos miesto pastatų langus – spalvoto stiklo kūrinius – vitražus. Ir taip atrasti dar vieną jūros versiją. Sovietmečiu itin suklestėjo monumentalioji dailė. Vitražai ir sienų tapyba gana dažnai buvo integruojami į to laiko architektūrą tiek objektų išorėje, tiek ir viduje. Uostamiesčio visuomeniniuose pastatuose esantys ar kažkada buvę vitražai iš bendro šalies konteksto išsiskyrė jūrine tematika. Tokį autorių pasirinkimą, ko gero, lėmė vietos identiteto paieškos. Stikle dėliojama marinistinė ar jai gimininga simbolika, ritmingai nusidriekia linijos, pulsuoja spalviniai deriniai. Visa tai tarsi atkartoja bangų mėlius, jūros dugnų dėmes, užrašytas legendas ir begalines smėlio ornamentų variacijas.

Jaunoji menininkė pateikia dešimt fotografijų, kuriose užfiksuoti Klaipėdos architektūros fragmentai. Šių pastatų erdvėse – vitražai, kadaise „kalbėję“ išskirtinai jūrine tematika, atkartoję jūros ir pajūrio vaizdus tiek realistinėmis, tiek ir stilizuotomis formomis. Iki to momento, kol buvo sunaikinti. Net ir tie kūriniai, kurie išliko iki šių dienų, dabar jau yra pamiršti ir nyksta. Autorė, prieš dvejus metus pradėjusi meninį tyrimą šia tema, tęsia jį toliau. Ji gilinasi į aplinkybes, nulėmusias dabartinę monumentaliosios dailės kūrinių būklę, skuba juos įamžinti ir bent taip išsaugoti. O šįkart pateikia ir savo autorines interpretacijas jūros tema, kurią ji atpažino ir rado ne paplūdimiuose, bet tarp miesto pastatų sienų, švininėse juostų ir stiklo jungtyse bei nykstančiose jų buvimo erdvėse. Spalvoto stiklo dėlionės, su šviesos pagalba spalvinančios pastatų erdves, praplečia jūros sąvoką iki naujų reikšmių, kurios ne visuomet skatina optimistiškus apmąstymus. Kiekviename kūrinyje – tarsi laiko paliktas piešinys, nostalgiškai nuskambantis jūrine iliuzija. Autorė palieka pačiam žiūrovui dėliotis vaizdinius naratyvus į asmeninį pasakojimą, tęsiant savęs ir laiko tėkmės paieškas artimose ir dar nepažintose erdvėse.

Apie autorę

S. A. Martinkus gimė 1995 m. Mažeikių mieste. 2019 m. VDA Telšių fakultete įgijo Metalo meno ir juvelyrikos bakalauro diplomą. Šiuo metu tęsia studijas VDA, studijuoja Taikomosios dailės magistrantūrą. Nuo 2015 m. dalyvauja įvairiose kūrybinėse dirbtuvėse, tarpdisciplininiuose projektuose, grupinėse parodose. Svarbiausios iš jų: kūrybinės dirbtuvės su Benu Staškausku (eksperimentinė juvelyrika šiuolaikinio pasaulio ir meno kontekste); kūrybinė praktika su Remigija Vaitkute (Baltiškosios juvelyrikos archeologinis tyrimas); kūrybinės dirbtuvės su Roberta Vrubliauskaite (konceptualioji juvelyrika); tarpdisciplininis projektas „Rasti“ (konceptualioji juvelyrika); tarpdisciplininis projektas Švedijoje „Tamsa / Šviesa“ (eksperimentinės fotografijos dirbtuvės); jungtinė paroda „METALOfonas“ Lietuvos nacionaliniame muziejuje; kūrybinės dirbtuvės su Juozu Laiviu („Ekspozicinis instaliacijos mentalitetas“); tarpdisciplininis projektas su Silvija Valeišaite („Skaudulys. Žydiškasis identitetas“); „AmberTrip“ paroda (autorinės juvelyrikos stendas); kūrybinės dirbtuvės Amsterdame su Ruudt Peters (kūrėjo „Veidas“, kaip jį išprovokuoti savyje ir išpildyti individualiojoje kūryboje). S. A. Martinkus aktyviai dalyvauja meninės juvelyrikos konkursuose ir jungtinėse parodose. Šiuo metu gyvena ir dirba Klaipėdoje.

Simonos Agotos Martinkus fotografijos kelte „Nida“ – iki rugsėjo 17 d.

Projektą finansuoja Klaipėdos miesto savivaldybė. Pagrindinis partneris – UAB „Smiltynės perkėla“.

Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi renginio nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie bus skelbiami socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje.

Kūrėjų sąjungos informacija

Parašykite komentarą