Senajame turguje – Ingridos Mockutės-Pocienės „Je suis Žardė“

Klaipėdos senajame turguje (Turgaus a. 5) 2022 m. liepos 28 d., ketvirtadienį, 18 val. atidaroma Ingridos Mockutės-Pocienės fotografijų paroda „Je suis Žardė“ / „Aš esu Žardė“.

Ingridos Mockutės-Pocienės fotografijų paroda „Je suis Žardė“ Klaipėdos senajame turguje. Autorės nuotr.
Ingridos Mockutės-Pocienės fotografijų paroda „Je suis Žardė“ Klaipėdos senajame turguje. Autorės nuotr.

Klaipėda – senas prūsiškas, aiškiai suplanuotas miestas. Jo senamiesčio gatvelėse jautiesi jaukiai ir saugiai. Ši homogeniškumo atmosfera, užkoduota miesto istorijos, tvyro visur – nuo Senojo turgaus iki gyvenamųjų, miegamųjų mikrorajonų.

Ingrida Mockutė-Pocienė. Iš ciklo „Je suis Žardė“. 2021 m.
Ingrida Mockutė-Pocienė. Iš ciklo „Je suis Žardė“.

Je suis Žardė / Aš esu Žardė… Žarde neformaliai vadinamas Klaipėdos Žardininkų mikrorajonas (arch. R. Valatka), išsidėstęs tarp Statybininkų pr., Smiltelės g. ir Taikos pr., užima beveik 100 ha plotą. Žardė – buvęs kaimas dabartinėje Klaipėdos miesto savivaldybės teritorijoje. Kaimą mena Žardės piliakalnis, esantis netoliese. 1979 metų birželio 9-ąją laikraštis „Tarybinė Klaipėda“  skelbė, kad per trejus metus už Statybininkų prospekto išaugo 21 devynaukštis ir 43 penkiaaukščiai įvairaus suplanavimo gyvenamieji namai, kuriuose įrengti 3 579 butai.

Nors Žardėje gyvenu gana neseniai, aštuonerius metus, man tapo brangi ši vieta – su jos daugiabučių bei parko žalumos poetika, visai netoli esančiais tvenkiniais, ankstyvu kirų, žuvėdrų klegesiu ir, be abejo, žmonėmis. Būtent apie juos šis projektas. Klaipėda – uostamiestis ir labai svarbus jos industrijos variklis – tiesiog paprastas uosto darbininkas, jūreivis, žmogus. Šis rajonas keitėsi per savo gyvavimą, anksčiau garsėjęs kaip „kriminalinis“, dabar tampa ramia vieta gyventi.

Pasikeitimai ne tik „fasadiniai“, bet ir vidiniai. Vietinis gyventojas, deja, paliktas užribyje, lygiai taip pat aktyvus kultūriškai, socialiai, kaip ir klaipėdietis, gyvenantis senamiestyje. Juo labiau tai tapo svarbu karantino metu, kuomet buvo įgyvendinamas projektas „Je suis Žardė“. Jo tikslas – pažinti šio rajono žmones artimiau, juos prakalbinti, išgirsti jų istorijas, pamatyti veidus. Šios pažintys tapo ne tik fotografijų parodos, bet ir meninio / dokumentinio filmo pagrindu. Filme panaudoti dabar gyvenančių ar tik vaikystę prisimenančių žmonių interviu, prisiminimai. Besidomintiems istorija bus įdomu išgirsti ir istoriko, humanitarinių mokslų daktaro Vasilijaus Safronovo komentarus apie rajono atsiradimą, statybas ir pavadinimo rebusus.

Paroda „Je suis Žardė“ šių metų gegužės-birželio mėnesiais buvo eksponuota pačiame Žardininkų rajone, ant visuomeninio centro „Žardė“ pastatų sienų. Kviečiu ją pamatyti visus klaipėdiečius ir miesto svečius!

Ingrida MOCKUTĖ-POCIENĖ

***

Apie autorę

Esu gimusi Tauragėje 1974 metais. Nuo 2014 m. gyvenu ir kuriu Klaipėdoje.

Jau paauglystėje norėjau tapti menininke. Daug skaičiau, visad ieškojau tiesos, domėjausi filosofija. Atrodė, kad menininkams suteikta galia suprasti būtį daug aiškiau. Baigiau Telšių dailės aukštesniąją mokyklą, vėliau šiai mokyklai gavus Vilniaus dailės akademijos statusą, tęsiau studijas. Pasirinkta specialybė – juvelyrika – netapo gyvenimo profesija. Daug darbų pakeičiau, kol meilė fotografijai nugalėjo. Vaikystėje mama mokė fotografuoti juostiniais fotoaparatais, ryškinti juosteles. Kaip magišką paslapčių kambarį pamenu laboratoriją vonioje. Tiesa, mama buvo tik fotografė-mėgėja. Bet tam tikri portreto komponavimo principai, elementari fotografijos abėcėlė ateina ir iš to meto vaiko galvelės.

Kaip menininkė jau daugiau nei dešimt metų dirbu fotografijos srityje, paskutiniuoju metu vis dažniau peržengiu „konkretaus“ meno ribas ir savo kūryboje naudoju bei parodose eksponuoju įvairią mediją: fotografiją, videodarbus, performansus, poeziją, instaliaciją, ready made objektus etc. Mano tema visad buvo žmogus – nuo kasdieniško portreto, silueto peizaže, reportažo iki bandymo nerti gilyn į vidinį pasaulį.

2021 metais LR kultūros ministerija suteikė meno kūrėjo statusą.

Projektas finansuojamas gavus Klaipėdos miesto savivaldybės stipendiją kultūros ir meno kūrėjams.

Paroda veiks iki spalio 27 d.

Senojo turgaus darbo valandos: I–VII 6–18 val.

Parašykite komentarą